Trądzik to przewlekła choroba skóry, której mogą towarzyszyć zmiany hormonalne (tzw. trądzik hormonalny), lecz często nie jest to jedyna przyczyna powstawania tej dermatozy. Wygląd skóry może pogarszać się przez nieodpowiednią dietę i liczne czynniki środowiskowe, lecz dużą rolę odgrywa także podłoże genetyczne.
Wyróżnić można trądzik pospolity oraz trądzik różowaty. Choć oba schorzenia różnią się obrazem klinicznym, to widoczne w ich przebiegu zmiany trądzikowe często powodują silny dyskomfort psychiczny. W obu przypadkach jako uzupełnienie pielęgnacji skóry mogą sprawdzić się odpowiednio dobrane suplementy na trądzik, które uzupełniają niedobory organizmu, powodując zmniejszenie wydzielania sebum i ograniczając powstawanie zaskórników, ale także wspomagając odpowiednią regenerację skóry.
Jak dbać o cerę trądzikową za pomocą diety?
W kontekście trądziku dieta posiadająca właściwości przeciwzapalne może przynieść skórze wiele korzyści. W przypadku trądziku różowatego ważne jest unikanie ostrych przypraw, alkoholu (szczególnie czerwonego wina) i żywności wysoko przetworzonej, które mogą nasilać stany zapalne i rumień. W zaawansowanych postaciach choroby należy wdrożyć leki niezbędne w leczeniu trądziku różowatego, a najważniejsze to nie dopuścić do zaostrzenia jego objawów.
Dieta o działaniu przeciwzapalnym może znacznie ograniczać powstawanie zmian trądzikowych w przebiegu trądziku pospolitego. Nasilenie trądziku zaobserwować można po spożyciu:
cukrów prostych - zwiększone wydzielanie insuliny pobudza produkcję sebum,
silnie przetworzonej żywności - uboga w błonnik i bogata w substancje negatywnie wpływające na florę bakteryjną jelit, co przekłada się na zaostrzony przebieg trądziku,
tłuszczów trans - zwiększają wydzielanie cytokin prozapalnych zwiększających stany zapalne toczące się w skórze,
mleka i nabiału - u niektórych osób kojarzone są z nasilonym występowaniem trądziku, warto więc obserwować reakcję cery.
Suplementy na trądzik – jak wspierać skórę trądzikową od wewnątrz?
Suplementy diety mają na celu uzupełnić niedobory najważniejszych substancji (jak składniki mineralne i witaminy). Suplement diety na trądzik najczęściej bogaty jest w poniższe składniki:
cynk – bierze udział w regulacji produkcji sebum, wspomaga gojenie się ran i działa antybakteryjnie (wchłanianie cynku poprawia przyjmowanie go w trakcie posiłku);
witamina A – suplementy na trądzik często ją zawierają, bo wspiera regenerację naskórka i reguluje proces jego keratynizacji;
kwasy tłuszczowe (szczególnie kwasy omega-3 i -6) – działają przeciwzapalnie i poprawiają poziom nawilżenia skóry, często zawierają je suplementy na trądzik hormonalny, bo stanowią budulec dla wielu hormonów;
probiotyki – suplementy na trądzik to również probiotyki - liczne badania wskazują na silny związek między kondycją jelit a stanem skóry.
Czy sam suplement diety na trądzik przyniesie wymierne rezultaty?
Choć suplementy na trądzik różowaty lub pospolity mogą pomóc w redukcji stanów zapalnych należy pamiętać, że podstawą powinna być zbilansowana dieta bogata w świeże warzywa i owoce, tłuste ryby morskie, orzechy, nasiona i błonnik. Suplementy witaminowe będą zdecydowanie wspierać zdrowie skóry, lecz pamiętajcie, że każda suplementacja powinna być konsultowana z lekarzem.