Kwas azelainowy na okołoustne zapalenie skóry
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Zapalenie okołoustne to coraz częściej diagnozowana dermatoza w gabinecie dermatologicznym. I choć nie jest groźna dla zdrowia, to potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czym jest okołoustne zapalenie skóry, jak je rozpoznać i co stosować w pielęgnacji skóry, aby poprawić jej kondycję? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Szczególną uwagę zwracamy też na kwas azelainowy, który dzięki swojemu wszechstronnemu działaniu może okazać się przydatny w procesie leczenia.
- Czym jest okołoustne zapalenie skóry i jak je rozpoznać?
- Jak działa kwas azelainowy na okołoustne zapalenie skóry?
- Jak stosować kwas azelainowy na zapalenie okołoustne?
- Na co uważać podczas stosowania kwasu azelainowego na zapalenie okołoustne?
- Dodatkowe wskazówki w leczeniu okołoustnego zapalenia skóry
Czym jest okołoustne zapalenie skóry i jak je rozpoznać?
Zapalenie okołoustne to dermatoza zapalna o nie do końca poznanej etiologii, która w obrazie przypomina trądzik różowaty. Zwykle dotyczy młodych kobiet, choć wystąpić może również u dzieci czy osób starszych. Dużą rolę w jej wystąpieniu odgrywają stosowane miejscowo glikokortykosteroidy, ale również promieniowanie ultrafioletowe (stąd możliwe zaostrzenia w okresie letnim) czy uwarunkowania hormonalne.
Obserwuje się także powiązanie z reakcjami podrażnieniowymi wskutek stosowania niewłaściwie dobranych preparatów kosmetycznych.
Wykwity w tym schorzeniu lokalizują się głównie w okolicach ust, bruzdach nosowo - wargowych, jak również mogą obejmować okolicę oczodołową. Zwykle zaoszczędzona jest skóra bezpośrednio przylegająca do czerwieni wargowej. Zmiany mają charakter grudkowo - krostkowy, rumieniowy i często towarzyszy im uczucie świądu oraz pieczenia.
Skóra staje się bardzo wrażliwa. Przebieg może być nawet kilkumiesięczny. Rozpoznanie choroby zwykle odbywa się po przeprowadzeniu wywiadu i stwierdzeniu obecności typowych zmian dla zapalenia okołoustnego. Czasami, w przypadku niespecyficznego obrazu, wykonuje się również biopsję skóry.
Jak działa kwas azelainowy na okołoustne zapalenie skóry?
Kwas azelainowy jest substancją o szerokim spektrum działania przeznaczoną do stosowania zewnętrznego.
Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a dodatkowo zmniejsza nadmierną keratynizację skóry, reguluje wydzielanie sebum oraz hamuje aktywność tyrozynazy, dzięki czemu redukuje przebarwienia skórne i zapobiega powstawaniu nowych plam pigmentacyjnych.
Stosowanie preparatów zawierających kwas azelainowy zmniejsza rumień skóry i wspiera leczenie stanów zapalnych w tym zmian grudkowo - krostkowych. Warto jednak wspomnieć, że mimo przeciwzapalnych właściwości, substancja ta należy do grupy kwasów, a więc przy skórach mocno uwrażliwionych może, zależnie od formuły stosowanego preparatu, wykazywać potencjał drażniący. Istotne jest więc, aby nie stosować produktów z kwasem azelainowym na skórę objętą mocnym stanem zapalnym.
„Kwas azelainowy to świetny, wielofunkcyjny składnik aktywny odpowiadający na wiele potrzeb skóry. Jednakże, dobór kosmetyków go zawierających oraz częstotliwość ich stosowania to kwestie niezwykle indywidualne, które wymagają wsłuchania się w potrzeby skóry”.
- kosmetolog Topestetic Maria Świgoń
Jak stosować kwas azelainowy na zapalenie okołoustne?
Kosmetyki z kwasem azelainowym mogą wspierać redukcję objawów, jak także utrzymać dobry stan cery w przypadku skłonności do nawrotów. Należy je stosować raz lub dwa razy dziennie - w zależności od rodzaju produktu, a także kondycji skóry i potrzeb naszej cery, na cały obszar twarzy. Po ich zastosowaniu, dla zmniejszenia efektu drażniącego, warto zastosować kosmetyk nawilżający, kojący.
Co ważne, włączenie produktu z kwasem azelainowym powinno być poprzedzone konsultacją z dermatologiem, który potwierdzi korzyści z takiego działania w danym przypadku.
Na co uważać podczas stosowania kwasu azelainowego na zapalenie okołoustne?
Przy stosowaniu kwasu azelainowego należy zwrócić szczególną uwagę na formę produktu, a także stężenie substancji aktywnej. Choć jest to stosunkowo łagodny składnik aktywny, to przy wyższym stężeniu kwasu azelainowego może dojść do podrażnień skóry i nasilenia stanu zapalnego. Rekomendujemy więc rozpocząć od niskich stężeń i łagodnych formuł.
Warto rozważyć stosowanie delikatnych form takich jak serum z kwasem azelainowym czy tonik z kwasem azelainowym. W ustabilizowanym stadium zapalenia okołoustnego włączyć można także delikatny peeling z kwasem azelainowym.

Dodatkowe wskazówki w leczeniu okołoustnego zapalenia skóry
Po postawieniu diagnozy istotne jest nie tylko wdrożenie odpowiedniego leczenia, ale również modyfikacja dotychczasowej pielęgnacji i stylu życia.
Ważne, aby maksymalnie ograniczyć stosowanie kosmetyków, a szczególnie tych potencjalnie drażniących.
Do grupy tej zaliczamy kosmetyki zawierające substancje zapachowe, drażniące składniki aktywne czy niektóre środki konserwujące. Konieczne może okazać się również odstawienie bardziej okluzyjnych kremów nawilżających.
Skupić należy się na delikatnym oczyszczaniu skóry i minimalistycznej pielęgnacji przeciwzapalnej wspierającej procesy naprawcze np. w postaci łagodzącego serum. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie fototerapii LED, która przyspiesza gojenie się zmian i redukuje zaczerwienienie skóry.
Istotne jest również unikanie wszelkich czynników zaostrzających takich jak kosmetyki makijażowe czy jeśli występuje na nie nadwrażliwość, kosmetyki z zawartością fluoru (pasty do zębów).
Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy wpis przybliżył Wam nieco temat zapalenia okołoustnego. A jeżeli sami zmagaliście się z tym problemem, to zachęcamy do podzielenia się w komentarzu Waszymi spostrzeżeniami. Jesteśmy ich niezmiernie ciekawi!