Retinol - kiedy efekty stosowania będą widoczne?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Retinol to składnik, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to substancja aktywna, której korzystne działanie na skórę zostało szeroko opisane w badaniach naukowych. Stosując retinol, efekty możemy zaobserwować zarówno w zakresie wygładzenia zmarszczek i poprawy jędrności skóry, jak i wyrównania jej kolorytu czy redukcji trądziku. Zastanawiacie się, jak długo należy stosować retinol, aby cieszyć się lepszym wyglądem skóry? Zapraszamy do lektury!
Retinol - kiedy efekty będą widoczne na skórze?
Wygładzenie, zmiękczenie i poprawę struktury skóry możemy zauważyć już nawet po 4-6 tygodniach stosowania, natomiast na efekty w postaci redukcji zmarszczek czy przebarwień należy poczekać dłużej - od 12 do nawet 48 tygodni stosowania. Zachęcamy do zachowania cierpliwości i oceniania skuteczność danego kosmetyku minimum po 12 tygodniach stosowania.
Często zastanawiamy się, wprowadzając do pielęgnacji retinol, po jakim czasie efekty stosowania będą widoczne.
Ze względu na szereg czynników takich jak m.in. stężenie, formulacja, postać retinoidu w konkretnym kosmetyku, a także częstotliwość stosowania oraz cechy osobnicze każdego organizmu, niezwykle trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie.
Pewne jest to, że efekty stosowania nie pojawią się od razu, z dnia na dzień. Chociaż w badaniach udowodniono aktywność retinolu w tkance już po kilku dniach stosowania - np. w zakresie hamowania degradacji włókien kolagenowych, to na efekty widoczne na skórze musimy poczekać kilka tygodni.
Wygładzenie, zmiękczenie i poprawę struktury skóry możemy zauważyć już nawet po 4-6 tygodniach stosowania, natomiast na efekty w postaci redukcji zmarszczek czy przebarwień należy poczekać dłużej - od 12 do nawet 48 tygodni stosowania.
W przeprowadzanych badaniach naukowych na temat efektywności stosowanych preparatów z retinolem i jego pochodnymi spotkać się można z oceną stanu skóry w perspektywie 4, 8 i 12 tygodni, a także w perspektywie długofalowej - 4 lub 6 miesięcy i dłużej. W związku z tym rekomendujemy zachować cierpliwość i oceniać skuteczność danego kosmetyku minimum po 12 tygodniach stosowania.
Należy pamiętać, że po zaprzestaniu stosowania retinolu w pielęgnacji skóry, efekty widoczne na skórze mogą z czasem cofać się, dlatego też zachęcamy, aby wprowadzić kosmetyki z retinolem do pielęgnacji na stałe - znajdując preparat, który sprawdza się dla potrzeb naszej skóry i jest dobrze przez nią tolerowany.
Retinol - właściwości
Retinol to pod względem chemicznym alkohol, który szerzej znany jest nam jako witamina A. Składnik ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania zarówno naszej skóry, jak i całego organizmu i mimo swoich kluczowych właściwości, nie jest syntetyzowany przez nasz organizm, w związku z czym musi być dostarczany z zewnątrz. W zakresie skóry, retinol jest niezbędny w procesie proliferacji i różnicowania komórek naskórka oraz utrzymania ciągłości błon śluzowych.
W kosmetologii wykorzystuje się nie tylko czysty retinol, ale także jego pochodne - mniej aktywne estry takie jak m.in. palmitynian retinylu oraz bardziej aktywną pochodną - retinal. Każdy z tych związków, aby móc zadziałać aktywnie w skórze, ulega przekształceniu do kwasu retinowego, mającego zdolność związać się z odpowiednim receptorem, wywołując efekty biologiczne. Dzięki temu retinoidy wpływają na poprawę kondycji skóry, a my obserwujemy korzystne efekty ich działania.
Retinol - jakie są efekty stosowania?
Z czego wynika tak długi czas oczekiwania? Aktywność retinolu w skórze związana jest z konkretnymi procesami, które wymagają czasu, takimi jak np. produkcja włókien kolagenowych. Dlatego też musimy uzbroić się w cierpliwości. To jakie efekty stosowania może przynieść nam długofalowe stosowanie retinolu, opisaliśmy w poniższej części artykuły. Zachęcamy do dalszej lektury.
Odpowiednio dobrane kosmetyki do twarzy mogą przynieść świetne rezultaty. Stosując retinol na twarz, efekty będą wielokierunkowe.
Retinol jako składnik anti-aging
W zakresie działania anti-aging retinol nie tylko hamuje aktywność enzymów wpływających na degradację, czyli “niszczenie” kolagenu i elastyny w naszej skórze, ale stymuluje również syntezę nowych włókien podporowych. Wpływa także na pogrubienie warstwy ziarnistej - sprawiając, że skóra wygląda młodziej i jędrniej.
Przykładem kosmetyku z retinolem, który świetnie sprawdzi się w działaniu anti-aging, jest Jan Marini Age Intervention Retinol Plus przeciwstarzeniowy krem z retinolem. To preparat, w którym zastosowano retinol w stężeniu 0,5% dla efektu odmłodzenia, ujędrnienia i wygładzenia skóry.
Ponadto działanie aktywne produktu Jan Marini zostało wzmocnione o przeciwstarzeniowe antyoksydanty i peptydy, stymulujące skórę do jeszcze intensywniejszej redukcji oznak starzenia. Dzięki obecności kwasu hialuronowego oraz masła shea krem zapewnia odpowiednie nawilżenie oraz regenerację naskórka.
Retinol w kuracjach przeciwtrądzikowych
Retinol reguluje proces odnowy komórek naskórka, wspomaga złuszczanie warstwy rogowej naskórka, przyspieszając również jego odnowę, a także normalizuje proces złuszczania w przewodach gruczołów łojowych. Oznacza to, że w przypadku kiedy stosujemy retinol na trądzik, efekty, których możemy się spodziewać, to redukcja zaskórników oraz zmian zapalnych, wyrównanie struktury skóry oraz zmniejszenie wydzielania łoju.
Świetnym wyborem dla skóry trądzikowej będzie Dermomedica 0.05% Retinal Cream krem z retinalem w postaci aktywnej, bakuchiolem i niacynamidem. W składzie preparatu marki Dermomedica zawarto pochodną retinolu - retinaldehyd, która wykazuje się zbliżonymi właściwościami, lecz większą aktywnością w skórze.
Dla jeszcze efektywniejszego działania przeciwtrądzikowego skład kremu został wzbogacony również o bakuchiol, a także niacynamid - składniki wspomagające działanie przeciwzapalne, przeciwłojotokowe i rozjaśniające.
Retinol na przebarwienia
W przypadku przebarwień retinol hamuje transport melaniny do komórek naskórka, a także ma zdolność “rozbijania” ziaren barwnika w keratynocytach. Efekt? Wyrównanie kolorytu skóry i redukcja przebarwień.
Retinol na okolice oczu
Nie zapominajmy również o okolicy oczu! Ten obszar jest szczególnie narażony na powstawanie zmarszczek, w związku z czym warto wdrożyć prewencję przeciwstarzeniową lub działanie już w przypadku występujących oznak starzenia.
W tej okolicy świetnie sprawdzi się Dottore Retino Eye Intensywnie odbudowujący krem pod oczy na noc z witaminą A (retinol 0,03%). Stężenie retinolu w preparacie Dottore - 0.03%, zostało dostosowane specjalnie do potrzeb tego delikatnego obszaru, a zawarta w składzie kofeina wspomaga redukcję obrzęków.
