Żel aloesowy w warunkach domowych często wykorzystywany jest miąższ z wnętrza liści aloesu. Naturalny żel aloesowy składa się aż w 96% z wody, poza tym zawiera około 200 składników, m.in. polisacharydy, aminokwasy, mikroelementy, witaminy (A, C, E oraz z grupy B), enzymy roślinne, sterole czy kwasy tłuszczowe. Z tego względu żel z aloesu jest tak chętnie wykorzystywany w kosmetologii, nie tylko w pielęgnacji skóry suchej. Ważne, że jest to produkt do użytku zewnętrznego, który wykazuje szereg właściwości, w tym zwiększa nawilżenie i elastyczność skóry, a także chroni przed wolnymi rodnikami.
Ten produkt będzie odpowiedni w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, mogą stosować go dorośli i dzieci. Docenią go osoby ze skórą wrażliwą, trądzikową, odwodnioną i suchą. Żel z aloesem warto nakładać na podrażnioną skórę - obejmuje to zarówno skórę twarzy, jak i całego ciała. Stanowi prawdziwy ratunek w okresie letnim, kiedy zdarzają się oparzenia posłoneczne czy ukąszenia owadów. Warto jednak wiedzieć, że są osoby uczulone na aloes, dlatego przed nałożeniem żelu aloesowego, warto wykonać próbę uczuleniową. Warto wybierać żel testowany dermatologicznie, bez sztucznych barwników. W składzie często można znaleźć m.in. Sodium Benzoate - to bezpieczny w stosowaniu konserwant.
Najważniejszymi składnikami żelu aloesowego są polisacharydy zdolne do zatrzymywania wilgoci w skórze - stąd świetne właściwości nawilżające. Żel aloesowy oprócz tego, że doskonale nawilża, wykazuje również silne działanie przeciwzapalne, ogranicza stan zapalny, przyspiesza gojenie i łagodzi podrażnienia. Żel z aloesu znany jest też ze swoich właściwości regeneracyjnych - stymuluje wzrost fibroblastów, angiogenezę i odbudowę naskórka. Dlatego doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry objętej problemem łuszczycy, odleżyn, oparzeń czy owrzodzeń. Ze względu na właściwości przeciwświądowe i ściągające stosuje się go również na otarcia. Połączenie działania nawilżającego i przeciwzapalnego sprawiło, że składnik ten znalazł zastosowanie w kosmetykach przeciwtrądzikowych.
Żel aloesowy stosuje się nie tylko w pielęgnacji twarzy - może on urozmaicić i wzbogacić codzienną pielęgnację włosów suchych, zniszczonych lub kręconych. Dobrym pomysłem jest dodać ekologiczny żel do maski lub odżywki do włosów opartej na działaniu emolientów (np. z olejem arganowym). Wówczas uzyskiwana jest równowaga pomiędzy nawilżeniem a odżywieniem pasm. Należy jednak uważać na samodzielne stosowanie żelu z aloesu. Jako humektant przyciąga on wilgoć, jednak użyty w nadmiarze lub przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych może spowodować spuszenie fryzury. Ciekawym zastosowaniem jest również nałożenie żelu aloesowego przed zabiegiem olejowania włosów. Natomiast dla posiadaczy kręconych pasm żel może stanowić rodzaj stylizatora wydobywającego i podkreślającego skręt.