Smog a pięlęgnacja skóry
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Smog jest mieszaniną substancji stanowiących wielkie zagrożenie dla zdrowia naszego organizmu. Najciężej obciąża płuca - to do nich wdychamy szkodliwe substancje. Nie łatwiej ma nasza skóra - to jeden z najgorszych możliwych koktajli chemicznych z którymi się spotyka. To właśnie na niej każdego dnia osiada ten niewidoczny pył, pogarszając jej wygląd i funkcjonowanie.
Czym jest smog?
To nic innego jak mieszanina niskocząsteczkowych pyłów, benzopirenu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, i takich metali ciężkich jak: mangan, chrom, kadm, ołów, rtęć...
Wszystkie te szkodliwe substancje zawarte w smogu uszkadzają barierę ochronną skóry, narażając ją na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Proces regeneracji zostaje zaburzony, a skóra staje się sucha, szorstka i podrażniona. Szczególnie narażone są osoby posiadające wrażliwy, problematyczny typ skóry. Pod wpływem smogu na skórze pojawiają coraz częściej egzemy, a trądzik przybiera na sile. Ponadto ta “toksyczna bomba” przyczynia się do powstawania tzw. stresu oksydacyjnego na skórze, który wzmaga nadmierną aktywność wolnych rodników tlenowych, więc skóra starzeje się szybciej oraz pojawiają się na niej przebarwienia i zmarszczki .
Jak ochronić skórę?
Aby możliwie najbardziej ograniczyć zgubny wpływ smogu na naszą skórę i zapewnić jej maksymalną ochronę, konieczne jest skompensowane działanie, które “wyposaży” ją w tarczę ochronną i zabezpieczy przed tym oksydacyjnym kataklizmem.
Po pierwsze - Gruntowne oczyszczanie!
Bardzo ważne, aby tuż po kontakcie z zanieczyszczonym powietrzem, dokładnie oczyścić skórę, w możliwie najdelikatniejszy sposób.
Zalegające na niej pozostałości pyłów i zanieczyszczeń będą drażnić i uszkadzać powłokę ochronną skóry, dlatego delikatne oczyszczanie będzie dla niej zbawienne. Doskonale sprawdzą się witaminowe olejki do demakijażu lub mleczka czy żele myjące, które w trakcie oczyszczania zadbają o odbudowę płaszcza ochronnego skóry, np: Thalgo Pro Regulator Make Up Remover, pHformula EXFO cleanse czy Epionce Litic Gel Cleanser. Doskonałe będą również pianki dotleniające, których innowacyjne działanie polega na oczyszczaniu za pomocą delikatnych bąbelków zawierających tlen, które skutecznie usuwają ze skóry zanieczyszczenia i zgromadzone toksyny np. Biologique Recherche Lait VIP o2, Genosys Pianka Tlenowa Snow O2.
Po drugie - Antyoksydacja skóry!
Tylko solidny koktajl antyoksydacyjny jest w stanie zmierzyć się z chemicznym atakiem smogu i wspomoże skórę w walce z wolnymi rodnikami. Eliksiry antyoksydacyjne powinny być bogate w witaminy A,C i E, kwas ferulowy, floretyne czy resweratrol. Spośród najsilniej działających polecam Dermomedica Vitamin C+E Serum lub Phloretin C Serum, Sesderma Resveraderm Liposomal Serum oraz Image Skincare Hydrating ACE Serum 20%.
Tylko tak dobrane koncentraty doskonale chronią skórę przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza oraz promieni słonecznych, opóźnią procesy starzenia, a także poprawią kondycję skóry.
Po trzecie - Odbudowa bariery ochronnej!
To nic innego jak zabezpieczenie i odtworzenie zewnętrznej warstwy skóry, poprzez dogłębne nawilżenie i natłuszczenie. Jest to o tyle istotne, iż problem smogu najczęściej pojawia się w okresie zimowym. Wtedy nasza skóra jest już wystarczająco osłabiona przez kontakt z silnym wiatrem czy mrozem. Należy wybierać kremy o nieco bardziej treściwej konsystencji, zawierające nie tylko substancje nawilżające ale również ceramidy czy polihydroksykwasy, które odtwarzają uszkodzoną barierę hydrolipodową skóry np. Neostrata Bionic Face Cream, Dermalogica Barrier Repair, Selvert Thermal Regenerating Cream With Snail Protein Extract. Warto, aby także w tym kroku pielęgnacji dostarczyć skórze kolejnej porcji antyoksydantów. Wielu producentów dermokosmetyków, stworzyło linie miejskie, które zawierają w swoim składzie wszystkie te niezbędne składniki. Jest to doskonała odpowiedź na potrzeby zabieganych kobiet, nie mających czasu na zbyt długie rytuały pielęgnacyjne. np Dottore City Day Cream, Resibo Miejski krem ochronny, Esthederm City Cream Global Day Care.
Więcej informacji o kremach uszczelniających barierę ochronną znajdziecie we wpisie: Top 10 produktów ochronnych na zimę 2017.
Oczywiście nie należy zapominać, iż w okresie ”smogowym” mimo, iż na dworze jest pochmurno i mgliście i na próżno szukać słońca, to jednak promieniowanie UV dociera do naszej skóry, więc konieczne jest wspomaganie skóry fotoochroną SPF np. Cell Fusion C Laser Sunscreen, Obagi Sun Shield, Sesderma Resveraderm.
Po czwarte - Aktywna pielęgnacja!
Warto wspomóc walkę maskami pielęgnacyjnymi. W przypadku skór bardziej zanieczyszczonych, możemy sięgnąć po maski węglowe, skutecznie oczyszczające skórę z toksyn np. Swederm Lerosett Mineral Deep Cleanser, Dermalogica Charcoal Resque Masque. Skórom szarym, pozbawionym blasku pomogą maski witaminowe np. Dermalogica MultiVitamin Power Recovery Masque, Mesoestetic Anti-Stress Face Mask, Biologique Recherche Masque VIP o2. Niektóre z nich można pozostawić na skórze nawet na całą noc. Dzięki temu podczas snu nasza skóra będzie się silnie regenerować i odżywiać. Więcej o naszych maseczkach znajduje się we wpisie: Top 10 masek nawilżających do twarzy.
Warto wzbogacić również ochronę od środka i zastosować witaminową suplementację jak np. Solgar Spirulina czy Solgar Ester C Plus - 1000 mg Witaminy C lub Ascolip - Liposomal Vitamin C 1000 mg.