SPF z kolorem - jaki wybrać i na co zwrócić uwagę? Zapytaliśmy o to dr Alicję Śliwowską
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Kremy z filtrami – kiedyś gadżet wyłącznie na plażę, a teraz fundament pielęgnacji każdej świadomej osoby, która wie, jak bardzo promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się skóry. Wiadomo, że nasila ono proces degradacji kolagenu i elastyny w skórze, zwiększa stres oksydacyjny komórek skóry i ryzyko powstawania przebarwień.
Nowoczesne podejście do ochrony przeciwsłonecznej
Dlaczego niektóre osoby nadal nie chcą stosować filtrów? Często wynika to z faktu, że dawne formuły produktów fotochronnych były gęste i tłuste, bieliły skórę i mocno ją obciążały. Wraz z rozwojem technologii kosmetycznej doczekaliśmy się lekkich, nowoczesnych formuł, które nie tylko wykazują szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UV, ale niosą dla skóry dodatkowe benefity w postaci nawilżania czy antyoksydacji.
Niewątpliwym hitem ostatnich lat są SPF z kolorem. Dlaczego to świetne rozwiązanie i jak wybrać właściwy dla siebie produkt?
Zacznijmy od podstaw – na co zwrócić uwagę przy wyborze SPF?
To, że preparat fotoprotekcyjny jest nie dodatkiem, a podstawą codziennej pielęgnacji, wiemy już od dawna. Pierwszy aspekt to oczywiście formuła produktu. Skóry suche, normalne, nieproblematyczne mogą postawić na nieco bogatsze formuły, natomiast skóry tłuste czy mieszane preferują lekkie formuły, które dają matowe wykończenie lub delikatny efekt „natural glow”.
Punkt numer dwa – oznaczenia na produkcie. W codziennej ochronie rekomenduje się minimum SPF 30, najlepiej 50+. Produkt z SPF 30 blokuje około 97% promieni docierających do skóry, podczas gdy SPF 50 - 98%. Jak widać, różnica nie jest kolosalna, ale dla mnie każdy procent ma znaczenie. Zwłaszcza dlatego, że często nakładamy po prostu za mało produktu fotochronnego. Należy pamiętać, że żaden filtr nie blokuje 100% promieniowania.
Warto pamiętać o tym, że SPF mówi wyłącznie o ochronie przed promieniowaniem UVB. Jednak skóra jest narażona także na działanie promieniowania UVA, które dociera głębiej (bo aż do skóry właściwej) i przyczynia się do degradacji włókien kolagenu i elastyny, zwiększenia aktywności metaloproteinaz oraz nasilenia stresu oksydacyjnego komórek skóry.
Wybieraj produkty, które mają oznakowanie PA+++ lub PA++++, UVA w kółku (oznaczające, że dany produkt zapewnia ochronę przeciwko pUVA na poziomie 1/3 deklarowanej wartości SPF) lub „broad spectrum”. Punkt numer trzy - wartość dodana produktu.
Solidny poziom fotoprotekcji to jedno, ale nowoczesne preparaty fotochronne wychodzą poza ramy sztampowej fotoprotekcji, niosąc naszym skórom dodatkowe benefity w postaci nawilżania i antyoksydacji. Niektóre z nich łączą w sobie działanie pielęgnacyjne i upiększające, ponieważ zawierają pigmenty wyrównujące koloryt skóry. Poświęcimy im teraz należytą uwagę.
Krem BB z SPF, a może „tinted SPF”?
To zupełnie dwa różne produkty. Krem BB to połączenie makijażu i pielęgnacji w jednej formule. Jego zadaniem jest nie tylko wyrównać koloryt skóry, ale także dostarczyć jej określonych składników pielęgnacyjnych. Wiele kremów BB dostępnych na rynku ma dość dobre krycie, dzięki czemu z powodzeniem może zastąpić tradycyjne podkłady.
