Zaskórniki - jak się ich pozbyć?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
W zależności od genetyki, stylu życia, diety oraz pielęgnacji, pory mogą być mniej lub bardziej widoczne. Wszystko, co w ciągu dnia osiada na skórze, musi zostać z niej regularnie usuwane - w przeciwnym razie pory skórne zatykają się, a tym samym pojawiają się na niej zaskórniki. Wielokrotnie zadajemy sobie pytania: Jak się pozbyć zaskórników? Co robić, aby ponownie się nie pojawiały? I czy jest jakiś sposób na trwałe ich usunięcie? Sprawdźcie odpowiedzi na te pytania w poniższym wpisie!
Czym są zaskórniki?
Występowanie zaskórników na skórze jest klasyfikowane jako trądzik zaskórnikowy, który dotyka około 80% młodych osób. Problem zaczopowanych ujść gruczołów łojowych dotyczy jednak osób w każdym wieku. Pory znajdują się prawie na naszym całym ciele i na skutek wzmożonego procesu rogowacenia mają tendencję do zatykania przez sebum, martwy naskórek, kurz lub pot. Wyróżniamy zaskórniki otwarte, które widoczne są na skórze w postaci czarnych punktów. Czarny kolor jest efektem utlenienia zawartości zatkanego pora skórnego. Natomiast zaskórniki zamknięte można zauważyć na skórze w postaci podskórnych grudek. Zaskórniki mogą zmienić się w zmianę zapalną, lecz bardzo często pozostają niezmienione.
Oczyszczanie skóry
Pierwszym etapem usuwania zaskórników jest oczyszczanie. W kosmetykach powinniśmy szukać takich składników jak kwasy, cynk lub retinol, które mają działanie keratolityczne. Regularne oczyszczanie pozwala na usunięcie martwego naskórka, który zaczyna odkładać się w porach skóry. W tym celu świetnie sprawdzi się Image Skincare Clarifying Gel Cleanser - żel myjący z kwasem salicylowym przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry. Silne działanie oczyszczające może być również połączone z nawilżeniem i ukojeniem skóry tak jak w przypadku Mesoestetic Purifying Mousse.
Skóra z tendencją do powstawania zaskórników powinna być 1-2 razy w tygodniu mocniej oczyszczana za pomocą peelingu. Polecamy delikatny peeling enzymatyczny Cell Fusion C Papaya Granule Peels. Zawarte w nim enzymy rozpuszczają martwy naskórek, dzięki czemu skóra jest oczyszczona i gładka.
O wyborze idealnego peelingu więcej pisaliśmy w artykule: Peelingi enzymatyczne, mechaniczne czy chemiczne? Który z nich będzie najlepszy dla Ciebie?
Nawilżanie skóry
Szczególnie ważne w pielęgnacji skóry z zaskórnikami jest odpowiednie nawilżanie. Każdy typ skóry potrzebuje regeneracji, więc absolutnie nie należy rezygnować z produktów nawilżających!
Pominięcie tego etapu może skutkować odwodnieniem skóry oraz reakcji obronnej w postaci nadprodukcji łoju i tym samym - zwiększenia ilości zaskórników. Produkty odpowiednie dla skóry z zaskórnikami powinny mieć delikatną konsystencję oraz zawierać jak najmniej składników zatykających pory. Pewne substancje mają większą tendencję do powodowania zaskórników, jednak warto wiedzieć, że każda skóra w inny sposób reaguje na składniki komedogenne. Więcej informacji na ten temat zawarliśmy w artykule na blogu: Co to znaczy komedogenny? Jak ułożyć pielęgnację dla skóry z tendencją do "zapychania"?
Skóra z tendencją do powstawania zaskórników w codziennej pielęgnacji może wykorzystać składniki o działaniu oczyszczającym. Polecamy krem Mesoestetic Acne One przeznaczony do skóry trądzikowej. Ze względu na połączenie kwasu salicylowego, migdałowego oraz szikimowego skóra jest przez cały czas stymulowana do oczyszczania. W tym celu równie dobrze sprawdzi się Purifier Tube, który oczyszcza oraz zmniejsza widoczność porów.
W przypadku skóry z tendencją do powstawania zaskórników nie należy unikać kremów z filtrem! Ekspozycja na słońce bez filtrów przyspiesza proces starzenia się skóry o czym pisaliśmy we wpisie: Promieniowanie UV - jaki ma wpływ na naszą skórę?
Lekka formuła emulsji Neostrata Sheer Hydration SPF 40 sprawia, że jest to idealny krem na lato dla skóry problematycznej.
Więcej kremów z filtrem, które sprawdzą się dla skóry problematycznej opisaliśmy na blogu we wpisie: Ochrona przeciwsłoneczna skóry trądzikowej - TOP5 najlepszych kremów z filtrem.
Pielęgnacja dodatkowa
Warto do pielęgnacji skóry z trądzikiem zaskórnikowym włączyć produkty dodatkowe, które wzmocnią oczyszczanie.
Bestseller marki Biologique Recherche Lotion P50 zapewnia delikatne złuszczenie oraz odświeżenie skóry. Kombinacja kwasów AHA i BHA regularnie oczyszcza skórę i zmniejsza widoczność porów.
Skóra problematyczna wymaga również mocniejszych produktów do pielęgnacji stosowanych 1-2 razy w tygodniu. Polecamy maskę Dermaquest Mini Pumpkin Mask, w której składzie znajdziemy enzymy dyni oraz kwas mlekowy i migdałowy. Regularne stosowanie maski zmniejsza ilość zaskórników oraz hamuje namnażanie się bakterii, które mogą powodować zmiany zapalne.
Ekstrakt z drożdży to doskonale znany składnik łagodzący przebieg trądziku. Biologique Recherche Masque Vivant dzięki obecności drożdży oczyszcza pory oraz usuwa zmiany trądzikowe. Polecamy również płatki złuszczające Dermaquest DermaClear Pads pozwalające na wzmocnienie pielęgnacji skóry zanieczyszczonej - martwy naskórek zostaje złuszczony, a pory odblokowane.
