Zaskórniki zamknięte - domowe sposoby, aby się ich pozbyć
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Zaskórniki zamknięte to problem estetyczny, który dotyczy wielu osób. Najczęściej zauważamy je jako nierówną strukturę skóry, określamy je „kaszką” czy „chropowatą teksturą”. Świetnym rozwiązaniem w przypadku tego typu zmian są profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym, jednak czy możemy się ich pozbyć również domowymi sposobami? Podpowiadamy poniżej!
Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte
Chociaż w Internecie możemy znaleźć wiele informacji na temat usuwania zaskórników domowymi sposobami, nie zawsze będą one skuteczne. Wśród popularnych metod wymienić możemy maski na bazie glinek i drożdży czy toniki ziołowe domowej roboty, takie jak tonik rumiankowy czy ogórkowy, nierzadko bazujące na roztworze alkoholowym. Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu metody wykazują małą efektywność w redukcji zaskórników, a mogą przyczynić się do podrażnienia skóry i pogorszenia jej kondycji.
Dużo lepszym wyborem jest wprowadzenie kosmetyków pielęgnacyjnych, które mogą być stosowane w domowym zaciszu, zanim udamy się na profesjonalne zabiegi kosmetyczne.
Poniżej przedstawiamy:
- czym są zaskórniki zamknięte,
- jakie są ich przyczyny,
- oraz jakie kosmetyki na zaskórniki polecamy aby skutecznie zredukować ich widoczność.
Czytajcie dalej!
Zaskórniki zamknięte - co to jest?
Zaskórniki zamknięte to niewielkie zmiany skórne, które potocznie opisywane są jako kaszka czy nierówna, chropowata struktura skóry, która może występować zarówno na skórze twarzy, jak i ciała.
Do powstawania zaskórników zamkniętych dochodzi najczęściej w przypadku skóry przetłuszczającej się, produkującej nadmiar sebum, na skutek zablokowania porów skórnych, czyli ujść gruczołów łojowych. Jako wynik zalegania masy łojowo rogowej (składającej się z sebum i martwych komórek naskórka - keratynocytów) mogą pojawić się głębokie zaskórniki, które z czasem mogą przekształcać się w stany zapalne.
Nie zawsze jednak dochodzi do powstawania zmian zapalnych takich jak krosty, u niektórych osób może dominować trądzik zaskórnikowy. W przeciwieństwie do zaskórników otwartych, które posiadają czarny kolor na skutek utleniania melaniny w kontakcie z powietrzem, zaskórniki zamknięte mają zwykle odcień białawy lub nie wyróżniają się kolorem.
Przyczyny powstawania zaskórników
Tego typu problemy skórne dotykają nie tylko osoby w okresie dojrzewania. Z tym rodzajem niedoskonałości zmagają się często również dorośli. Zaskórniki powstają one głównie na skutek nadmiernej produkcji łoju i nadmiernego rogowacenia ujść gruczołów łojowych. Wśród przyczyn nasilających pojawianie się zaskórników możemy zaliczyć m.in. zmiany hormonalne, nieodpowiednią pielęgnację, niewłaściwą dietę czy stres.
Jak pielęgnować skórę z zaskórnikami?
Aby zapobiegać powstawaniu oraz zmniejszyć widoczność zaskórników zamkniętych, powinniśmy zacząć od stworzenia podstawy pielęgnacyjnej, która będzie odpowiednia dla potrzeb naszej skóry. W domowej pielęgnacji powinniśmy postawić przede wszystkim na dokładne oczyszczanie skóry. Świetnie sprawdzi się oczyszczanie dwuetapowe.
Pierwszy krok, jakim jest demakijaż, pozwala na usunięcie z powierzchni naskórka kosmetyków kolorowych: tuszy do rzęs czy ciężkich podkładów, a także kremów z filtrem, natomiast drugi krok umożliwia pozbycie się resztek makijażu oraz dokładne umycie skóry.
