Łuszcząca się skóra na twarzy - co robić i jak ją pielęgnować?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Łuszcząca się skóra na twarzy, czerwone plamy i uczucie ściągnięcia, to kilka objawów mogących pojawiać się na skutek przesuszenia lub podrażnienia. Zmiany te obserwujemy często za sprawą czynników zewnętrznych w okresie zimowym, kiedy skóra narażona jest na działanie wiatru i mrozu lub po intensywnych zabiegach kosmetycznych. Łuszczenie skóry na twarzy może być spowodowane również niektórymi chorobami. Co robić, kiedy sucha skóra na twarzy łuszczy się i jak ją pielęgnować? Podpowiadamy!
- Łuszcząca się skóra na nosie i twarzy - co robić?
- Łuszcząca się skóra na twarzy - przyczyny
- Kiedy bardzo sucha skóra może oznaczać chorobę skóry?
- Jak zapobiegać łuszczeniu się skóry?
- Łuszczenie skóry na twarzy - co stosować?
- Jak powinna wyglądać pielęgnacja łuszczącej się skóry twarzy?
- Łagodne oczyszczenie wrażliwej cery
- Kojący tonik dla skóry podrażnionej
- Kremy do pielęgnacji łuszczącej się skóry
- Intensywne nawilżenie suchej, czerwonej cery
- Maski uzupełniające codzienną podstawę
- Łuszcząca skóra na twarzy - kiedy udać się do lekarza?
Łuszcząca się skóra na nosie i twarzy - co robić?
Pragniemy, aby nasza skóra zawsze była w świetnej kondycji. Marzymy o gładkiej, promiennej, doskonale nawilżonej cerze pełnej blasku. Niestety, na skutek różnych czynników, może dochodzić do pogorszenia jej kondycji. Czerwona, łuszcząca skóra na twarzy to oznaka, że nasza skóra wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji.
Często otrzymujemy pytania, co robić, kiedy wystąpi łuszczenie i zaczerwienienie skóry wokół nosa, z czego może wynikać łuszcząca się skóra na czole i brwiach lub niekiedy łuszcząca się skóra pod oczami? W poniższym artykule postaraliśmy się szeroko opisać, z czego wynika to zjawisko oraz jak postępować, kiedy dotyczy nas problem, jakim jest sucha, łuszcząca się skóra na twarzy.
Łuszcząca się skóra na twarzy - przyczyny
Łuszcząca się skóra na twarzy jest objawem nadmiernej suchości, która może mieć wiele przyczyn. Schodząca skóra z twarzy to nie jedyna oznaka związana z podrażnieniem skóry - możemy zauważyć również zaczerwienienie, świąd, szorstkość powierzchni oraz skłonność do pękania naskórka.
Może być ona problemem przejściowym związanym m.in. z niekorzystnymi warunkami środowiska w postaci niskich temperatur, wiatru, narażenia na promieniowanie UV, klimatyzacji, lub stałym, często związanym z predyspozycją genetyczną lub chorobami przewlekłymi.
Wśród przyczyn związanych z pielęgnacją możemy wymienić długie, gorące kąpiele, używanie zbyt silnych detergentów, a także niestosowanie odpowiednich środków nawilżających i regenerujących w przypadku skłonności do suchości.
Łuszczenie skóry często występuje w efekcie wykonywania profesjonalnych zabiegów złuszczających, np. peelingów kwasowych lub procedur z wykorzystaniem retinolu, a także z zakresu laseroterapii. Może być także efektem ubocznym przy wprowadzaniu składników takich jak retinol, kwasy AHA i BHA do pielęgnacji domowej skóry.
Więcej na temat łuszczenia się skóry na skutek stosowania retinolu pisaliśmy także we wcześniejszych wpisach na naszym blogu:
Jeśli jesteście ciekawi, zachęcamy do lektury!

Kiedy bardzo sucha skóra może oznaczać chorobę skóry?
Bardzo sucha i łuszcząca skóra może być także objawem dermatozy. Wśród chorób przebiegających z dużą suchością i złuszczaniem, wymienić możemy: atopowe zapalenie skóry, łuszczycę czy zaburzenia rogowacenia np. rybią łuskę, a także stany zapalne skóry np. wyprysk kontaktowy (egzema), który może wystąpić na skutek różnorodnych czynników.
Tego typu choroby skóry często diagnozowane są już w dzieciństwie. Jednak jeśli podejrzewamy, że suchość skóry lub jej łuszczenie może być związane ze stanem chorobowym, warto skonsultować się z lekarzem.
Skóra łuszcząca się na skutek różnorodnych chorób często wymaga wyspecjalizowanej pielęgnacji. W naszej ofercie dostępne są zarówno kosmetyki na łuszczycę, jak i takie, które sprawdzą się w przebiegu atopowego zapalenia skóry, łojotokowego zapalenia skóry, łupieżu czy trądziku. Więcej na temat pielęgnacji skóry z łuszczycą pisaliśmy w artykule na naszym blogu: Łuszczyca - czym jest ta choroba i jak pielęgnować skórę?
Jak zapobiegać łuszczeniu się skóry?
Łuszcząca się skóra na twarzy jest szczególnie wrażliwa na bodźce mechaniczne, takie jak mróz, wiatr, promieniowanie UV, a także czynniki chemiczne, w tym detergenty, niektóre składniki kosmetyków, m.in. barwniki, substancje zapachowe i konserwanty. Aby zapobiec łuszczeniu się skóry, kluczowe jest unikanie narażenia na czynniki, które mogą zaostrzać stan skóry.
Unikajmy zbyt długich kąpieli, nadmiernej ekspozycji słonecznej czy długotrwałego przebywania na mrozie, wtedy kiedy jest to możliwe. Kiedy planujemy wykonanie intensywniejszych zabiegów złuszczających lub wprowadzenie nowych kosmetyków z retinolem, lub kwasami, upewnijmy się, że mamy dostęp również do kosmetyków regenerujących i kojących. Zanim wprowadzimy je do pielęgnacji, zadbajmy o stan naszej skóry, w tym bariery hydrolipidowej.

Łuszczenie skóry na twarzy - co stosować?
Może okazać się, że po zastosowaniu codziennych kosmetyków, występuje uczucie pieczenia, szczypania i mrowienia. Skóra jest podatna na podrażnienia, wykazuje skłonność do dalszych uszkodzeń, które w wyniku m.in. zadrapania, mogą prowadzić do wtórnych infekcji bakteryjnych. Dlatego też kluczowa jest właściwie dobrana pielęgnacja. Powinniśmy stosować więc kosmetyki na suchą skórę o działaniu łagodzącym i nawilżającym, przeznaczone dla cery uszkodzonej i łuszczącej się.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja łuszczącej się skóry twarzy?
W codziennej pielęgnacji warto stosować składniki silnie nawilżające, łagodzące, kojące, wspomagające regenerację uszkodzonego naskórka. Należy unikać mocnych środków oczyszczających np. żeli myjących powodujących uczucie ściągnięcia i dyskomfortu.
Nie należy wprowadzać kosmetyków bogatych w aktywne substancje o wysokim potencjale drażniącym, a także intensywnych peelingów mogących przyczyniać się do nasilenia efektu złuszczania. Warto zwrócić uwagę, aby mechanicznie nie odrywać fragmentów złuszczającego się naskórka, gdyż może to wtórnie pogorszyć kondycję skóry i wydłużyć proces gojenia.
Poniżej przygotowaliśmy propozycje kosmetyków topowych marek z oferty Topestetic, które sprawdzą się idealnie do codziennej pielęgnacji, kiedy naszym problemem jest czerwona, łuszcząca skóra na twarzy.
Łagodne oczyszczenie wrażliwej cery
Pielęgnację poranną i wieczorną powinniśmy rozpocząć od delikatnego oczyszczenia skóry twarzy. W tym celu idealnie sprawdzi się Hagi naturalna pianka do mycia twarzy nawilżająco-łagodząca. W składzie kosmetyk Hagi zawiera nawilżający kwas hialuronowy, betainę oraz wyciąg z bławatka i pozwala na łagodne umycie skóry, bez podrażnienia.
