Co jest lepsze – henna, farba do włosów? Każda metoda podkreślająca naturalny kolor włosów ma swoich zwolenników. Dużym atutem henny do włosów jest, że dodatkowo je wzmacnia, pogrubia, nadaje im złocistych refleksów i jest rozwiązaniem bardziej naturalnym niż klasyczne kosmetyki do farbowania włosów.
Oryginalna henna to barwnik roślinny pozyskiwany z lawsonii bezbronnej. Naturalna henna do włosów zawiera barwnik - lawson, który w postaci proszku ma kolor zielony, ale po osadzeniu się w strukturze włosa ma piękny kolor w odcieniach czerwono-pomarańczowych. By uzyskać szerszą gamę kolorystyczną, do henny dodawane są naturalne barwniki, które gwarantują uzyskanie odcieni od jasnego brązu do głębokiej czerni.
W kosmetyce henna do włosów wykorzystywana jest do barwienia rzęs oraz brwi. Do rzęs przeważnie stosowana jest czarna henna. Często jest ona stosowana jako regenerująca farba do włosów.
Dla blondynek dostępne są bezbarwne, ziołowe odżywki. Powstają ze sproszkowanego zioła zwanego senną. Warto mieć na uwadze, że mimo deklarowanego braku barwy, mogą nadać włosom miodowy odcień i wspomóc strukturę włosów uzupełniając jej ubytki.
Na początku należy wybrać hennę w odpowiednim odcieniu. W wielu przypadkach jest tak, że henna naturalna do włosów może być łączona w różnych proporcjach z innymi dostępnymi kolorami, by uzyskać unikatowy efekt końcowy.
Sproszkowane cząsteczki henny łączy się z ciepłą wodą (ok. 50⁰C) i miesza, by powstała gładka masa, która nie może być ani za gęsta ani za rzadka, nie może spływać z włosów. Powinna bez trudu pokryć całe włosy i nie mogą występować problemy z jej rozprowadzeniem na powierzchni włosów. Idealna konsystencja ma postać gęstej pasty.
W trakcie kiedy przygotowana mieszanina będzie stygła konieczne jest umycie włosów. Szampon do włosów nie może zawierać SLS/SLES/ALS – warunkuje to prawidłowe związanie się henny z keratyną włosów. Po umyciu należy osuszyć włosy ręcznikiem (nie mogą ociekać wodą) i przystąpić do aplikacji henny. Warto zabezpieczyć dłonie rękawiczkami. Włosy przykryć foliowym czepkiem i turbanem, by ograniczyć utratę ciepła. Można owiewać tak zabezpieczone włosy ciepłym powietrzem z suszarki. Henna do włosów powinna pozostać na kosmykach min. 2 godziny. Po tym czasie ten naturalny produkt zmywa się ciepłą wodą bez szamponu i innych detergentów. Bardzo ważne jest, by przez kolejne 48 godzin nie myć włosów oraz nie stosować odżywek i środków do stylizacji.
Do tego rodzaju włosów można zastosować tak naprawdę każdą hennę. Zmianie koloru włosów będzie towarzyszył większy wysiłek z naszej strony, bo dużo oporniej podlegają procesowi zabarwiania i efekt będzie różnił się od tego uzyskanego na włosach posiadających kolor, warto więc przytrzymać ją nieco dłużej. Henna do włosów siwych może jednak z powodzeniam pełnić rolę naturalnej odżywki. Na rynku dostępne są henny bezbarwne, które dobrze sprawdzą się dla tego rodzaju włosów.