Oleje roślinne są pozyskiwane z różnych części roślin. Wykazują dobroczynne właściwości i są skarbnicą cennych związków aktywnych, do których należą głównie nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Oleje nadają skórze gładkości, miękkości i elastyczności. Pomagają zatrzymać wodę w skórze, zapobiegając jej transepidermalnej ucieczce. Dzięki temu skóra jest długotrwale nawilżona i odżywiona. Poprawie ulega jej ogólna kondycja. Często w roślinnych olejach zanurzone są drogocenne olejki eteryczne, których obecność zwiększa wachlarz właściwości pielęgnacyjnych. Jednym z często wykorzystywanych jest olejek rumiankowy, który znajduje szerokie zastosowanie jako cenny składnik aktywny.
Sposób użycia
Olejek rumiankowy pozyskuje się z kwiatów rumianku. To jedno z najstarszych ziół leczniczych, które do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest wykorzystywany w ogromnej liczbie kosmetyków, zarówno do twarzy, jak i ciała oraz włosów. Oleje roślinne można stosować na wiele sposobów-najlepiej na wilgotną skórę, do masażu, do zabiegów regeneracyjnych na włosy, jako dodatek do innych kosmetyków. W zależności od dodatków, m.in wszelkich ekstraktów roślinnych czy wspomnianych olejków eterycznych kosmetyki te mogą pełnić zupełnie różne funkcje. Przykładowo olejek z rumianku lekarskiego jako składnik kompozycji będzie łagodził podrażnioną skórę, również skórę głowy.
Właściwości rumianku
Olejek z rumianku wykazuje właściwości przeciwzapalne, antyseptycznie i przeciwgrzybicze. Wspomaga gojenie się naskórka, łagodzi i koi podrażnienia, działa sebostatycznie. Nie tylko pielęgnuje skórę, ale działa także na zmysły. Olejek z rumianku rzymskiego charakteryzuje się subtelnym kwiatowym zapachem z delikatnie wyczuwalną nutą owocową. Uspokaja, relaksuje, łagodzi napięcia i lęki oraz działa antystresowo i przeciwdepresyjnie. Poleca się jego stosowanie w różnego rodzaju bólach, również nerwobólach oraz tych wywołanych skurczami. Jest to panaceum na wiele dolegliwości.