Retinol na poprawę gładkości skóry
Retinol ze względu na swoje właściwości świetnie sprawdzi się w przypadku szorstkości skóry, poprawia również barierę naskórkową i stymuluje powstawanie naczyń krwionośnych, poprawiając krążenie, a co za tym idzie - zaopatrzenie skóry w składniki odżywcze.
Efekty niepożądane
Pomimo możliwości uzyskania wspaniałych rezultatów, cierpliwość w stosowaniu kosmetyków z retinolem jest szczególnie istotna, gdyż przy wprowadzaniu tego składnika do pielęgnacji może wystąpić podrażnienie skóry. Taka reakcja jest fizjologiczna i nie musi świadczyć o braku tolerancji na konkretny kosmetyk lub zupełnie na retinol i jego pochodne. Może być związana z wyborem kosmetyku o zbyt wysokim stężeniu, za dużą częstotliwością stosowania lub nieodpowiednią pielęgnacją uzupełniającą.
Decydując się na rozpoczęcie kuracji retinolem, dobierzmy kosmetyk odpowiedni formulacją dla potrzeb naszej skóry - o lżejszej lub bogatszej konsystencji, zaczynajmy od niższych stężeń, a także wprowadzajmy go stopniowo - początkowo nawet 1 lub 2 razy w tygodniu. Pozostałe kroki pielęgnacyjne powinny być łagodne i nastawione na nawilżanie skóry oraz wspomaganie jej regeneracji.
Takie połączenie pozwoli cieszyć nam się z korzyści działania retinolu i ograniczy ryzyko podrażnienia, przesuszenia, zaczerwienia czy złuszczania naskórka.
W przypadku skóry trądzikowej, podrażnienie na początku stosowania retinolu może prowadzić także paradoksalnie do pogorszenia kondycji skóry - obserwować możemy zaostrzenie zmian zapalnych czy zaskórników. Warto wówczas ograniczyć częstotliwość stosowania retinolu, skupiając się na nawilżeniu i regeneracji skóry.
Na początek kuracji retinolem świetnie sprawdzi się na przykład krem do twarzy marki Sesderma Retises 0,25% regenerujący krem przeciwzmarszczkowy. W preparacie znajdziemy retinol w stężeniu 0,25%, który stanowi idealny wstęp do produktów o wyższej intensywności, przygotowując skórę i zmniejszając ryzyko wystąpienia podrażnienia na kolejnych etapach. Ponadto skład preparatu Sesderma został wzbogacony o witaminę C oraz peptydy, wzmacniając jego potencjał przeciwstarzeniowy.
Jako intensywniejszy kosmetyk, dla bardziej “zaawansowanych” użytkowników, polecamy kosmetyk kuracja przeciwstarzeniowa 1% retinolu Paulas Choice Clinical 1% Retinol Treatment .
Poza retinolem w wysokim stężeniu, w składzie kremu Paula's Choice znajdziemy także ekstrakt z korzenia lukrecji, peptydy, witaminę C, hialuronian sodu, ekstrakt z ziaren owsa, czy alantoinę. Dzięki temu kosmetyk wykazuje wielokierunkowe działanie przeciwstarzeniowe, natomiast częstotliwość aplikacji należy dostosować do indywidualnej tolerancji skóry.
Jak widać, retinol jest niezwykle skutecznym składnikiem, mogącym przynieść wiele niesamowitych korzyści pielęgnacyjnych dla skóry. Na efekty należy jednak poczekać, gdyż korzystne działanie retinolu na naszej skórze obserwujemy dopiero w perspektywie kilku tygodni stosowania.
Pamiętajmy, że retinol to składnik, który sprawdza się idealnie użytkowany przez dłuższy czas, ale z mniejszą częstotliwością i w połączeniu z odpowiednimi kosmetykami uzupełniającymi.
Takie postępowanie przynosi wspaniałe rezultaty, którymi możemy cieszyć się na długo.
A Wy? Czy macie swoje ulubione kosmetyki z retinolem? Jakie rezultaty obserwujecie na swojej skórze? Dajcie znać w komentarzach!