Retinol to niezmiennie bardzo popularny składnik aktywny w dermokosmetykach. Retinol wpływa na wiele istotnych procesów w skórze i pełni w niej wiele istotnych funkcji, a jego działanie jest niezwykle wszechstronne.
Retinoidy - czym są i jaką pełnią funkcję?
To nic innego jak pochodne witaminy A. Jest to niezwykle ważna dla naszej skóry witamina, ponieważ bierze czynny udział w licznych procesach w niej zachodzących, m.in. wspiera procesy odnowy komórek naskórka i stymuluje produkcję kolagenu. W recepturach kosmetyków najbardziej popularne formy witaminy A to retinol oraz retinal. Dlatego krem lub serum z retinolem bądź retinalem najczęściej spotkamy w ofercie wielu marek. Wyodrębniamy między nimi pewne różnice, ale każda z tych form w końcowej reakcji konwertuje do kwasu retinowego.
O tym, czy wybierzemy serum z retinolem czy retinalem lub inną pochodną witaminy A, decyduje przede wszystkim rodzaj skóry i problemu, z jakim się mierzymy na co dzień, a także całościowa pielęgnacja. Serum do twarzy z retinoidami niezastąpione jest przede wszystkim, by opóźnić proces starzenia, a także w terapii skór borykających się z trądzikiem. Również w serum pod oczy wykorzystuje się retinol i inne formy witaminy A, które wspierają syntezę kolagenu zwiększając elastyczność skóry.
Każda pielęgnacja opierająca się na serum z retinolem ujędrnia skórę, przyczynia się do wzrostu aktywności i liczby fibroblastów. Ma to wpływ na tkankę łączną skóry właściwej, zwiększając tym samym elastyczność i sprężystość skóry. Serum z retinoidami pomaga również zwiększyć syntezę glikozaminoglikanów (GAG - najsłynniejszy nazywa się kwasem hialuronowym), które doskonale wiążą wodę w skórze. Przy dłuższym stosowaniu poprawia też koloryt skóry.
Serum z retinoidami - jakie wybrać?
To, jakie wybierzemy serum z retinoidami, zależy od wielu czynników. Należy zadać sobie pytanie, czy w pielęgnacji skóry pojawiały się już kosmetyki zawierające retinoidy, jak je znosi, jak wygląda cała pielęgnacja, jak skóra reaguje w różnych sytuacjach i na warunki środowiskowe, z jakimi problemami dermatologicznymi mamy do czynienia. Reasumując, serum z retinoidami to serum z retinolem, z retinalem lub innymi pochodnymi witaminy A.
Wciąż najpopularniejsze i najczęściej spotykane jest serum z retinolem, ale nie jest to równoznaczne z tym, że retinol to najlepsza postać witaminy A dla każdej skóry. Istotne są także stężenia i substancje towarzyszące w danej recepturze, których nie da się porównać. Zwróćmy uwagę na to, iż serum z retinolem częściej znajdziemy w wyższych stężeniach niż jakikolwiek kosmetyk z retinalem. Jednakże, wysokie stężenie substancji aktywnych jak retinol nie świadczy o silniejszym działaniu serum z retinolem, ale o nieco innych przekształceniach tej substancji w skórze.
Porównując serum z retinolem z kosmetykami z inną formą witaminy A, serum z retinolem właśnie najczęściej wykazuje największy potencjał drażniący w stosunku do pozostałych. Dlatego wybór serum z retinolem nie należy do łatwych i warto w tej kwestii skonsultować się ze specjalistą. Produkty z retinalem i retinolem znajdziesz w topestetic, a nasi kosmetolodzy pomogą Ci w wyborze odpowiedniego produktu.
Serum z retinolem w codziennej pielęgnacji
Najczęściej poszukiwane wśród kosmetyków z retinoidami są krem lub serum z retinolem, które charakteryzuje się najwyższą koncentracją substancji czynnych. Z uwagi na ten fakt to właśnie serum z retinolem wybieramy najchętniej.
Musimy być świadomi ogromnych korzyści tej pielęgnacji, ale także potencjalnych skutków ubocznych, szczególnie przy skórze wrażliwej i w przypadku skóry suchej. Stosowanie serum z retinolem, by poprawić wygląd skóry, wymaga pewnych założeń. Na początku każdej kuracji preparat należy aplikować co 2-3 wieczór. Następnie po 2-3 tygodniach można stopniowo zwiększać częstotliwość stosowania.
Z uwagi na to jak działa retinol , w ciągu dnia koniecznie trzeba zadbać o wysoką ochronę przeciwsłoneczną dla każdego rodzaju skóry. Zapobiegając przesuszeniu skóry, należy równolegle stosować preparaty nawilżające i regenerujące, a w razie nadmiernej suchości skóry warto postawić na przynajmniej jedno- lub dwudniową przerwę w kuracji. Przy oczyszczeniu skóry warto stosować łagodne preparaty.
Pod krem z filtrem warto stosować serum z witaminą C, które wyrównuje koloryt skóry, nie tylko skóry dojrzałej.