Trądzik różowaty jest chorobą skóry o charakterze przewlekłym, której charakterystycznymi objawami są rozszerzone naczynia krwionośne, rumień, a także grudki czy krosty. Przebiega on z okresami remisji i zaostrzeń. Bardzo ważnym elementem w leczeniu trądziku różowatego jest odpowiednio szybka diagnoza, stosowanie się do zaleceń lekarza dermatologa oraz wsparcie skóry poprzez dobór odpowiedniej pielęgnacji domowej.
Kluczowe dla skór z trądzikiem różowatym jest łagodne działanie skupiające się na właściwościach nawilżających, kojących oraz przeciwzapalnych, a także codzienna fotoprotekcja, gdyż promieniowanie UV należy do czynników wpływających na zaostrzenie zmian skórnych w przebiegu tej choroby.
W trakcie specjalistycznego leczenia warto stosować minimalistyczną pielęgnację wspomagającą regenerację skóry, natomiast składniki aktywne o intensywniejszym działaniu pozostawić na okres po zakończeniu kuracji, z wyjątkiem sytuacji, kiedy sam dermatolog wyda inne zalecenia.
Właściwa pielęgnacja skóry po ukończeniu leczenia jest niezwykle istotna, by trądzik różowaty pozostał w remisji przez jak najdłuższy czas. W kosmetykach warto poszukiwać składników wzmacniających naczynia krwionośne oraz barierę naskórkową, a także działających przeciwzapalnie.
Podstawą, o którą warto zadbać w pierwszej kolejności, jest skomponowanie bazy pielęgnacyjnej, a więc produktu do codziennego oczyszczania skóry, kremu na noc, a także kremu z filtrem na dzień. Jeśli preparaty te są sprawdzone i dobrze tolerowane przez skórę, możemy rozważyć stopniowe włączanie dodatkowych kosmetyków, takich jak tonik, serum czy właściwie dobrany peeling na trądzik różowaty.
Skóra osób, u których zdiagnozowano trądzik różowaty, jest często wrażliwa i reaktywna, dlatego znalezienie właściwego kosmetyku jest bardzo ważne. Doskonałym wyborem w tym przypadku będą między innymi peelingi enzymatyczne. Ich łagodne działanie bazujące na enzymach pozwala w delikatny sposób usunąć martwe komórki naskórka, jednocześnie nie powodując podrażnień i dyskomfortu.
Peeling na trądzik różowaty może opierać swoje działanie także na kwasach złuszczających. Szczególnie dobrze sprawdza się w tym celu kwas azelainowy. Składnik ten, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, pomaga redukować stany zapalne oraz rumień, a także wyrównywać strukturę naskórka poprzez delikatne działanie keratolityczne.
Skład peelingów może być uzupełniony także o kwas salicylowy, który sprawdzi się szczególnie w przypadku, gdy obserwujemy zwiększone wydzielanie sebum. Istotne jest natomiast, by składnik ten występował w produkcie w odpowiednio niskim stężeniu, co ograniczy ryzyko podrażnienia.
Dla skór z trądzikiem różowatym nie poleca się natomiast stosowania peelingów mechanicznych, zawierających w swojej formule ostre drobiny złuszczające, których zastosowanie wymaga intensywnego pocierania skóry. Tego typu produkty mogą działać zbyt silnie i doprowadzić do podrażnienia oraz nasilenia zmian.