Doskonałym przykładem dla skóry skłonnej do zaskórników jest zestaw dwueatpowe oczyszczanie marki Dermomedica zawierający olejek myjący ze skwalanem, olejkiem z drzewa herbacianego i olejkiem lawendowym Dermomedica Tea Tree Oil Cleanser oraz żel do mycia z kwasem azelainowym Dermomedica Azelaic Cleanser.
Zestaw marki Dermomedica świetnie sprawdzi się on dla cery skłonnej do „zapychania”, gdyż dokładnie usuwa również wodoodporny makijaż, wszystkie zanieczyszczenia oraz pozostałości kosmetyków pielęgnacyjnych, nie powodując przy tym podrażnienia i przesuszenia skóry.
Ponadto sprawdzą się lekkie kremy nawilżające, które zapewnią również regenerację skóry i nie będą przyczyniać się do powstawania zaskórników, a także kremy z filtrem o nieobciążających konsystencjach.
Świetnym wyborem będzie na przykład krem nawilżający dla skóry tłustej Cell Fusion C Expert Rebalancing Moisturizer. Krem Cell Fusion C posiada lekką konsystencję, która doskonale się wchłania i sprawdza również pod makijaż, a w swoim składzie zawiera składniki łagodzące, nawadniające i regenerujące takie jak ceramidy, pantenol i kompleks NEO CMS, a także dodatek substancji przeciwzapalnych i antybakteryjnych - ekstrakt z kory wierzby i propolis.
Nie zapominajmy również o regularnym złuszczaniu martwego naskórka na przykład przy pomocy peelingów enzymatycznych. Rodzaj i częstotliwość peelingu powinny być dostosowane również do tego czy w pielęgnacji stosujemy już składniki aktywne takie jak kwasy złuszczające lub retinol.
Więcej na temat zaskórników pisaliśmy również na naszym blogu w poniższych wpisach:
Skuteczne kosmetyki na zaskórniki zamknięte
Po wprowadzeniu odpowiedniej podstawy pielęgnacyjnej, jeśli problem będzie się utrzymywał, warto włączyć kosmetyk ukierunkowany typowo na działanie komedolityczne, czyli przeciwzaskórnikowe. Substancje tego typu wykazują właściwości ograniczające produkcję sebum, normalizują procesy keratynizacji naskórka i wspierają złuszczanie jego martwych komórek.
Wśród składników aktywnych, które polecane są przy zaskórnikach zamkniętych, możemy wymienić m.in. kwasy AHA oraz kwas salicylowy (BHA), który szczególnie sprawdzi się z uwagi na rozpuszczalność w tłuszczach i lepszą penetrację przez ujścia gruczołów łojowych, a także retinol i jego pochodne. Pielęgnację mogą uzupełnić również produkty z niacynamidem czy maski glinkowe o działaniu ściągającym i „oczyszczającym”.
Składniki aktywne na zaskórniki zamknięte:
- kwasy AHA
- kwasy BHA
- retinoidy
- niacynamid
- glinki
Poniżej przedstawiamy propozycje domowych kosmetyków na zaskórniki z oferty Topestetic, które mogą Was zainteresować.
Sesderma Salises Serum do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej 30 ml
Przykładem kosmetyku opierającego swoje działanie na kwasie salicylowym jest serum Sesderma Salises. Preparat od marki Sesderma posiada lekką konsystencję, a przy regularnym stosowaniu skutecznie redukuje zaskórniki, przywracając skórze miękką i gładką powierzchnię. Kilka kropli serum należy aplikować na oczyszczoną skórę, przed nałożeniem kremu.
Image Skincare Salicylic Clarifying Pads Oczyszczające płatki 60 szt
Wspomniany kwas salicylowy możemy wprowadzić również w postaci złuszczających płatków, takich jak Image Skincare Salicylic Clarifying Pads. W ich składzie zawarto również m.in. kwas glikolowy, Granactive Acne Complex i olejek z drzewa herbacianego.
Ta wygodna forma aplikacji polega na delikatnym przetarciu pojedynczym płatkiem całej twarzy lub problematycznych miejsc na skórze. Płatki Image Skincare możemy aplikować zarówno rano, jak i wieczorem, jednak początkowo nie należy stosować ich częściej niż raz dziennie.
