Sebum - co to jest i jak zmniejszyć jego wydzielanie?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Sebum to naturalna tłuszczowa substancja wydzielana przez gruczoły łojowe w skórze. Odpowiada ona za ochronę, nawilżenie i elastyczność naszej cery. Jednak nadreaktywność gruczołów łojowych może prowadzić do wielu problemów skórnych (takich jak trądzik, czy ŁZS). W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Wam rolę sebum oraz podpowiemy, jakie kosmetyki wybrać, jeśli zmagamy się z łojotokiem.
Sebum - co to jest?
Bardzo często słyszymy pytanie o sebum - co to jest? Sebum, czyli łój, stanowi mieszaninę składników pochodzenia lipidowego, która wytwarzana jest przez gruczoły łojowe obecne w naszej skórze. W sebum znajdziemy składniki takie jak kwasy tłuszczowe, trójglicerydy, diglicerydy, estry wosku, skwalen oraz cholesterol i jego estry. Za wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe odpowiedzialny jest dihydrotestosteron.
Czemu służy produkcja sebum?
Łój odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym, prawidłowym funkcjonowaniu naszej skóry. Warto w tym miejscu nadmienić, że jest on produkowany nie tylko w okolicy twarzy, ale również na ciele. Przede wszystkim sebum chroni skórę przed nadmierną utratą wody i wykazuje właściwości nawilżające. Substancja ta odpowiada również za działanie antyoksydacyjne i antybakteryjne.
Łój wydostaje się na powierzchnię skóry poprzez mieszki włosowe. Następnie sebum, zmieszane z potem, tworzy swoistą warstwę ochronną. Łój pełni także ważną rolę w przypadku włosów - nawilża je oraz chroni przed urazami mechanicznymi. Ilość, w jakiej wytwarzane jest sebum, zależy w dużej mierze od ilości oraz wielkości gruczołów łojowych. Wzmożona produkcja łoju zachodzi najczęściej w okresie dojrzewania i zmniejsza się wraz z wiekiem.
Jak wygląda nadprodukcja sebum?
Nadprodukcja sebum, zwana również łojotokiem, to częste zjawisko. Najczęściej z tym problemem borykają się osoby posiadające skórę mieszaną, tłustą lub trądzikową. Jeśli dotyczy nas nadmiar sebum, stosunkowo łatwo jest to rozpoznać. Skóra zaczyna się wyraźnie wyświęcać w ciągu dnia, błyszczy się, jest tłusta i lepka.
Największy łojotok obserwujemy zwykle w strefie T, czyli w okolicy czoła, nosa oraz brody.
Wzmożona produkcja sebum wiąże się jednak również z innymi objawami. Osoby dotknięte łojotokiem bardzo często zmagają się także z nadmiernie rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych oraz z nasileniem zmian trądzikowych (w szczególności zaskórników).
Nadmiar sebum - jakie są przyczyny?
Wiele osób zastanawia się, jakie są przyczyny nadmiernego wydzielania sebum. Najczęściej wzmożona produkcja łoju jest uwarunkowaniem genetycznym. Jeśli nasi bliscy zmagają się z tym problemem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że my również będziemy tego doświadczać.
Na nadmiar sebum wpływa także nasza gospodarka hormonalna. Właśnie dlatego najsilniej doświadczamy tego zjawiska w okresie dojrzewania. Zaburzenia w produkcji hormonów (takich jak progesteron, estrogeny, testosteron, czy androstendiol) mogą znacząco nasilać objawy łojotoku.
Dużą rolę odgrywają również czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura otoczenia czy drażniące skórę czynniki środowiskowe.
Ogromną rolę odgrywa nasza codzienna pielęgnacja. Jeśli nie jest ona prawidłowa (lub stosujemy w niej zbyt agresywne środki), możemy znacznie nasilić problemy z łojotokiem. Przesuszona skóra, której bariera hydrolipidowa została naruszona, będzie wydzielała znacznie więcej sebum, aby zrekompensować jej nadmierną suchość.
Starając się zniwelować łojotok, warto zwrócić uwagę na prawidłową dietę, ponieważ łojotok nasila chociażby niedobór witamin z grupy A, B2 oraz B6.
Jak zmniejszyć wydzielanie sebum?
Zatem jak ograniczyć wydzielanie sebum? Poza właściwym dbaniem o nasze zdrowie, a także regularnym wykonywaniem badań okresowych, ogromną rolę w redukcji łojotoku odgrywa prawidłowa pielęgnacja. Kluczem do sukcesu jest zachowanie właściwego balansu pomiędzy stosowaniem kosmetyków matujących i regulujących pracę gruczołów łojowych a odpowiednim nawilżeniem skóry.
Jeśli nie zachowamy właściwej równowagi, możemy znacznie przesuszyć, a także podrażnić naszą cerę - co sprawi, że nadprodukcja sebum tylko się nasili.
Kosmetyki dla skóry tłustej z Topestetic
Jak zmniejszyć wydzielanie sebum? Poniżej przedstawimy sprawdzone i skuteczne kosmetyki do cery tłustej, które stosowane rozważnie pomogą Wam znacząco zredukować problem łojotoku, zniwelują zmiany trądzikowe, a także zminimalizują widoczność rozszerzonych porów.
