Kwas laktobionowy - poznaj jego działanie i efekty stosowania
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Polihydroksykwasy to grupa związków, która w ostatnich latach zyskała dużą popularność i jest szeroko stosowana zarówno w kosmetykach do pielęgnacji domowej, jak i w profesjonalnych zabiegach gabinetowych. Ich duże cząsteczki sprawiają, że nie mogą one szybko i głęboko wnikać w głąb skóry, dzięki czemu nie wykazują silnego działania złuszczającego, a także nie powodują powstawania podrażnień. Jednym z ich przedstawicieli jest kwas laktobionowy i to właśnie jemu poświęcony został niniejszy wpis.
- Polihydroksykwasy - najważniejsze zagadnienia
- Kwas laktobionowy - działanie
- Kwas laktobionowy - efekty
- Kwas laktobionowy - do jakiej cery będzie odpowiedni?
- Z czym łączyć kwas laktobionowy?
- Kwas laktobionowy - z czym nie łączyć?
- Kwas laktobionowy: przeciwwskazania
- Kwas laktobionowy w ciąży - czy można go stosować?
- Kosmetyki z kwasem laktobionowym z Topestetic
Polihydroksykwasy - najważniejsze zagadnienia
Polihydroksykwasy (PHA) to stosunkowo nowa generacja kwasów stosowanych w kosmetyce. Ich cechy i działanie są zbliżone do popularnych alfahydroksykwasów (AHA), natomiast dzięki dużej cząsteczce pozbawione są one działania drażniącego. Kwas laktobionowy pozyskiwany z laktozy jest jednym z głównych przedstawicieli tej grupy i bywa chętnie dodawany do formulacji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji domowej, ale również do poszczególnych kroków profesjonalnych zabiegów gabinetowych.
W niniejszym wpisie poznacie odpowiedzi na kilka najważniejszych zagadnień związanych z tym składnikiem:
- kwas laktobionowy - działanie i dla kogo jest rekomendowany?
- kwas laktobionowy - efekty jakie przynosi skórze jego regularne aplikowanie,
- kwas laktobionowy - jak stosować ten składnik w domowym zaciszu?
- kwas laktobionowy - przeciwwskazania do jego zastosowania.
Więcej na temat polihydroksykwasów przeczytacie w poniższym wpisie na naszym blogu: Polihydroksykwasy - co je wyróżnia, jak działają i dla kogo są polecane?
Kwas laktobionowy - działanie
Kwas laktobionowy działanie nawilżające zawdzięcza zdolności do wiązania sporej ilości wody zarówno w skórze, jak i w samym kosmetyku. Silnie zmiękcza naskórek, a także regeneruje barierę skórną i wspomaga przebieg fizjologicznych procesów gojenia.
Dodatkowo kwas laktobionowy efekty swojego działania przejawia poprzez łagodzenie zaczerwienień, rumienia i podrażnień widocznych na skórze. Co więcej, koi stany zapalne i jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu niweluje negatywne skutki stresu oksydacyjnego w skórze. Kwas laktobionowy powoduje również mikrozłuszczanie naskórka, a w efekcie regularnego stosowania wygładza drobne zmarszczki, uelastycznia skórę i działa hamująco na niekorzystną aktywność metaloproteinaz.

Kwas laktobionowy - efekty
Kosmetyki z kwasem laktobionowym z całą pewnością dodają cerze blasku i z czasem ujednolicają jej koloryt, natomiast kwas traneksamowy na przebarwienia będzie dużo lepszym wyborem i da znacznie bardziej wymierne efekty.
Kwas laktobionowy z czasem stosowania wzmacnia drobne włosowate naczynia krwionośne w miejscu jego aplikowania, co w efekcie przyczynia się do ograniczenia powstawania w przyszłości teleangiektazji (czyli potocznie mówiąc: „pajączków”). Z tego samego względu sprawia on, że rumień, zaczerwienienia i stany zapalne skóry stają się wyciszone i mniej widoczne.
Poprzez brak wywoływania podrażnienia, pieczenia, rozgrzania czy uczucia mrowienia może być stosowany praktycznie codziennie (np. w formie toników), by na bieżąco łagodnie redukować ilość martwych komórek naskórka i wygładzać strukturę skóry.
Kwas laktobionowy - do jakiej cery będzie odpowiedni?
Składnikiem, jaki w ostatnich latach zdobył popularność, jest kwas laktobionowy - do jakiej cery jest polecany? Na jakie potrzeby skóry będzie odpowiedni?
Kwas laktobionowy przede wszystkim dobrze sprawdzi się w przypadku cery suchej i odwodnionej, ale również tej naczyniowej, wrażliwej i z towarzyszącym trądzikiem różowatym.
Wspomagająco korzystnie wpłynie także na cerę zmagającą się z trądzikiem pospolitym, zarówno młodzieńczym, jak i tym wieku dorosłego.
W codziennej pielęgnacji docenią go również posiadacze cery dojrzałej i/lub z objawami fotostarzenia, ale również osoby chorujące na łuszczycę, AZS (atopowe zapalenie skóry), ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry) lub inne dermatozy przebiegające z nadmierną suchością i/lub wrażliwością skóry.
Kosmetyki z kwasami (w tym oczywiście zawierające w swoich składzie kwas laktobionowy) można oczywiście stosować również do pielęgnacji całego ciała, nie tylko twarzy. Będą one świetnie wygładzać, zmiękczać i nawilżać skórę ciała.
Z czym łączyć kwas laktobionowy?