Jan Marini Bioclear® Face Lotion Lotion korygujący wygląd skóry 30 ml
Świetnym wyborem będzie również preparat łączący działanie kilku kwasów Jan Marini Bioclear Face Lotion. Lotion posiada lekką, żelową konsystencję, a w swoim składzie zawiera kwas glikolowy, kwas salicylowy oraz kwas azelainowy.
To wyjątkowe połączenie poradzi sobie z każdym rodzajem niedoskonałości: zarówno w kierunku redukcji zaskórników zamkniętych, jak również innych zmian trądzikowych, przebarwień pozapalnych oraz posłonecznych oraz oznak starzenia w postaci drobnych zmarszczek i utraty blasku.
Medik8 Crystal Retinal 3 Stabilne serum na noc o średniej mocy z aldehydem retinowym 30 ml
W zestawieniu nie mogło zabraknąć kosmetyku z retinoidami, które stanowią jedną z najskuteczniejszych grup składników poprawiających teksturę skóry.
Serum z retinalem Medik8 Crystal Retinal 3 to odpowiedni wybór również dla osób, które wcześniej nie stosowały retinolu i jego pochodnych w pielęgnacji, z wyjątkiem skóry bardzo wrażliwej (wówczas sprawdzi się na początek Medik8 Crystal Retinal 1). Retinal nie tylko redukuje zaskórniki i stany zapalne, ale również wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe i ujędrniające.
By Mukk White Clay Mask Głęboko oczyszczająca maseczka do twarzy 60 ml
Dla fanów domowych zabiegów świetnym wyborem na wzbogacenie pielęgnacji będzie maska glinkowa do twarzy - taka jak marki by mukk. Bazuje ona na zawartości białej glinki (kaolinu) oraz ekstraktu z czerwonych alg. Skutecznie matowi skórę bezpośrednio po aplikacji, usuwając nadmiar sebum i pozostawia uczucie odświeżenia i wyciszenia. W swoim naturalnym składzie zawiera także olejek lawendowy nadający przyjemny zapach i umilający stosowanie produktu.
Dermaquest Mini Pumpkin Mask Terapeutyczna maska dyniowa 57 ml
Na koniec zestawienia przedstawiamy kultową maskę dyniową - Dermaquest Mini Pumpkin Mask. Uwielbiana przez naszych Klientów maska opiera swoje działanie na miąższu dyniowym bogatym w antyoksydanty, a także na kwasie migdałowym, kwasie mlekowym i prebiotykach.
Kosmetyk Dermaquest cieszy się świetnymi opiniami ze względu na swoją skuteczność w poprawie struktury skóry i redukcji zmian trądzikowych. Bezpośrednio po aplikacji może powodować przejściowe zaczerwienienie skóry.
„Należy pamiętać, aby nie wprowadzać zbyt wielu kosmetyków aktywnych jednocześnie do pielęgnacji. Stosowanie równolegle preparatów z kwasami złuszczającymi, retinolem oraz peelingów, wiąże się z ryzykiem podrażnienia i przesuszenia skóry, co paradoksalnie może prowadzić do zaostrzenia zmian i pogorszenia stanu cery. Kosmetyki wprowadzajmy więc pojedynczo i dostosowujmy częstotliwość aplikacji do indywidualnych potrzeb i tolerancji naszej skóry”.
- kosmetolog Topestetic Aleksandra Jankowiak
Miejmy na uwadze również to, że nawet najskuteczniejsze kosmetyki na zaskórniki wymagają regularnego stosowania oraz cierpliwości - poprawa struktury skóry może być widoczna dopiero po kilku tygodniach. Jeśli stan skóry pogarsza się lub nie jesteście pewni czy zmiany na Waszej skórze to zaskórniki zamknięte, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
W przypadku problemu z doborem właściwego kosmetyku zapraszamy również do bezpłatnej konsultacji z naszymi kosmetolożkami, które chętnie podpowiedzą jaki preparat najlepiej sprawdzi się dla potrzeb Waszej skóry.
Czy stosowaliście już kosmetyki z naszego zestawienia? Czy macie wśród nich ulubieńca? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!