Niektóre z nich zawierają także filtry, więc dostarczają skórze dodatkowej porcji fotoprotekcji. Niestety, ze względu na dość dobre krycie tego typu produktów nie nakładamy ich zbyt wiele, co oznacza, że w wielu przypadkach sam krem BB nie wystarcza jako jedyny preparat fotoprotekcyjny. Może za to stanowić dobre uzupełnienie tradycyjnego kremu z filtrem.
Z kolei kremy typu „tinted SPF” to klasyczne formuły fotoprotekcyjne z dodatkiem pigmentów, które zapewniają skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV, jednocześnie wyrównując delikatnie koloryt skóry. Z reguły wykazują mniejsze krycie, niż krem BB, dzięki czemu można nałożyć ich odpowiednią (i właściwą dla kremu fotoprotekcyjnego) ilość.
To świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią mocnego krycia i doceniają minimalizm kosmetyczny w postaci fotoprotekcji i wyrównania kolorytu skóry w jednej formule. Mogą być stosowane solo lub przed aplikacją tradycyjnych kosmetyków kolorowych.

SPF z kolorem brzmi świetnie – kiedy mam go stosować?
Tego typu produkty traktujemy jak tradycyjne kremy z filtrami, które należy stosować codziennie, niezależnie od pory roku i pogody, w porannej pielęgnacji.
Głównym zadaniem kremu typu „tinted SPF” jest fotoprotekcja, a dodatek pigmentów i wyrównanie kolorytu to dodatkowy benefit.
Tego typu produkty nakładamy jak każdy inny krem z filtrem, ponieważ zawartość pigmentu w formule jest na tyle optymalna, by dawać subtelny efekt krycia, bez efektu maski.
Znasz „regułę dwóch palców”? Mówi o tym, że ilość produktu mieszcząca się na długości wspomnianych dwóch palców (środkowego i wskazującego) jest wystarczająca do ochrony skóry twarzy i szyi. Niestety, metoda ta bywa zawodna. Wynika to z konsystencji produktu oraz rodzaju dozownika. Kluczowa jest też długość palców, która, jak wiadomo, jest indywidualna dla każdego człowieka.
Dużo bardziej wiarygodną metodą jest aplikacja 2 mg produktu na każdy 1 cm kwadratowy skóry. Właśnie taka ilość produktu jest aplikowana na skórę ochotników biorących udział w badaniu skuteczności produktów z filtrem i jest ona zgodna z normą ISO 24444. Co więcej, taka ilość daje fotoprotekcję na poziomie deklarowanym przez producenta.
Pamiętaj o reaplikacji!
Filtry fizyczne łatwo ścierają się z powierzchni skóry, a filtry chemiczne degradują się wskutek pochłaniania promieni UV. W związku z tym faktem produkty dające fotoprotekcję należy reaplikować w ciągu dnia. Optymalny czas pomiędzy kolejnymi reaplikacjami wynosi 2 - 3 godziny. Czas ten jest nieprzekraczalny zwłaszcza dla osób przebywających na dworze oraz pracowników biurowych, których stanowiska są w pobliżu okna.
Jak reaplikować produkt z filtrami? Scenariusz idealny - oczyścić skórę z zanieczyszczeń i nałożyć kolejną porcję produktu z filtrem. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli na co dzień „nosisz” makijaż, dokładanie kolejnych porcji kremu w ciągu dnia jest mało realne.
W takiej sytuacji wybierz pudry i inne produkty kolorowe z filtrami. Wyniki badań dowodzą, że aplikacja produktu poprzez wklepywanie albo stemplowanie skóry umożliwia wytworzenie bardziej jednolitej warstwy (filmu), która daje lepszą fotoprotekcję w porównaniu z tym samym produktem, który został rozsmarowany.
