Podstawą codziennej higieny ciała jest prysznic. To oszczędniejsza forma zużycia wody niż kąpiel w wannie, a dla niektórych nawet jedyna do zaakceptowania. Nie każdemu bowiem długie, gorące kąpiele służą, a prysznic z kolei daje więcej możliwości. Podczas jednego mycia możemy korzystać z różnych temperatur wody, co jest dla skóry bardzo sprzyjające. Prysznic ma tę przewagę nad kąpielą w wannie, że działa pobudzająco i energetyzująco. Dlatego jest idealny na początek dnia. Pomaga się rozbudzić i naładować energią. Wieczorny prysznic natomiast oczyszcza skórę ciała zmęczoną i zanieczyszczoną po całym dniu, a z drugiej strony pozwoli nam położyć się do snu bardziej odprężonym. Prysznic pozytywnie wpływa na krążenie krwi i walkę z cellulitem, zwłaszcza wykonywany na przemian wodą ciepłą i zimną. W ten sposób poprawia jakość skóry, zwłaszcza w parze z kosmetykiem, którym jest pielęgnujący żel pod prysznic.
Co powinniśmy wiedzieć o żelach pod prysznic?
Żel pod prysznic to podstawowy produkt codziennego użytku mający na celu oczyścić skórę ciała. Usuwa zanieczyszczenia naskórka, sebum, wszelkie zabrudzenia, pot, ale może działać także pośrednio nawilżająco i odżywczo. Szukając kosmetyków do pielęgnacji skóry, przykładamy do tego dużo większą wagę niż do kosmetyków myjących. Często wybieramy je przypadkowo, sugerując się zapachem, konsystencją czy opakowaniem produktu. Tymczasem kluczowym kryterium wyboru powinien być pełen skład, jaki posiada żel pod prysznic. Warto wybierać żele pod prysznic z zamiarem nie tylko oczyszczenia skóry, ale także pielęgnacji. Zdarza się, że płyn do kąpieli jest z nim mylony lub zamiennie używany, jednak jest to inny produkt, który dodajemy do wody i ma działanie głównie nawilżające i zmiękczające, a nie stricte oczyszczające.
Żel pod prysznic - jak działa na skórę?
Odczyn skóry jest kwaśny, a wiele kosmetyków myjących przez wzgląd na swoją funkcję ma zawiera substancje zasadowe. Mają one bardzo dobre właściwości myjące, ale mogą nadmiernie wymywać naturalną warstwę ochronną skóry i tym samym ją uszkadzać. Stosowane ich w przypadku skór suchych i delikatnych jest często przyczyną zaburzeń funkcjonowania skóry. Niejednokrotnie taki żel pod prysznic już raz użyty może negatywnie odbić się na kondycji osłabionej skóry. Może pogłębić suchość i świąd. Jednak należy pamiętać, że żel żelowi nie jest równy. Dlatego tak ważne jest, aby żele pod prysznic kupować świadomie. Jak każde inne kosmetyki należy je dobierać do rodzaju i wymagań skóry. Skóry bez problemów dermatologicznych mogą stosować niemal wszystkie produkty tego typu, lecz są skóry bardziej wymagające. Żel pod prysznic możemy traktować również jak żel do kąpieli i spełnia wówczas to samo zadanie.
Żele pod prysznic - co się w nich znajduje?
Bazą niektórych żeli są silne detergenty. To one nadają kosmetykom silne właściwości myjące i pieniące. Nie mają dobrej sławy, chociaż w przypadku normalnych skór nie stanowią one problemu. Żel pod prysznic często jednak zawiera delikatniejsze substancje myjące, t.j. Disodium cocoamphodiacetate, Lauryl glucoside, Coco glucoside. Są one znacznie lepiej tolerowane przez naszą skórę i zmniejszają działanie drażniące silniejszych środków powierzchniowo czynnych. Dzisiejsza technologia pozwala na uzupełnienie formuły preparatu myjącego o wiele substancji pielęgnujących. Żel pod prysznic może być wzbogacony witaminami i licznymi wyciągami roślinnymi. To powoduje zmniejszenie do minimum działania drażniącego środków myjących.
Rodzaje żeli pod prysznic
Żele pod prysznic występują w wielu postaciach. Różnią się konsystencją, zapachem, właściwościami pieniącymi. Jedne są dedykowane dla dzieci, inne dla skór atopowych, wyróżnia się także żele w typowo męskich liniach. Żel pod prysznic może pełnić jednocześnie funkcję peelingu. Połączenie obu tych właściwości jest idealnym rozwiązaniem dla zabieganych lub dla minimalistów. Dla tych jednak, którzy przywiązują dużą wagę do rytuałów pielęgnacyjnych na całe ciało, niezawodne będą wszelkie akcesoria do kąpieli.