Kwas laktobionowy - jak stosować ten składnik i z czym łączyć go w codziennej pielęgnacji? Z uwagi na podobne właściwości często bywa stosowany w formulacjach kosmetyków wspólnie z humektantami (substancjami nawilżającymi) oraz składnikami łagodzącymi i regenerującymi, takimi jak np. kwas hialuronowy, ekstrakt z aloesu, pantenol, alantoina czy trehaloza. Często jest także częścią kosmetyków zawierających kwasy złuszczające z grupy AHA lub BHA.
Kwas laktobionowy - z czym nie łączyć?
Pojawia się mało informacji na temat tego, z jakimi substancjami aktywnymi w niepożądaną reakcję może wejść kwas laktobionowy - z czym nie łączyć lepiej tego składnika?
Nie ma większych przeciwwskazań do jego łączenia z innymi składnikami, nawet kwasami złuszczającymi (np. kwas migdałowy, kwas glikolowy, kwas salicylowy), natomiast w przypadku niektórych składników aktywnych warto zachować ostrożność. Na własną rękę lepiej nie łączyć w jednej rutynie pielęgnacyjnej kwasu laktobionowego z witaminą C czy retinoidami i peptydami, jeśli składniki te występują w różnych produktach kosmetycznych.

Kwas laktobionowy: przeciwwskazania
Nie istnieje wiele składników aktywnych o łagodnym, ale szerokim spektrum działania, takich jak kwas laktobionowy - przeciwwskazania do jego stosowania nie tworzą długiej listy.
Wśród nich warto wyróżnić przerwaną ciągłość naskórka (czyli wszelkiego rodzaju rany, otarcia, skaleczenia, etc.), ostre i bardzo nasilone postaci trądziku pospolitego i różowatego, nietolerancję laktozy (warto przed aplikacją kosmetyku z kwasem laktobionowym wykonać próbę uczuleniową), bardzo duże podrażnienie i reaktywność skóry w danym momencie oraz infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze w miejscu planowanej aplikacji.
Kwas laktobionowy w ciąży - czy można go stosować?
Przyszłe lub świeżo upieczone mamy często szukają składników aktywnych, które będą wykazywały wszechstronne działanie, przyniosą ich skórze wiele korzyści, a jednocześnie będą bezpieczne do stosowania w tym wyjątkowym czasie.
Drogie mamy, w tym miejscu mamy dla Was wspaniałą nowinę - jak najbardziej można stosować kwas laktobionowy w ciąży, a także podczas karmienia piersią!
Warto oczywiście zwrócić uwagę na całą formulację kosmetyku oraz aktualną kondycję i wrażliwość skóry, natomiast ogólnie nie jest to składnik zakazany do stosowania w okresie ciąży czy też podczas karmienia piersią.
Więcej na temat kwasów, które można aplikować na skórę w okresie ciąży przeczytacie we wpisie na naszym blogu: Jakie kwasy na twarz można stosować w ciąży?
Kosmetyki z kwasem laktobionowym z Topestetic
Poniżej przygotowaliśmy dla Was zestawienie naszych ulubionych kosmetyków zawierających w swoich składach kwas laktobionowy z oferty Topestetic.
Do codziennego mycia skóry twarzy znakomicie sprawdzi się żel do twarzy z kwasem laktobionowym Yasumi Lactobionic Acid Gel. To kosmetyk marki Yasumi, który dokładnie, ale jednocześnie w sposób niezwykle łagodny oczyszcza skórę, pozostawiając ją gładką i ukojoną. Będzie to również świetny wybór dla osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry (AZS), łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry (ŁZS), trądzikiem różowatym, egzemą czy też silnym przesuszeniem.
W ofercie marki dostępny jest również tonik z kwasem laktobionowym Yasumi Lactobionic Acid Toner, który świetnie uzupełni codzienne oczyszczanie skóry twarzy.
Jeśli chcecie urozmaicić i wzmocnić swoją pielęgnację domową, to ciekawą propozycją dla Was będzie Mesoestetic Ultimate Micropeel. Kosmetyk marki Mesoestetic nie tylko redukuje ilość martwych komórek naskórka, dodając cerze blasku, ale także wyrównuje koloryt i strukturę skóry oraz niweluje niedoskonałości.
Po aktywnych, profesjonalnych zabiegach gabinetowych, kiedy skóra potrzebuje ukojenia i regeneracji, idealnie sprawdzi się phFormula POST Recovery aktywny krem przyspieszający regenerację. Kosmetyk marki phFormula nie tylko wzmacnia barierę naskórkową i łagodzi rumień oraz podrażnienia, ale także wykazuje działanie przeciwstarzeniowe i poprawia napięcie skóry.
Health Labs Care AcneSerum AHA 5% serum do twarzy to kosmetyk, który świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej, z towarzyszącymi zaskórnikami, łojotokiem, trądzikiem pospolitym, przebarwieniami pozapalnymi i objawami fotostarzenia skóry. Produkt Health Labs Care silnie rozświetla skórę, a także sprawia, że staje się ona gładka i miękka.
Krem odnawiająco - odżywczy Bioline Jato Cream Nourishing Renovating, to produkt polecany dla skór, które potrzebują silnej odbudowy i regeneracji. Przy regularnym stosowaniu kosmetyk marki Bioline Jato skóra staje się niezwykle miękka, gładka i odżywiona.
Polihydroksykwasy sprawdzą się w pielęgnacji praktycznie każdego rodzaju cery i odpowiedzą na wiele jej potrzeb.
Polihydroksykwasy, w tym kwas laktobionowy, wykazują wszechstronne i dobroczynne działanie dla skóry.
Którego z produktów jesteście najbardziej ciekawi? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzu!