Retinol i niacynamid - jak łączyć?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Jak stosować retinol i niacynamid w jednej pielęgnacji? Czy składniki te są dobrym połączeniem dla naszej skóry? Te pytania rodzą wiele wątpliwości wśród naszych Klientów. Podpowiadamy, jak łączyć retinol i niacynamid, aby zapewnić sobie najlepsze efekty pielęgnacyjne oraz czym właściwie charakteryzują się obie substancje.
Retinol i niacynamid - jak łączyć te składniki aktywne w pielęgnacji skóry?
- Te dwie substancje aktywne wykazują komplementarne działanie. Kosmetyki z retinolem, szczególnie w początkowym etapie stosowania, mogą powodować suchość i podrażnienie skóry. Niacynamid natomiast charakteryzuje się działaniem regenerującym, wspomaga więc odbudowę bariery skórnej, co może łagodzić potencjalne skutki uboczne retinolu.
- W formułach kosmetycznych niacynamid często występuje wraz z substancjami aktywnymi o silnym działaniu, takimi jak kwasy AHA i BHA. W przypadku takiego połączenia nie zaleca się jednoczesnego stosowania kosmetyku z retinolem oraz produktu zawierającego niacynamid i kwasy AHA/BHA, jeśli skóra nie jest przyzwyczajona do działania retinoidów. Takie zestawienie nie jest również wskazane dla skóry wrażliwej.
- Jeśli chcemy stosować oba te składniki w jednej pielęgnacji, najlepszą opcją jest wybór produktu, który w swojej formule zawiera połączenie niacynamidu z retinolem.
- Jeśli zależy nam na włączeniu zarówno retinolu, jak i niacynamidu do pielęgnacji, warto stosować je o różnych porach dnia – rano sięgnąć po produkt z niacynamidem, a wieczorem po kosmetyk z retinolem.
- Retinol i niacynamid, jako składniki dwóch różnych produktów, można stosować w jednej rutynie pielęgnacyjnej również metodą kanapkową, czyli warstwowego nakładania kosmetyków. W takiej pielęgnacji najpierw aplikuje się nawilżający i regenerujący produkt z niacynamidem, a następnie kosmetyk z retinolem, co może pomóc zmniejszyć jego potencjalne działanie drażniące.
Retinol i niacynamid – jak łączyć?
Retinol w kosmetykach stanowi coraz częstszy wybór pielęgnacyjny, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Czasem jednak w tej samej pielęgnacji chcielibyśmy skorzystać również z dobroczynnych właściwości niacynamidu. Czy zatem połączenie tych dwóch surowców jest odpowiednie? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna.
Faktem jest, że obie substancje uzupełniają swoje działanie. Retinol, zwłaszcza w początkowym etapie stosowania, może powodować nadmierną suchość, podrażnienia, a nawet złuszczanie naskórka.
Niacynamid natomiast jest substancją, która regeneruje skórę oraz pomaga w odbudowie jej bariery hydrolipidowej. Będzie zatem składnikiem idealnym, aby redukować podrażnienia wynikające z procesu retynizacji, czyli zapoznawania skóry z retinolem.
Niacynamid zatem w czasie stosowania retinoidów poprawi komfort oraz poziom nawilżenia skóry.
Warto jednak wiedzieć, że niacynamid często występuje w towarzystwie substancji o silniejszym działaniu, które zostały użyte w jednym produkcie. Należą do nich przede wszystkim kwasy AHA i BHA. Wówczas połączenie takiego produktu wraz z kosmetykiem z retinolem nie będzie rekomendowane dla każdego.
Skóra wrażliwa i reaktywna może wówczas zareagować zaczerwienieniem, podrażnieniem oraz suchością. Zatem stosowanie retinolu oraz preparatu z niacynamidem w formule zawierającej intensywnie działające surowce, pozostawiamy dla cery z wysokim poziomem tolerancji na te składniki. Dotyczy to również produktów, które w swoich składach zawierają wysokie stężenia obu substancji.
Idealnym połączeniem będą natomiast preparaty z zawartością retinolu i niacynamidu w jednej formule. Wówczas kierujemy się jedynie wskazaniami marki co do rodzaju cery, jednocześnie mając pewność, że produkt gwarantuje synergizm działania oraz bezpieczeństwo stosowania.