Świetnym wyborem będzie także BasicLab Dermatological Puryfing Emulsion emulsja myjąca do skóry ultrawrażliwej. Niezwykle komfortowa i bogata forma mleczka zapewnia doskonałe oczyszczenie i demakijaż twarzy, bez uczucia ściągnięcia i napięcia. W składzie produktu BasicLab znajdziemy bogactwo składników łagodzących i wspomagających regenerację naskórka - m.in. masło shea, skwalan, olej z nasion ogórecznika, pantenol, alantoina, beta glukan, inulina i ceramidy.
Kojący tonik dla skóry podrażnionej
Pielęgnację suchej skóry możemy wzbogacić również o tonik do twarzy, który wzmacnia działanie nawilżające pozostałych produktów i może przynieść uczucie ukojenia. Szczególnie polecamy Dr Ceuracle Cica Regen 92 Toner tonik na bazie ekstraktu z wąkroty azjatyckiej, który natychmiast koi i łagodzi podrażnioną, wrażliwą skórę. Tonik od Dr Ceuracle zawiera aż 92% wyciągu z wąkroty azjatyckiej o działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym i wspomagającym regenerację skóry.
Drugą propozycją jest Cell Fusion C Expert PH Biome Toner dwufazowy tonik nawilżający, który przeznaczony jest do pielęgnacji skóry suchej, podrażnionej i zaburzoną barierą hydrolipidową. Zawarte w produkcie Cell Fusion C Expert substancje aktywne takie jak ektoina, beta-glukan, ceramidy, wyciąg z zielonej herbaty, bioferment bakterii Lactococcus, wspomagają mikroflorę naskórka i jego regenerację, przynosząc komfort i ukojenie.
Kremy do pielęgnacji łuszczącej się skóry
Kiedy wystąpi łuszcząca skóra na twarzy, podstawę codziennej pielęgnacji powinien stanowić nawilżający i regenerujący krem do twarzy. Tego typu kosmetyk nie tylko zwiększa nawilżenie naskórka, ale także zapobiega utracie wilgoci i zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych, zwiększając odporność skóry na uszkodzenia.
Veoli Botanica Ceramide Skin Barrier to regenerująco-odbudowujący krem z ceramidami. Ceramidy wspierają regenerację naskórka i wspomagają odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry, dzięki czemu redukują złuszczanie naskórka. Krem Veoli Botanica ma bardzo przyjemną konsystencję, która wspaniale nawilża i sprawdzi się dla każdego typu skóry wymagającej odbudowy.
Ceramidy w kremie uzupełniono także o cholesterol i kwasy tłuszczowe w stosunku 3:1:1 odzwierciedlającą naturalną proporcję tych składników w barierze skórnej.
Dogłębne nawilżenie skóry zapewnia także Obagi Hydrate Facial Moisturizer długotrwale nawilżający krem. Zawarty w kremie Hydromanil skutecznie wiąże wilgoć w naskórku, zapewniając wygładzenie i miękkość. Formułę produktu Obagi uzupełniają także masło shea, a także pantenol i alantoina o działaniu wspierającym gojenie.
Jeśli preferujecie lżejsze konsystencje, na przykład w przypadku łuszczenia się skóry tłustej na skutek stosowanej pielęgnacji lub zabiegów, świetnym wyborem będzie Purito Oat - In Calming Gel Cream żel - krem z odżywczą wodą z nasion owsa oraz pantenolem. Preparat Purito przynosi natychmiastowe uczucie ukojenia, dzięki zawartości wody z nasion owsa o właściwościach wyciszających.
Pantenol, beta-glukan i skwalan wspomagają regenerację naskórka, zmniejszają jej reaktywność i suchość. Regularnie stosowany, krem zmniejsza łuszczenie, sprawiając, że cera staje się gładka.
W przypadku, kiedy doskwiera nam łuszcząca się skóra pod oczami, możemy zastosować krem przeznaczony do pielęgnacji tej okolicy. Świetnym wyborem będzie krem Sesderma Hidraloe kontur oczu, który zawiera wyciąg z aloesu, rumianku oraz nawilżający kwas hialuronowy.
