Tech-neck i światło HEV - co to znaczy i jaki ma wpływ na stan naszej skóry?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Obecne czasy sprawiają, że człowiek wciągnięty jest w stały strumień napływających informacji, sieci społecznościowe poprzez urządzenia mobilne, co sprawia, że co chwilę patrzymy na nasze przenośne ekrany. Za pomocą urządzeń elektronicznych komunikujemy się ze znajomymi, przeglądamy strony internetowe, a także niejednokrotnie nasza praca związana jest z użytkowaniem komputerów. Taki styl życia może stanowić zagrożenie w postaci efektu „tech-neck” oraz negatywnego wpływu światła niebieskiego na skórę.
Co to jest „tech-neck”?
„Tech-neck”, tzw. technologiczna szyja, to coraz powszechniejsze zjawisko XXI wieku. Występuje jako skutek uboczny korzystania z najnowszych technologii. Objawia się pojawianiem poprzecznych zmarszczek na szyi oraz postępującą utratą jędrności skóry. Problem ten spowodowany jest ciągłym pochylaniem głowy nad smartfonem, tabletem lub laptopem. Ta nadmierna aktywność cienkich mięśni podskórnych w szyi w połączeniu z ciężarem głowy ściskającej te mięśnie sprawia, że szyja będzie wyglądać na starszą niż w rzeczywistości. Dodatkowo może również pojawić się drugi podbródek, który dotyczy również osób w młodym wieku.
W efekt „tech-neck”, oprócz mięśni i skóry w obrębie szyi, zaangażowany jest także kręgosłup. Długotrwałe pochylenie głowy i utrzymywanie jej w nienaturalnej pozycji stanowi ogromne obciążenie dla kręgosłupa. Stąd pojawianiu się zmarszczek, może również towarzyszyć ból karku. Dla porównania, normalne obciążenie głowy dla kręgosłupa wynosi ok. 5 kg, natomiast przy pochylonej głowie o 15 stopni ciężar może wzrosnąć do 12 kg, przy pochyleniu 40-60 stopni - do 20-30 kg!
Jak zapobiegać zmarszczkom szyi?
Przede wszystkim, kluczem jest wyrobienie dobrych nawyków. Prawidłowa postawa jest pierwszym krokiem do zapobiegania zmarszczkom szyi. Zamiast patrzeć w dół na telefon lub tablet, ustaw urządzenie na wysokości oczu, aby zmniejszyć obciążenie kręgosłupa i szyi. Kontroluj, czy przyjmowana postawa nie wymusza na Tobie garbienia się. Warto również pilnować, by głowa była w takiej pozycji, aby utrzymywała cały czas skórę szyi w napięciu.
Kolejną wskazówką do zapobiegania zmarszczkom na szyi jest upewnienie się, że szyja jest uwzględniona w codziennej pielęgnacji razem ze skórą twarzy. Skóra szyi wymaga takich samych rytuałów pielęgnacyjnych, jakich wymaga Twoja cera.
W dbaniu o ten wrażliwy i delikatny obszar warto uwzględnić kosmetyki typowo przeznaczone do skóry szyi i dekoltu.

Jakie kosmetyki wybrać?
Warto wybierać kosmetyki bogate w kwas hialuronowy, gdyż to on w głównej mierze odpowiada za prawidłowe nawilżenie, a jego niedobory możemy obserwować w postaci suchości, wiotkości i zmarszczek. Z zawartością tego składnika polecamy iS Clinical Neckperfect™ Complex - Krem dedykowany skórze szyi i dekoltu oraz pHformula Neck Recovery - Aktywny krem pielęgnujący skórę szyi i dekoltu.

Cennymi składnikami w pięlęgnacji szyi i dekoltu są również peptydy i retinol, które pobudzają syntezę kolagenu i poprawiają teksturę skóry, wygładzając ją. Związki te znajdziemy w Sesderma Factor G - Oval Face & Neck - Krem na dekolt i szyję, PCA Perfecting Neck&Decollete - Intensywna pielęgnacja skóry szyi i dekoltu, a także Image Skincare Stem Cell Neck Lift - Krem silnie ujędrniający na szyję, podbródek i dekolt. W kremie marki Image Skincare dodatkowo znajdziemy witaminę C, która również będzie wzmacniała kolagen i ujędrniała naskórek.
O szyję warto również zadbać wykonując raz w tygodniu maski na tę strefę. Świetnie się sprawdzi taki produkt, jak Bioxidea Miracle 24 Neck Mask - Maska na szyję. Zapewnia ona maksymalną dawkę nawilżenia i odżywienia tej delikatnej okolicy. Daje natychmiastowy efekt wygładzenia, napięcia i rozświetlenia. Polecana jest również jako maska bankietowa, przed wielkim wyjściem, by nadać skórze widocznej witalności i odmłodzenia.

Negatywny wpływ światła niebieskiego na skórę
Światło HEV (High Energy Visible Light) emitowane przez ekrany smartfonów, tabletów, komputerów i telewizorów, oprócz tego, że niekorzystnie wpływa na jakość snu oraz niszczy wzrok, wpływa również negatywnie na kondycję skóry. Przeprowadzane badania dowiodły, że światło HEV może wyrządzać nawet większe szkody niż promieniowanie UVA i UVB, gdyż głębiej wnika w skórę, uszkadzając DNA komórek i znacznie przyspieszając proces fotostarzenia.

Jak chronić skórę przed światłem HEV?
Aby ochronić cerę przed negatywnym działaniem światła niebieskiego warto wybrać Mesoestetic Mesoprotech Light Water Antiaging Veil SPF 50+ - Ultralekki fluid anti-aging SPF50+, który dzięki obecności kompleksu filtrów Mesoprotech skutecznie chroni zarówno przed promieniowaniem UV, IR, jak i HEV.
W wyborze produktów ochronnych warto również skupić się na obecności takiego składnika, jak kalamina. Jest to mineralna mieszanka węglanu cynku z tlenkiem żelaza, która odznacza się lekko różowym odcieniem. Oprócz tego, że działa antybakteryjnie i łagodząco na naskórek, chroni również przed niekorzystnym wpływem światła niebieskiego. Z tym składnikiem polecamy topmedica Emulsion Balsamica Calamina - Emulsja łagodząca Kalamina oraz Cell Fusion Pink Rescuer - Krem chroni skórę przed nadmiernym działaniem stresu i światła niebieskiego.
