Przepraszamy, produktów nie znaleziono. Nasza wyszukiwarka sklepu oraz kategorie są aktualnie w trakcie przebudowy. Rozwijamy się dla Ciebie.❤️
Jeżeli nie możesz znaleźć produktu, który Cię interesuje to skontaktuj się z nami na pewno pomożemy i doradzimy.
Kliknij poniżej i wybierz preferowaną formę kontaktu.
Bielactwo to niezakaźna choroba skóry, która przejawia się jej miejscowymi odbarwieniami, które mogą pojawiać się na całym ciele. Są to wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry plamy o zmniejszonej ilości melaniny. Uważa się, że efekt ten wynika ze stopniowego zanikania komórek produkujących barwnik na skutek czynników genetycznych, immunologicznych (podobnie jak łysienie plackowate czy niektóre choroby tarczycy), neurologicznych, ale także stresu i stylu życia. Wyróżnia się bielactwo nabyte oraz wrodzone.
W dermatologii wykorzystuje się wiele metod, które w leczeniu bielactwa wykazują się większą lub mniejszą skutecznością. Niemniej, nawet jeśli nie są one w stanie całkowicie usunąć plam bielaczych, to z całą pewnością mogą spowolnić lub znacznie ograniczyć postęp choroby. Dostępne preparaty takie jak maści czy kremy na bielactwo w pewien sposób są w stanie pobudzić do pracy melanocyty pozostałe w skórze zmienionej chorobowo lub powodować przemieszczanie się komórek barwnikowych ze skóry zdrowej do obszarów odbarwionych.
Plamy bielacze bardzo często początkowo uwidaczniają się na dłoniach, stąd warto wybrać odpowiedni krem do rąk, który kompleksowo zadba o skórę w tej okolicy. Szczególnie ważne jest, by całorocznie stosować ochronne kremy na bielactwo z filtrem przeciwsłonecznym, by uchronić ją przed potencjalnymi oparzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV.
W przypadku bielactwa nabytego plamy bielacze mogą nasilać się z upływem czasu lub samoistnie wycofywać się. Osoby cierpiące na tę dermatozę często doświadczają zmian utrzymujących się na podobnym poziomie przez wiele miesięcy, a nawet lat.
Jaki wybrać krem na bielactwo nabyte? Przede wszystkim kosmetyki służące do pielęgnacji skóry objętej bielactwem powinny zawierać wysokie filtry przeciwsłoneczne, gdyż przez deficyt melaniny jest ona silnie narażona na szkodliwy wpływ promieniowania UV, w tym na rozwój niebezpiecznych chorób nowotworowych skóry i całego organizmu. Zmianom bielaczym na ogół nie towarzyszy świąd ani inne dolegliwości, z reguły więc nie ma konieczności stosowania w tym przypadku kosmetyków o działaniu łagodzącym.
Jeśli zmiany chorobowe występują na odsłoniętych częściach ciała, a szczególnie w obrębie twarzy, to osoby zmagające się z bielactwem najczęściej poszukują produktu, który skutecznie zmniejszy ich widoczność. W przypadku skóry jasnej często wystarczy dobrze kryjący, codzienny podkład, natomiast u fototypów wyższych na wysokości zadania najczęściej staje dopiero mocno kryjący i kamuflujący, wręcz sceniczny korektor, fluid czy też inny, silnie napigmentowany krem kryjący bielactwo.
Plamy bielacze występujące na ciele mogą pojawić się w każdej lokalizacji, jednak najczęściej umiejscawiają się w okolicy grzbietów dłoni, stóp czy też zgięć łokci i kolan. Tak jak w przypadku twarzy, również w pielęgnacji ciała warto sięgać po kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Dostępne na rynku są kosmetyki kolorowe (takie jak balsam czy krem do ciała), za pomocą których można znacznie zniwelować widoczność plam bielaczych, co jest szczególnie ważne w kontekście psychologicznym, gdy odsłaniamy ciało, np. w trakcie wakacji.