Pielęgnację poranną należy uzupełnić także o krem z filtrem. Uszkodzona, łuszcząca skóra jest bardziej podatna na szkodliwe działanie promieniowania UV. W tym przypadku świetnie sprawdzi się również propozycja marki Purito Daily Soft Touch Sunscreen SPF 50+ PA++++ krem przeciwsłoneczny z ceramidami.
Poza ochroną przeciwsłoneczną, krem zawiera dodatkowe składniki aktywne. Znajdziemy wśród nich ceramidy, a także ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, pantenol, witaminę E i alfa-bisabolol, dzięki czemu krem nie tylko chroni przed promieniowaniem UV, ale również łagodzi skórę i doskonale nawilża.
Intensywne nawilżenie suchej, czerwonej cery
Serum nawilżające do twarzy to skoncentrowana formuła bogata w składniki nawilżające i regenerujące. Przykładem jest By Mukk Deep Sea Serum nawilżające serum, które zawiera ekstrakt z czerwonych alg, ekstrakt z komórek liści róży stulistnej, a także postbiotyki wspierające naturalną mikroflorę naskórka.
W przypadku skóry łuszczącej się, polecamy również phFormula S.O.S. Rescue Oil dwufazowy olejek SOS wzmacniający naturalną barierę ochronną 2w1. Olejek marki phFormula ma bogatą konsystencję, która doskonale zabezpiecza uszkodzoną skórę wymagającą regeneracji.
Doskonałym wyborem będzie także Skin1004 Madagascar Centella Ampoule odżywcze serum do twarzy z wąkrotą azjatycką z Madagaskaru. Kosmetyk ten to 100% wyciągu z wąkroty azjatyckiej, która doskonale nawilża, łagodzi i wycisza skórę. Serum Skin1004 sprawdzi się idealnie pod każdy krem, aby wzmocnić efekt nawodnienia i ukojenia.
Maski uzupełniające codzienną podstawę
Na koniec, jako wzbogacenie podstawowej pielęgnacji, przedstawiamy maski. Maską, która zapewni nam doskonałe nawilżenie, regenerację i doda blasku skórze jest By Mukk Good Barrier Mask maska rozświetlająca. Kosmetyk By Mukk jest bogatym źródłem wyciągu z aloesu - 54%, ponadto formuła wzbogacona została o wyciąg z brązowych alg, ekstrakt z komórek róży stulistnej, olej z pestek moreli, olej jojoba, olej z dzikiej róży i postbiotyki.
Naszym ulubionym kosmetykiem ratunkowym w przypadku suchych, łuszczących skórek jest Jan Marini Skin Zyme maska enzymatyczna. To niezwykle łagodny produkt, który dzięki zawartości enzymów proteolitycznych z papai, w delikatny sposób wspomaga usunięcie martwych komórek naskórka.
To dobry wybór, jeśli występuje nadmierne złuszczanie skóry na skutek intensywniejszych zabiegów, gdzie mocniejsze peelingi nie są wskazane ze względu na ryzyko dalszego podrażnienia naskórka. Maska Jan Marini poprawia wygląd skóry, redukując szorstkość i sprawiając, że staje się ona gładka i miękka.
Łuszcząca skóra na twarzy - kiedy udać się do lekarza?
Jeśli pomimo prawidłowej pielęgnacji skóry, łuszczenie i nadmierna suchość utrzymują się na skórze, warto skonsultować się z lekarzem.
Taki stan skóry może pojawiać się w przebiegu różnych chorób ogólnoustrojowych np. cukrzycy, niedoczynności tarczycy, na skutek niedoborów niektórych witamin oraz stosowania niektórych leków.
Dlatego też, jeśli kosmetyki nie przynoszą ukojenia i poprawy jej kondycji, najlepiej udać się do specjalisty.
Jeśli nie jesteście pewni, jaki kosmetyk wybrać dla Waszych potrzeb, zapraszamy również do bezpłatnej porady kosmetologicznej w naszym sklepie, poprzez czat, telefon lub mail.
Pamiętajmy, aby chronić skórę przed przesuszeniem, a jeśli w naszej pielęgnacji stosujemy składniki potencjalnie drażniące lub złuszczające - zadbajmy o silne nawilżenie i regenerację. A Wy? Czy macie swoich ulubieńców pomocnych w ukojeniu suchej, łuszczącej skóry? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!