Pamiętajmy, aby na początku wprowadzić maksymalnie jeden tego rodzaju kosmetyk i obserwować reakcję naszej skóry. Jeśli stanie się ona widocznie przesuszona lub podrażniona, możliwe, że produkt stosujemy zbyt często.
Jan Marini Bioclear® Face Lotion Lotion korygujący wygląd skóry 30 ml
Uwielbiane przez naszych Klientów serum na łojotok zawdzięcza swoje skuteczne działanie połączeniu kwasów: glikolowego, salicylowego oraz azelainowego. Składniki te wykazują działanie regulujące pracę gruczołów łojowych, rozjaśniają przebarwienia oraz widocznie redukują zmiany trądzikowe. Dodatek kwasu hialuronowego sprawia, że serum Jan Marini nie przesusza nadmiernie skóry.
Po jego aplikacji warto zastosować lekki krem nawilżający, który dopełni pielęgnację. Ze względu na wysokie stężenie kwasów złuszczających, aplikację powinno się rozpoczynać stopniowo, stosując produkt jedynie w pielęgnacji dziennej. Po zbudowaniu tolerancji kosmetyk możemy używać rano i wieczorem.
Sesderma Salises Gel Cream Krem-żel nawilżający 50 ml
Ten wyjątkowo lekki krem-żel uznanej marki Sesderma posiada beztłuszczową formułę, która szybko się wchłania, nie pozostawiając na skórze wyczuwalnej, lepkiej warstwy. Doskonale sprawdzi się dla cery mieszanej, tłustej i trądzikowej. Produkt opiera swoją aktywność na kwasie salicylowym, który zapewnia działanie przeciwzapalne, seboregulujące oraz łagodnie złuszcza martwe komórki naskórka. Dodatek soli cynku wraz z witaminami z grupy B sprawia, że cera staje się widocznie zmatowiona i gładka.
Biologique Recherche Lotion P50 Złuszczający lotion do skóry tłustej 150 ml
Lotion kultowej, francuskiej marki Biologique Recherche to produkt, w którym od lat zakochani są nasi Klienci. W składzie kosmetyku znajdziemy kwasy AHA, BHA i PHA, które widocznie regenerują skórę, wspomagają procesy eksfoliacji oraz regulują pracę gruczołów łojowych. Dodatek roślinnych wyciągów ze szczawiu, mirry, mirtu i cebuli pozwalają uzyskać efekt matowej skóry przez cały dzień.
Powyższa wersja lotionu będzie odpowiednia dla osób zmagających się z bardzo silnym łojotokiem, a wprowadzenie produktu do pielęgnacji wymaga wcześniejszego przyzwyczajenia skóry do kosmetyku zgodnie z instrukcją marki. Jeśli nasza cera jest wrażliwa, to zachęcamy, aby przygodę z produktem rozpocząć od innej wersji lotionu.
Obagi Sun Shield Matte Broad Spectrum SPF 50 Matujący krem do codziennej pielęgnacji, chroniący przed promieniowaniem słonecznym UVA i UVB 85 g
Nie zapominajmy o tym, że cera tłusta również potrzebuje odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Promieniowanie UV ma bowiem niekorzystny wpływ na naszą skórę i może doprowadzić do nasilenia łojotoku. Warto wybrać krem z filtrem do twarzy, który nie tylko pomoże nam zachować efekt matowej skóry przez cały dzień, ale również będzie odpowiednio chronił naszą cerę przed słońcem.
Image Skincare Purifying Probiotic Masque Maska z probiotykiem i prebiotykiem 57 g
Pielęgnację skóry zmagającej się z łojotokiem doskonale dopełnią maski. Jedną z nich jest maska uznanej, amerykańskiej marki Image Skincare. W jej składzie znajdziemy substancje wspierające funkcjonowanie naturalnej flory bakteryjnej skóry, która po zastosowaniu kosmetyku odzyskuje równowagę.
Dodatek prebiotyków, zielonej glinki oraz węgla aktywnego sprawia, że maska skutecznie reguluje pracę gruczołów łojowych, niweluje zmiany trądzikowe, minimalizuje widoczność rozszerzonych porów, a także matuje i regeneruje skórę.
Missha Oil Control Paper Bibułki matujące 100 szt
Bibułki matujące od Missha to niezwykle przydatny produkt, który pomoże nam szybko zmatowić naszą cerę, nawet po aplikacji makijażu. Skutecznie pochłaniają nadmiar sebum, są łagodne dla skóry i nie naruszają nałożonego wcześniej makijażu. Idealnie sprawdzą się podczas wielkich wyjść, na co dzień lub w podróży.
Nadmierna produkcja sebum to problem, który bywa wyjątkowo uciążliwy, ale warto pamiętać, że istnieją skuteczne sposoby na poprawę stanu naszej skóry. Warto skonsultować się z kosmetologiem, który pomoże dobrać nam właściwe produkty. Pamiętajmy jednak, że sebum to nie tylko wroga substancja, lecz również naturalna bariera ochronna naszej skóry. Dlatego starajmy się zachować umiar w pielęgnacji, unikając agresywnych zabiegów, które mogą przynieść efekty odwrotne do oczekiwanych.
A jaki jest Wasz ulubiony produkt, który matuje Waszą skórę?
Może podczas lektury artykułu nasunęły Wam się dodatkowe pytania? Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi odczuciami w komentarzach.