Olejki wywierają dobroczynny wpływ na cały nasz ustrój. Są niezwykle skuteczne i przynoszą pożądane rezultaty terapeutyczne, a nawet lecznicze. Łagodzą objawy wielu dolegliwości, zarówno skórnych, jak i całego organizmu. Znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej, farmacji, przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym, jak również w warunkach domowych. Olejki eteryczne stosujemy na wiele sposobów - do pielęgnacji skóry, ciała i włosów, do masażu, inhalacji, sauny, nawaniania pomieszczeń. Często także wykorzystujemy olejek eteryczny do kąpieli, co jest ważną częścią aromaterapii. Stanowią nieodzowny element pielęgnacyjny i relaksujący.
Olejki eteryczne do kąpieli - jakie mają działanie?
Czyste, naturalne olejki eteryczne pochodzące ze sprawdzonych upraw i bez syntetycznych wzmacniaczy zapachu są wysoce aktywne biologicznie i możemy działać nimi wspomagająco na różnego rodzaju infekcje czy wszelkie stany bólowe i zapalne. Olejki eteryczne do kąpieli, dzięki którym stanie się ona elementem aromaterapii, przynoszą niezwykłą przyjemność i doznania. Wpłyną one na poprawę nastroju i zapewnią rzeczywiste rezultaty prozdrowotne. Do kąpieli można wykorzystać właściwie wszystkie olejki lub ich dowolnie skomponowane mieszanki. Wybierając olejek eteryczny do kąpieli, sugerujmy się naszymi osobistymi preferencjami i potrzebami. Warto skupić swoją uwagę na tych, które wykazują działanie głównie relaksujące i łagodzące ból mięśni, np. po intensywnym wysiłku fizycznym lub różnych urazach mechanicznych. Olejki niwelują napięcie i stres skumulowany po całym dniu. Korzystne dla naszej skóry będą także te o właściwościach nawilżających, antyseptycznych i przeciwalergicznych. Kąpiel kojarzy nam się z wieczornym relaksem, ale o poranku pomocne będzie wsparcie w podwyższaniu koncentracji i usprawnieniu pracy mózgu. Mamy więc do dyspozycji także olejki eteryczne do kąpieli, które pobudzają i stymulują układ nerwowy. Dają nam często bardzo potrzebny zastrzyk energii z rana i wprawiają w dobry nastrój na resztę dnia.
Olejek eteryczny do kąpieli - jaki wybrać?
Aromaterapia to holistyczna praktyka od dawien stosowana w celach terapeutycznych. Pomaga przywrócić balans, dobry nastrój i samopoczucie, wspiera odporność, zwiększa jasność umysłu, poprawia pamięć oraz kondycję fizyczną, jak i psychiczną. W zależności od osobistych preferencji zapachowych, ale także dolegliwości lub schorzeń, z jakimi mamy na co dzień do czynienia czy też nastroju w danej chwili, wybierajmy takie olejki, których działanie jest ukierunkowane na określony problem czy na pożądany rezultat. Na początku należy więc ustalić, jakie ma być przeznaczenie olejku. Kolejną kwestią jest opakowanie. Powinny one być szczelnie zamknięte w szklanych, ciemnych buteleczkach. Jest to niezmiernie istotne, ponieważ kontakt ze światłem wpływa negatywnie na ich właściwości i może także znacząco osłabić ich działanie. Wybierajmy więc olejki wysokiej jakości i z wiadomego, sprawdzonego źródła.
Olejki zapachowe do kąpieli - jak stosować?
Olejki w połączeniu z kąpielą to naturalny sposób na łagodzenie stresu. Olejki zapachowe do kąpieli powinniśmy dodawać w maksymalnej dawce do 10-15 kropli w proporcji do wypełnionej wodą wanny. Nie powinno się łączyć kąpieli aromaterapeutycznych z oczyszczaniem ciała z zastosowaniem kosmetyków pianotwórczych. Olejek eteryczny do kąpieli może być zastąpiony wówczas przez olejek pod prysznic, który w odpowiedni sposób jest wzbogacony substancjami myjącymi. Niezwykle istotne jest stosowanie olejków wysokiej jakości i zapoznanie się z informacjami na ich temat podanymi przez konkretnego producenta. Jest jedna ważna zasada, której należy przestrzegać. Mianowicie nie wolno nam nakładać olejków eterycznych bezpośrednio na skórę, ponieważ są bardzo silnie skoncentrowane i mogą podrażnić skórę oraz błony śluzowe. Dlatego trzeba je odpowiednio rozcieńczać. W celu uniknięcia podrażnienia skóry, naturalne olejki eteryczne do kąpieli warto rozprowadzić w oleju bazowym i w takiej postaci wlać do wanny z wodą. Dodatkowo dzięki temu zapewnimy skórze ciała nawilżającą i ochronną okluzję, która utrzyma w skórze wilgoć i skutecznie zapobiegnie transepidermalnej ucieczce wody.