Rogowaceniem okołomieszkowym nazywamy drobne, rozsiane grudki, które najczęściej pojawiają się na ramionach, udach i pośladkach. Rogowacenie okołomieszkowe to powszechnie występująca przypadłość - w przypadku skóry suchej, przy skórze wrażliwej, cierpiącej na atopowe zapalenie skóry, jak i normalnej, bez problemów dermatologicznych.
Nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych nie jest jeszcze dobrze poznane. Na taki stan rzeczy duży wpływ mają czynniki genetyczne. Poza grudkami i krostkami przypominającymi gęsią skórkę inne występujące objawy to także swędzenie skóry, szorstkość skóry czy problem wrastających włosków. Obumarłe komórki naskórka w tym przypadku nie złuszczają się samoistnie. Martwy naskórek powinniśmy więc usuwać sami, stosując w pielęgnacji skóry odpowiedni peeling, krem do twarzy na rogowacenie mieszkowe lub krem na rogowacenie okołomieszkowe do ciała, który nie zostawia tłustej warstwy na skórze, ale który intensywnie nawilża skórę.
Tego rodzaju krem powinien posiadać właściwości złuszczające i zawierać takie składniki aktywne jak kwasy owocowe, np. kwas salicylowy czy kwas glikolowy czy różne formy witaminy A. Drugim kluczowym jego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w warstwach skóry. Krem o działaniu nawilżającym powinien zawierać m.in. takie substancje czynne jak kwas hialuronowy, kwas mlekowy, aminokwasy, skwalan. Taka pielęgnacja intensywnie wygładza skórę, nie pozostawiając tłustej warstwy na jej powierzchni.