Pielęgnacja skóry po lecie
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
W okresie wakacji skóra narażona jest na szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych jak słońce, wysokie temperatury, wiatr czy słona lub chlorowana woda. Wszystkie te elementy sprawiają, iż skóra staje się nadmiernie odwodniona, podrażniona, sucha i szorstka. Często na jej powierzchni pojawiają się przebarwienia i liczne spękane naczynia krwionośne. Słońce przyspiesza również starzenie skóry, uwydatniając i pogłębiając zmarszczki. Cierpi nie tylko nasza skóra ale również włosy, które stają się łamliwe, szorstkie i matowe.
Często do pogorszenia stanu skóry przyczynia się również wakacyjna beztroska, podczas której zapominamy o właściwej pielęgnacji i zaniedbujemy naszą skórę. Dlatego, gdy wakacje pozostają już tylko w naszych wspomnieniach, warto otoczyć skórę specjalną troską i poświecić jej trochę uwagi, aby jak najszybciej ją zregenerować i przywrócić do pełni zdrowia.
Aby skóra odzyskała zdrowy wygląd, powinnaś zadziałać skutecznie i szybko, nie czekając aż efekty „letnich zaniedbań” zyskają na sile, odbijając się na wyglądzie skóry.
Regeneracja powinna rozpocząć się od serii zabiegów w gabinecie kosmetologicznym, a pielęgnacja domowa powinna być jej nieodzownym uzupełnieniem. Główny nacisk należy położyć na odświeżenie i złuszczenie skóry, stymulację i odnowę oraz nawilżenie i wzmocnienie bariery ochronnej.
Peelingi
Pod wpływem promieniowania UV pogrubia się zewnętrzna warstwa skóry, czyniąc ja poszarzałą i pozbawioną blasku, a dodatkowo w wyniku zalegania zrogowaciałych komórek naskórka powstają na niej zanieczyszczenia, dlatego tak ważne jest systematyczne peelingowanie skóry.
Regularne złuszczanie pozwoli usunąć nadmierne zalegające martwe komórki, ujednolicając koloryt skóry, poprawiając jej gładkość oraz pozwoli zwiększyć wchłanialność kosmetyków pielęgnacyjnych aplikowanych na skórę. W tym celu najlepiej wybierać peelingi enzymatyczne, które dzięki zawartości roślinnych enzymów (np. z papai i ananasa) delikatnie trawią zrogowaciały naskórek nie powodując uszkodzeń. W tym celu polecam stosowanie - papaya granule peels oraz Daily Microfoliant. Jeżeli Twoja skóra jest gruba i łojotokowa możesz zaopatrzyć się w kosmetyki zawierające drobinki ścierne Mandelac Scrub, Abradermol, jednak pamiętaj aby w trakcie stosowania postępować ostrożnie i delikatnie. Peelingi ziarniste należy bezwzględnie wyeliminować w przypadku uszkodzeń skóry (pękanie skóry przy nadmiernej suchości) lub występowania zmian zapalnych czy zaskórników. Stosuj je raz bądź dwa razy w tygodniu. W przypadku peelingów enzymatycznych intensywność stosowania może być większa.
Nawilżenie skóry
Gdy skóra jest odpowiednio przygotowana możesz przystąpić do intensywnego nawilżania. Konieczne jest systematyczne, kilkurazowe codzienne nawilżanie skóry. Pomoże to przywrócić jej równowagę oraz poprawi wygląd i gładkość. Dobrze nawilżona skóra stanie się bardziej jędrna, elastyczna i przyjemna w dotyku.
Właściwe nawilżanie skóry związane jest nie tylko z dostarczaniem substancji nawilżających z zewnątrz, ale również z utrzymaniem odpowiedniego nawodnienia wewnątrz skóry. Równie istotne jest zabezpieczenie płaszcza hydrolipidowego skóry, który tworzy barierę ochronną, zabezpieczając ją przed nadmierną utratą wilgoci poprzez odparowywanie. W tym celu poza doborem właściwych kosmetyków nawilżających należy pamiętać, aby nie uszkadzać skóry zbyt agresywnymi kosmetykami i wybierać delikatne produkty myjące - Sesderma Salises. Pielęgnacja powinna opierać się na przywróceniu nawilżenia poprzez odbudowę naturalnego czynnika nawadniającego skórę oraz wzmocnieniu bariery ochronnej.
