Pielęgnacja skóry nastolatków - poradnik według kosmetologa
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Okres dojrzewania wiąże się z całą machiną wielu zmiennych zachodzących w organizmie. Wiele z nich współzależnych jest z gospodarką hormonalną, która ma ogromny wpływ na wygląd skóry. Może być także źródłem różnych dermatoz, z których najpowszechniej występującą jest tzw. trądzik młodzieńczy. Jeśli jeszcze nie podjęliście pielęgnacji lub nie wiecie, jak to zrobić, a jesteście w tym wyjątkowym okresie swojego życia, tym wpisem podpowiadamy, jak zadbać o swoją skórę.
Jak zmienia się skóra w okresie dojrzewania?
Burzliwy czas hormonów w okresie dojrzewania to naturalna kolej rzeczy. Ma związek z emocjami, metamorfozą całego ciała, jak i wyglądu skóry. Zauważamy powstawanie niedoskonałości, z którymi wcześniej nie mieliśmy styczności. Mogą przybrać one różną formę - łagodną lub przewlekłą, ostrą, a czasem nawet wymagającą farmakologicznego leczenia.
Na nosie, czole, podbródku i policzkach zaczynają pojawiać się różnego rodzaju wykwity, tj. zaskórniki, krostki, grudki, naciekowe zmiany zapalne. Często spotkamy się także ze zmianami, które będą obejmować klatkę piersiową, plecy, a nawet pośladki. Towarzyszy temu bardzo często nadmierne przetłuszczanie się skóry.
Dla młodych ludzi niedoskonałości na skórze często są emocjonalnym obciążeniem, dlatego warto podjąć odpowiednie działania.
Pamiętajmy, że z trądziku się „nie wyrasta”. Nie zwlekajmy więc z podjęciem tych ważnych kroków w nadziei, że problem sam się rozwiąże. Brak odpowiednich działań może nawet prowadzić do powikłań w postaci blizn, z którymi będziemy się mierzyć także w dorosłym życiu.
Czego unikać, aby nie nasilić trądziku?
Panuje powszechne przekonanie, że w przypadku młodej skóry mającej skłonności do przetłuszczania i powstawania zmian trądzikowych należy stosować kosmetyki o właściwościach wysuszających. Nic bardziej mylnego. Co więcej, takie działanie bardzo często nasila problem i wzmaga produkcję łoju, zaogniając zarazem stan zapalny. Niewskazane są więc preparaty na bazie mydeł zasadowych, które młodzież często wybiera do mycia twarzy.
Unikajmy samodzielnego usuwania krostek i zaskórników. Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze. Nie kupujmy od razu kilku kosmetyków do stosowania naraz. Samo oczyszczenie skóry rano i wieczorem, właściwie dobranym preparatem, to dobry punkt wyjściowy, który sam w sobie już może odmienić wygląd skóry niewielkim nakładem pracy.
Jakie kosmetyki stosować?
W pielęgnacji młodej skóry trądzikowej priorytetem jest poranne i wieczorne oczyszczanie twarzy. Odpowiednia higiena przeciwdziała namnażaniu się bakterii i gromadzeniu się zanieczyszczeń.
W zależności od aktualnego stanu skóry zastosujemy nieco inne preparaty.
Zacznijmy od oczyszczania
W sytuacji leczenia farmakologicznego w fazie ostrego i przewlekłego stanu zapalnego należy wybierać łagodne preparaty myjące. Takim jest m.in. kremowy żel do mycia twarzy z probiotykami Korres Greek Yoghurt Foaming Cream. Produkt od Korres bardzo dokładnie oczyszcza skórę, co więcej - odczuwalnie nawilża, łagodzi i zmiękcza skórę.
W stosunkowo łagodnym przebiegu trądziku, gdy wymaga on jedynie domowej pielęgnacji, doskonale sprawdzi się złuszczający preparat, np. oczyszczający i odświeżający żel do mycia twarzy dla cer młodych Dermalogica Breakout Clearing Foaming Wash.
To żel z kwasem salicylowym, który ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, jak i ułatwia usuwanie martwych komórek naskórka i redukcję zaskórników. Po użyciu produktu skóra jest natychmiast odświeżona i zmatowiona, bez uczucia wysuszenia.
Przejdźmy do złuszczania
Kwasy złuszczające bardzo wspierają skórę w kuracjach przeciwtrądzikowych, dlatego warto ich szukać w dowolnym kosmetyku.
