Filtr do twarzy powinien stanowić bazę codziennej pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Nie tylko chroni przed oparzeniami słonecznymi, ale też ryzykiem zachorowania na nowotwory skóry, przedwczesnym starzeniem i przebarwieniami. Filtr przeciwsłoneczny do twarzy najlepiej stosować do ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych także zimą i jesienią.
Filtr do twarzy - dlaczego warto go stosować
Filtr UV do twarzy to najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy, bo słońce to jeden z głównych czynników powodujących powstawanie zmarszczek. Promieniowanie UV uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe, które nadają skórze młody wygląd. Stąd kremy przeciwsłoneczne są tak ważne w codziennej pielęgnacji.
Filtr przeciwsłoneczny do twarzy o SPF 50 chroni skórę przed UV. Wyróżniamy 3 rodzaje promieniowania - UVA, UVB i UVC. Za proces starzenia odpowiedzialne jest przede wszystkim UVA, które w pochmurny, zimowy dzień dociera do skóry na takim samym poziomie jak w słoneczne dni. W okresie letnim warto wybrać lekki krem ochronny, który sprawdzi się też dla cery tłustej. Aby uniknąć urazów jak oparzenia słoneczne trzeba pamiętać, że stosując przyspieszacze opalania należy również aplikować ochronę przeciwsłoneczną.
Efekt zdrowej opalenizny można uzyskać stosując samoopalacz. Jeśli zależy nam na delikatnym, naturalnym efekcie opalenizny, warto zdecydować się na balsam brązujący, który stopniowo nadaje koloryt, a dodatkowo często to świetny nawilżający krem do ciała.
Filtr UV do twarzy - jak wybrać odpowiedni?
Gama kosmetyków zawierających filtr SPF do twarzy jest bardzo szeroka, dlatego warto wybrać przeciwsłoneczny krem, który będzie odpowiednio dobrany do skóry. Filtr do twarzy oprócz działania ochronnego ma często również działanie pielęgnacyjne. W składzie kosmetyków z filtrem można znaleźć substancje nawilżające, przeciwzmarszczkowe czy redukujące trądzik. Konsystencja kremu powinna być dopasowana do potrzeb skóry – dla skór suchych warto wybrać kremy o nawilżającej, treściwej konsystencji, a dla skór mieszanych i tłustych lepiej sprawdzi się lekki krem lub żel. Filtr UV do twarzy może także pełnić funkcję makijażu. Niektóre kremy zawierają pigmenty, które wyrównują koloryt i tuszują drobne niedoskonałości - taki krem może być stosowany jako baza pod makijaż lub zastąpić klasyczny podkład.
Krem przeciwsłoneczny dla wrażliwej skóry twarzy i ciała może zawierać substancje o działaniu przeciwzapalnym, ale także filtry mineralne, a nie filtry chemiczne. Te ostatnie niekiedy mogą prowadzić do podrażnień skóry.
Kremy z filtrem opisywane są oznaczeniem SPF, które oznacza wskaźnik ochrony przed UVB. Wybierając krem w okresie zwiększonego nasłonecznienia warto postawić na filtry przeciwsłoneczne o wysokim faktorze SPF - im wyższy faktor, tym większy poziom ochrony przed słońcem. SPF to oznaczenie które opisuje ochronę przed promieniowaniem UVB, natomiast jeżeli zależy nam także na ochronie przed UVA, należy szukać oznaczeń takich jak PA, Broad Spectrum czy oznaczenia UVA w kółku na opakowaniu. Dodatkowo, jeżeli spędzamy dużo czasu, korzystając z urządzeń takich jak komputery, smartfony czy tablet, w kremie z filtrem warto poszukiwać także oznaczenia HEV, które opisuje ochronę przed światłem niebieskim emitowanym przez ekrany urządzeń elektronicznych.
Filtr przeciwsłoneczny do twarzy - jak stosować?
Filtr do twarzy powinien stanowić ostatni etap pielęgnacji porannej. Po oczyszczeniu twarzy i aplikacji kremu czy serum należy zastosować krem z SPF. Filtr do twarzy powinien być aplikowany w odpowiedniej ilości - zakłada się, że ilość kremu SPF powinna pokryć długość dwóch palców - wskazującego i środkowego. Tak nałożony krem do twarzy z filtrem zapewnia odpowiedni poziom ochrony przeciwsłonecznej deklarowany przez producenta. Po aplikacji ochrony przed UV można nałożyć makijaż. Aby zachować wysoki poziom ochrony, warto ponawiać aplikację kremu z filtrem co 2-3 godziny, a jeśli nie mamy możliwości nałożenia kremu, można zdecydować się na wygodne rozwiązanie, jakim jest puder lub mgiełka z filtrami.