Wśród moich ulubionych preparatów dających nie tylko wysoką fotoprotekcję przed promieniowaniem UV, ale też subtelnie wyrównujących koloryt skóry znajdują się:
Jan Marini Marini Physical Protectant Tinted SPF 45 Light To Medium Krem ochronny koloryzujący (kolor średni) 57 g
Ten wodoodporny krem przeciwsłoneczny z fizycznymi filtrami SPF 45 zapewnia niezawodną ochronę przez 80 minut. Ekstrakt z zielonej herbaty i bisabolol łagodzą skórę, chroniąc ją przed stresem oksydacyjnym. Dzięki pigmentowi idealnie dopasowuje się do każdej karnacji, nie zostawiając białej poświaty.
Colorescience Face Shield Flex SPF 50 Minerały w emulsji do twarzy (kolor medium) 55 ml
Ten niekomedogenny krem z 12% tlenkiem cynku to fantastyczny wybór do ochrony przeciwsłonecznej i wyrównania kolorytu skóry. Zabezpiecza cerę nie tylko przed UVA/UVB, ale też światłem niebieskim i IR, przywracając jej naturalny blask. Formuła pełna składników aktywnych intensywnie nawilża, koi i chroni.
Diego dalla Palma Protective Anti Age Tanning Cream SPF 50 Przeciwstarzeniowy krem ochronny do opalania z kolorem 50 ml
Jeśli szukasz ochrony i upiększenia skóry w jednym ruchu, ten krem koloryzujący to strzał w dziesiątkę. Zapewnia ochronę UVB/UVA, IR oraz HEV, a jego lekka formuła z pigmentem nadaje skórze ciepły, złocisty odcień. Dodatki anti-pollution i kwas hialuronowy dbają o to, by Twoja skóra była nie tylko chroniona, ale i promienna oraz nawilżona.
iS Clinical Eclipse SPF 50+ Beige Krem ochronny beżowy 100 g
Ten krem stworzony został z myślą o wrażliwej, podrażnionej skórze – także po zabiegach estetycznych. Transparentna lub kryjąca formuła bazuje na fizycznych filtrach i antyoksydacyjnej witaminie E, oferując skuteczną, ale delikatną ochronę przed słońcem. Po aplikacji skóra jest ukojona i zabezpieczona.
Sesderma Repaskin Silk Touch Color SPF 50 Koloryzujący krem zapewniający wysoką ochronę przeciwsłoneczną 50 ml
To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą połączyć lekki makijaż z zaawansowaną ochroną przeciwsłoneczną. Krem wyrównuje koloryt, wygładza cerę i chroni ją nie tylko przed UVA/UVB, ale również promieniowaniem IR. Dzięki naprawczym enzymom i antyoksydantom niweluje skutki fotostarzenia.
Paulas Choice Resist Super Light Daily Wrinkle SPF 30 Lekki krem nawilżający z filtrem dla skóry tłustej i mieszanej 60 ml
Zaprojektowany dla cer tłustych i mieszanych, ten lekki krem skutecznie pochłania nadmiar sebum, pozostawiając skórę świeżą i zmatowioną przez cały dzień. Naturalny pigment wtapia się w każdy odcień skóry, zapewniając zdrowy wygląd bez efektu maski. Idealna baza pod makijaż, która chroni przed UV i wspiera walkę z oznakami starzenia.
Korres Tinted Sunscreen Face Cream SPF 50 Koloryzujący krem ochronny do twarzy 50 ml
Ten jogurtowy krem z naturalnymi pigmentami łączy pielęgnację z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Skóra staje się nawilżona, ukojona i pięknie rozświetlona dzięki kompleksowi antyoksydantów i składników kojących. Efekt? Naturalny glow, ochrona przed słońcem i zdrowy koloryt w jednym kroku.
Podsumowanie – codzienna ochrona z dodatkowym atutem
Kremy SPF z kolorem to nie tylko kosmetyczna wygoda, ale przede wszystkim świadome połączenie ochrony i pielęgnacji. Z punktu widzenia kosmetologa to doskonały wybór dla osób, które chcą zadbać o skórę kompleksowo, jednocześnie dbając o jej estetyczny wygląd. Niezależnie od wieku i rodzaju skóry, dobrze dobrany krem SPF z pigmentem może stać się Twoim kosmetycznym „must-have”.