Pomocne w tym wypadku będą produkty zawierające kwasy owocowe w niskich stężeniach np. kwas glikolowy lub mlekowy. Substancje te wnikając w głąb skóry aktywują produkcję glikozaminoglikanów, które stanowią naturalny rezerwuar wody. Takim kosmetykiem jest np. Mandelac żel nawilżający, Dottore Hydratore, Sesderma Azelac. Pomocne jest również stosowanie kosmetyków bogatych w polihydroksykwasy (PHA), które wiążą wodę z zewnątrz oraz potrafią zatrzymać ją głęboko w skórze. Zwiększają one ponadto barierę ochronną skóry zapobiegając nadmiernej utracie wody np. Neostrata Bionic Face Cream. Szczególnie polecam je w przypadku skór wrażliwych, alergicznych czy nadmiernie podrażnionych, ponieważ PHA w szybki sposób zniosą odczucie mrówienia i szczypania oraz ukoją podrażnienia. Kolejnym istotnym składnikiem nawilżającym jest mocznik. Silne działanie nawadniające wykazuje w stężeniach do 10%, poprawia również zdolność wiązania wody przez keratynocyty oraz stymuluje regenerację komórek. Nie należy zapomnieć również o wyciągach roślinnych, proteinach mleka, owsie czy powszechnie stosowanym w kosmetyce kwasie hialuronowym.
Kosmetyki mające na celu odbudowanie bariery ochronnej poza substancjami mającymi działanie nawilżające powinny zawierać m.in. sole mineralne, witaminy czy lipidy jak np. Biodroga MD Perfect Hydration czy Biodroga 24 h for Impure Dry Skin.
Regeneracja
Kosmetyki regeneracyjne zawierają podobne substancje aktywne jak kosmetyki nawilżające, jednak ich skład jest wzbogacony o substancje przyspieszające odnowę naskórka oraz chroniące przed szkodliwością działania wolnych rodników. Kosmetyki takie wzbogacone są w witaminy A, C i E, biolipidy, aminokwasy czy koenzym Q10. Do szybkiej naprawy skóry polecam kremy Sesderma Silkses, Cell Fusion Moisture Oxygen, Epionce Medical Barier Cream.
W pielęgnacji regeneracyjnej i odżywczej szczególnie polecam maski, których koncentracja składników aktywnych i wyselekcjonowane składy pomogą w szybki sposób przywrócić skórze ukojenie np. HMF Vitamin Mask Cell fusion, Sesderma C-Vit Radiance, Bioxidea.
Wzmocnienie naczyń
Osoby posiadające szczególnie delikatną skórę naczyniową po ekspozycji na słońce mogą zaobserwować pojawienie się popękanych naczyń czy pogłębienie rumienia. Pielęgnacja powinna skupiać się na wzmocnieniu ścian naczyń krwionośnych oraz zwiększeniu ich elastyczności i wytrzymałości. Kremy powinny być bogate w substancje takie jak witamina C, rutyna, nostrzyk, miłorząb japoński czy wyciąg z kasztanowca np. Endogene K Cell Fusion, Bio-hydrating Cream NeoStrata. Drogocenne dla skóry jest również stosowanie produktów skoncentrowanych w postaci serum czy koktajli w ampułkach np. C-Vit sesderma, Sesderma Resveraderm, Obagi Professional - C serum. Pamiętaj, aby serum aplikować po umyciu i osuszeniu skóry, przed aplikacją kremu.
Przebarwienia
W wyniku nadmiernego korzystania z dobrodziejstw słońca, z wakacji możemy powrócić z przykrą pamiątka na skórze jaką są przebarwienia i mało estetyczne plamy. Konieczne jest wzbogacenie pielęgnacji w kosmetyki zawierające substancje złuszczające skórę np. Filorga Sleep and Peel, Neostrata High Potency Cream, jak również w te o działaniu wybielającym i rozjaśniającym np. Cell Fusion - Advanced Derma White Serum, Cell Fusion C - Derma Blemish Balm, Neostrata - Pigment Controller. W przypadku delikatnego wyrównania kolorytu skóry pomocne będzie witamina C, aplikowana na skórę w postaci skoncentrowanego serum - Obagi C - Claryfing Serum.
Jeśli słońce spowodowało uszkodzenia głęboko w skórze konieczna będzie pomoc specjalisty w gabinecie. Likwidacja tego rodzaju przebarwień to proces długotrwały i wymaga wielu zabiegów specjalistycznych.
Włosy
Nie należy zapominać o włosach które po lecie potrzebują natychmiastowej odnowy, nawet gdy podczas wakacji chroniłaś głowę pod kapeluszem. Pod wpływem słońca, morskich kąpieli i wiatru stają się suche, matowe i łamliwe. Należy stosować delikatne szampony myjące oraz maski regeneracyjne bogate w witaminy, proteiny i keratynę. Polecam stosowanie produktów marki Sebastian Professionel z linii Hydre. Produkty przywracają włosom jedwabistość i sprężystość, dogłębnie je nawilżając. Na pewien czas odstaw prostownice i lokówki oraz unikaj suszenia włosów gorącym strumieniem powietrza.
Po powrocie z wakacji warto poświecić naszej skórze i włosom więcej uwagi oraz rzetelnie skupić się na ich regeneracji. Skóra odwdzięczy się nam szybkim powrotem do wcześniejszej formy i długo będzie promienista i zdrowa.