Jeśli interesuje Was temat połączeń substancji aktywnych, zachęcamy do lektury poniższych artykułów:
Retinol i niacynamid – co warto wiedzieć o tych składnikach?
Retinol i niacynamid to jedne z najpopularniejszych surowców stosowanych w kosmetykach pielęgnacyjnych. Oba charakteryzują się wysoką skutecznością oraz wszechstronnym zastosowaniem.
Retinoidy
Retinoidy, do grupy których należy retinol, to związki witaminy A. W większości kosmetyków pielęgnacyjnych znajdziemy retinol, jednak coraz częściej wykorzystywany jest również retinal, czyli aldehyd retinowy/retinaldehyd, który charakteryzuje się nieco łagodniejszym działaniem i jest rekomendowany nawet dla cery wrażliwej.
Zarówno retinol, jak i retinal wykazują działanie przeciwstarzeniowe. Wynika to ze zdolności stymulujących powstawanie kolagenu, a tym samym poprawy elastyczności i jędrności skóry oraz spłycenia zmarszczek.
Związki te są również pomocne w kontekście redukcji przebarwień, z uwagi na swoje właściwości rozpraszające skupiska nagromadzonej melaniny.
Warto wspomnieć, że kosmetyki z retinolem i retinalem to skuteczna broń w walce z problemem trądziku, a także nadmiernym wydzielaniem sebum.
Więcej na ich temat pisaliśmy w artykułach:
Niacynamid
Niacynamid natomiast to witamina B3, inaczej zwana witaminą PP czy niacyną. Związek ten jest przede wszystkim silnym antyoksydantem. Niweluje zatem niekorzystne działanie na skórę wolnych rodników. Jednocześnie charakteryzuje się skutecznością przeciwzapalną, co ma istotne znaczenie zarówno w łagodzeniu podrażnień, jak i stanów zapalnych w przebiegu trądziku.
Przyczynia się także do wyrównania kolorytu cery oraz redukcji przebarwień. Niacynamid stosowany jest również do cery łojotokowej z uwagi na swoje właściwości normalizujące pracę gruczołów łojowych. Co więcej, to składnik, który wpływa na poziom nawilżenia skóry.
Więcej o tym składniku aktywnym pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych wpisów: Niacynamid w kosmetykach – jak działa i dlaczego warto go stosować?
Retinol i niacynamid – jak stosować?
Istnieje wiele możliwości stosowania kosmetyków z retinolem i niacynamidem.
Retinol i niacynamid w jednym kosmetyku
Część produktów zawiera obie te substancje aktywne jednocześnie. Są one rekomendowane do stosowania w pielęgnacji nocnej.
Ciekawym przykładem takiego połączenia jest 0.05% Retinal Cream, czyli krem marki Dermomedica z retinalem w postaci aktywnej, bakuchiolem i niacynamidem. To preparat stworzony z myślą o każdym rodzaju cery, również tej wrażliwej, reaktywnej czy naczyniowej. Z uwagi na zawartość retinalu, niacynamidu oraz bakuchiolu stanowi dobre rozwiązanie dla osób chcących osiągnąć szybki efekt pielęgnacyjny, a jednocześnie obawiają się podrażnień.
Krem do twarzy ma wszechstronne działanie. Niweluje zmarszczki, ujędrnia i uelastycznia skórę, redukuje przebarwienia oraz zmiany trądzikowe. Jednocześnie wykazuje działanie wyciszające rumień, nawilżające i odbudowujące barierę lipidową skóry. Jest produktem godnym polecenia dla cery, dla której jest to pierwszy produkt z zawartością retinoidów.
Produktem opartym na połączeniu retinolu i niacynamidu jest także sktywne serum naprawcze Dermaquest z 4 formami retinoidów - 0,3%, czyli RiQ Retinol 0.3%. To preparat w postaci serum, którego stężenie pozwala na zastosowanie kosmetyku nawet dla cery nieprzyzwyczajonej do działania wspomnianych składników. Skład skomponowano, bazując na czterech formach retinoidów. Zawarto w nim retinol, retinal, retinoinian retinylu oraz linoleinian retinylu.
W formule uwzględniono także niacynamid, bakuchiol i kwas traneksamowy. Dzięki temu serum wpływa na przebudowę skóry w głębszych jej warstwach, zapewniając spłycenie zmarszczek i ujędrnienie skóry, ale również redukcję przebarwień i zmian trądzikowych. Tym samym, z uwagi na zawartość niacynamidu, kwasu hialuronowego i skwalanu, zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry oraz prawidłową kondycję jej bariery lipidowej.
