Rogowacenie mieszkowe znane również jako keratosis pilaris jest powszechnym problemem dermatologicznym pojawiającym się najczęściej na ramionach, nogach i plecach, objawiającym się poprzez szorstkość skóry. Na pojawienie się zmian mają wpływ m.in. czynniki genetyczne i chociaż są one niegroźne, mogą powodować dyskomfort. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry, takiej jak regularne stosowanie balsamów do ciała, możemy złagodzić stan skóry.
Pojawienie się rogowacenia okołomieszkowego spowodowane jest przez nadmierne rogowacenie naskórka wokół mieszków włosowych. Podobnie jak inne choroby skóry, takie jak łuszczyca czy rybia łuska, jednostka ta często jest uwarunkowana genetycznie, a na jej pojawienie się mogą mieć wpływ również czynniki hormonalne. Ponadto jest schorzeniem okresowym, gdyż w jej przebiegu znaczenie mają również zmienne czynniki atmosferyczne. Do najczęstszych objawów zaliczamy: suchość, drobne, czerwone lub białawe grudki wokół mieszków włosowych oraz swędzenie skóry. Zmiany te często opisywane są jako drobne krostki lub określane „efektem tarki”.
Chociaż zmian związanych z rogowaceniem okołomieszkowym trudno jest się pozbyć całkowicie, odpowiednią pielęgnacją możemy wesprzeć naturalną barierę i zapewnić natychmiastowe ukojenie skóry suchej. Codzienna pielęgnacja powinna obejmować delikatne artykuły higieniczne o działaniu nawilżającym. Świetnie sprawdzi się więc balsam na rogowacenie mieszkowe zawierający składniki takie jak kwas hialuronowy, kwas mlekowy, ceramidy, pantenol i kwasy tłuszczowe.
Ponadto, w pielęgnacji skóry może sprawdzić się balsam na rogowacenie okołomieszkowe, który będzie wzbogacony o składniki aktywne delikatnie złuszczające komórki naskórka. Zaliczyć do nich możemy: mocznik w wysokich stężeniach lub kwas salicylowy, który nie tylko złuszcza martwy naskórek, ale również działa przeciwzapalnie.