Łatwym i szybkim rozwiązaniem jest tonik zaaplikowany na całą twarz lub nawet miejscowo na zmiany. Łagodniej działającym tonikiem dla delikatniejszych i wrażliwych skór jest m.in. Eeny meeny Peptide Acid Tonic peptydowy tonik kwasowy z zawartością kwasu migdałowego, mlekowego i glukonolaktonu.
Dla skór bardziej odpornych i silnie przetłuszczających się polecamy intensywniej złuszczający odświeżający tonik Image Skincare Clarifying Tonic z dodatkiem kwasu salicylowego i glikolowego.
Kolejny krok to nawilżanie
Dla prawidłowego funkcjonowania skóry trądzikowej potrzebna jest jej pielęgnacja nawilżająca. Nie bójmy się nawilżania!
Lekki krem, taki jak Paula’s Choice Clear Oil Free Moisturizer lekki, beztłuszczowy krem nawilżający dla skóry problematycznej, bez dodatku substancji olejowych, będzie całkowicie bezpieczny dla skóry tłustej i problematycznej.
Wbrew panującej opinii nie wszystkie oleje są komedogenne i szkodzą skórze trądzikowej. Dobrym przykładem jest olej jojoba. Występuje on m.in. w kosmetyku Pyunkang Yul Moisture Cream nawilżający krem pod makijaż, który można stosować przy skórze trądzikowej (także jako nocną maskę nawilżającą).
Niezbędna ochrona przeciwsłoneczna
Do powikłań po trądziku młodzieńczym zaliczamy przebarwienia, dlatego na co dzień wskazany jest krem z filtrami przeciwsłonecznymi. Szukajmy takich, które są opracowywane stricte dla młodych skór trądzikowych. Przygotowaliśmy dla Was dwie propozycje.
Pierwszą z nich jest Dr Ceuracle Tea Tree Purifine Green Up Sun SPF 50+ nawilżający krem przeciwsłoneczny o matowym wykończeniu.
Drugim kosmetykiem, który zasługuje na wyróżnienie, jest krem nawilżający z filtrem Dermalogica Clearing Defense SPF 30 wyżej wspomnianej już marki Dermalogica.
Wzbogacenie pielęgnacji
Pielęgnację możemy wzbogacić skoncentrowanym serum, które aplikuje się pod krem. Mamy wiele możliwości, dlatego należy skupić się na rodzaju skóry i aktualnym jej stanie, biorąc pod uwagę również nasilenie trądziku.
W łagodnej fazie dermatozy, jak i w przypadku skóry podrażnionej polecamy m.in. różowy syrop łagodzący podrażnienia Cell Fusion C Final Rescue Syrup Ampoule. Syrop będzie łagodził i wyciszał skórę.
Stan zapalny będzie zmniejszał także Health Labs Care Solve On serum regulujące z laktoferyną, który sprawdzi się również przy powstawaniu większej ilości przebarwień.
Kiedy udać się do dermatologa?
Ważna jest świadomość, że terapeutyczne działanie pielęgnacji nie przyniesie oczekiwanego rezultatu w jeden dzień, tydzień, a nawet w miesiąc, chociaż i tak bywa. Wiele zależy od stopnia problemu. Przyglądajmy się naszej skórze. Jeśli zacznie nas coś niepokoić, powstają kolejne i często bolesne zmiany, a także, gdy taki stan utrzymuje się długo, stanowi to ważny sygnał ku temu, że powinniśmy udać się do dermatologa.
W niektórych przypadkach pielęgnacja to za mało i musi zostać wsparta farmakologicznie. Lekarz ustala dalsze postępowanie i leczenie, którym wciąż nieodłącznym elementem będzie stosowanie dermokosmetyków, najlepiej pod opieką kosmetologa.
Dojrzewanie to okres przemian fizycznych i psychicznych w organizmie nastolatka. Skóra jako największy jego organ bardzo często jest odbiciem tych zmian. Właściwa pielęgnacja to klucz do utrzymania jej w dobrej kondycji. Im szybciej o nią zadbamy, tym dłużej będziemy się cieszyć zdrową i piękną skórą. Pamiętajmy o dobrym samopoczuciu i komforcie psychicznym, które mają tak ogromne znaczenie w wieku nastoletnim. Zewnętrzny wygląd i poczucie atrakcyjności mają w tym swój duży udział.