Retinol i niacynamid stosowane o różnych porach dnia
Inną metodą aplikacji retinolu i niacynamidu jest zastosowanie obu składników w różnych porach dnia. Wówczas w pielęgnacji dziennej warto zastosować produkt z zawartością niacynamidu. Wieczór jest odpowiednią porą na użycie kosmetyku z retinolem.
Na dzień dobrze sprawdzi się zatem produkt od Paulas Choice serum z witaminą B3 Resist 10% Niacinamide Booster. Jest polecane szczególnie w przypadku cery trądzikowej, z widocznymi porami, a także przebarwieniami posłonecznymi i powstałymi w wyniku zmian zapalnych. Serum z niacynamidem osiada lekką konsystencję, a po jego zastosowaniu skóra jest miękka i odpowiednio nawilżona. Sprawdzi się jako produkt aplikowany pod krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Z kolei w pielęgnacji wieczornej polecamy maskę z retinolem Retinol Plus Mask od marki Jan Marini. Bazuje ona na zawartości 1% all-trans retinolu, a także składnikach minimalizujących ryzyko podrażnień. W składzie zawarto surowce regenerujące i łagodzące jak ceramidy, aloes, bisabolol i skwalan.
To preparat rekomendowany dla cery dojrzałej, ale również borykającej się z problemem trądziku. Maskę stosujemy 1-3 razy w tygodniu pozostawiając ją na powierzchni skóry przez 10 minut. Kolejno warto zaaplikować krem o działaniu nawilżającym i regenerującym. Może być również taki, który w swoim składzie zawiera niacynamid.
Stabilne serum do twarzy na noc o średniej mocy z aldehydem retinowym Crystal Retinal 3 od marki Medik8 to doskonałe rozwiązanie dla osób, chcących rozpocząć swoją przygodę z retinoidami oraz dla tych, które z uwagi na zły dobór poprzedniego kosmetyku z tym składnikiem nabawiły się silnych podrażnień. Serum zawiera łagodną formę retinoidów – retinal w formie kapsułkowanej. Oznacza to jego wysoce efektywne działanie przy jednoczesnym ograniczeniu działania drażniącego na skórę.
Regularne stosowanie zapewnia poprawę jędrności i elastyczności skóry, ujednolicenie kolorytu oraz redukcję zmian trądzikowych. Produkt występuje również w innych stężeniach, które są doskonałą formą kontynuacji pielęgnacji retinoidami.
Retinol i niacynamid w metodzie
Warto zaznaczyć, że retinol i niacynamid jako składnik dwóch różnych produktów mogą być również zastosowane podczas jednej rutyny pielęgnacyjnej. Sposób ten nazywany jest metodą kanapkową i polega na stosowaniu produktów warstwowo. Wówczas możemy aplikować serum lub krem nawilżający i regenerujący z niacynamidem, a następnie zaaplikować krem z retinolem, aby tym samym ograniczyć działanie drażniące produktu. Można także zastosować serum z retinolem, a kolejno aplikować krem z niacynamidem.
Preparatem, który doskonale uzupełni działanie kosmetyku z retinolem, jest krem z niacynamidem, kwasem traneksamowym i skwalanem B3 TRX Cream od marki Dermomedica. Sprawdzi się jako krem nawilżający na noc lub też jako krem na dzień aplikowany pod kosmetyk fotoprotekcyjny.
Z uwagi na obecność niacynamidu, skwalanu oraz kwasu linolowego wykazuje działanie naprawcze. Jednocześnie nawilża, poprawia właściwości barierowe oraz przywraca komfort cerze. Przyspiesza też gojenie stanów zapalnych, łagodzi i regeneruje skórę.
Istnieje wiele możliwości związanych z zastosowaniem kosmetyków z retinolem i niacynamidem. Ważne jednak aby wszelkie aplikowane produkty były odpowiednio dopasowane do kondycji i rodzaju cery, a także naszych potrzeb.
Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do stosowania retinolu i niacynamidu w pielęgnacji, zachęcamy do kontaktu z naszymi Kosmetologami – przez czat, mailowo lub telefonicznie.