Kuracja izotretynoiną - jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Izotretynoina doustna to lek przepisywany przez lekarza. Stosowana jest w ciężkich postaciach trądziku, przy tendencji do pozostawiania blizn, a także w przypadku trądziku nieodpowiadającego na inne kuracje. O takiej terapii decyduje dermatolog, a rolą kosmetologa w tym okresie jest dobór odpowiedniej pielęgnacji, która będzie różniła się od tej sprzed leczenia. Dlaczego? Jak pielęgnować skórę w trakcie kuracji izotretynoiną? Zapraszamy do lektury wpisu!
- Izotretynoina doustna - jak pielęgnować skórę w trakcie leczenia?
- Łagodny demakijaż
- Łagodne oczyszczanie skóry
- Krem do twarzy na dzień i na noc, czyli nawilżanie i regeneracja
- Kosmetyki dodatkowe, regenerujące i łagodzące
- Ochrona przeciwsłoneczna
- Regeneracja ust
- Pielęgnacja ciała
- Zapobieganie suchości okolicy oczu
Trądzik pospolity - co warto o nim wiedzieć?
Trądzik pospolity to choroba skóry, która może występować nie tylko u osób bardzo młodych, ale także dorosłych. Przyczyny trądziku są złożone, a znanych nam obecnie metod łagodzenia jego objawów wiele - od właściwej pielęgnacji, przez zmiany w stylu życia, aż po leczenie dermatologiczne. I na nim w tym artykule chcielibyśmy się skupić. W dermatologii w leczeniu trądziku stosuje się kilka grup substancji aktywnych:
- zewnętrzne: retinoidy miejscowe, antybiotyki, nadtlenek benzoilu i kwasy (między innymi azelainowy i salicylowy),
- doustne: antybiotyki, izotretynoinę oraz w niektórych przypadkach leki hormonalne.
Kiedy mając trądzik warto zgłosić się do dermatologa?
Tak naprawdę w przypadku trądziku bardzo ważne jest holistyczne podejście do problemu, a połączenie odpowiedniej pielęgnacji z leczeniem jest skuteczne w przypadku wielu chorób dermatologicznych, nie tylko trądziku.
Jeśli trądzik ma przebieg łagodny, to znaczy objawia się zaskórnikami czy okresowymi krostkami, które nie pozostawiają blizn, warto zacząć od zmian w nawykach pielęgnacyjnych. O tym, jak ułożyć pielęgnację w przypadku trądziku pospolitego, pisaliśmy już na naszym blogu:
Jeśli dobrze dobrana pielęgnacja nie poprawia stanu naszej skóry, powstające zmiany są bolesne, pozostają po nich przebarwienia, a co gorsza także blizny, nie ma na co czekać i warto zgłosić się do dermatologa, który zdecyduje o podjęciu odpowiednio dobranego leczenia. Pamiętajmy, że także w tym wypadku pielęgnacja jest bardzo ważna, ponieważ może wpłynąć na efekty terapii.
Retinoidy zewnętrzne i doustne w leczeniu trądziku
W leczeniu trądziku bardzo często wybieraną grupą substancji są retinoidy.
Retinoidy stosowane miejscowo (zewnętrznie), np. w formie maści, serum czy kremu, możemy podzielić na te bez recepty oraz na receptę.
- Retinoidy miejscowe, bez recepty, dostępne w kosmetykach to retinol oraz retinal (inaczej aldehyd retinowy, retinaldehyd). Pisaliśmy o nich we wpisie: Jakie kosmetyki z retinolem stosować przy cerze trądzikowej?
- Retinoidy miejscowe na receptę to adapalen, tretynoina (kwas retinowy) oraz izotretynoina.
Jeśli kuracje zewnętrzne nie przynoszą rezultatów, lekarz może zalecić retinoid doustny, to znaczy izotretynoinę.
Czym jest izotretynoina?
Izotretynoina to substancja należąca do grupy retinoidów, która jest lekiem na receptę stosowanym miejscowo lub doustnie w przypadku trądziku. Terapia doustna trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy. O jej zastosowaniu decyduje dermatolog, który zleca wykonanie odpowiednich badań, instruuje jak będzie przebiegało leczenie oraz jak się do niego przygotować. W trakcie kuracji niezwykle ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry.
Izotretynoina doustna - jak pielęgnować skórę w trakcie leczenia?
W trakcie stosowania izotretynoiny doustnej nasza pielęgnacja powinna być nastawiona na regenerację, kojenie podrażnień, zapewnienie odpowiedniej równowagi bariery lipidowej naskórka oraz ochronę przeciwsłoneczną. Nie wszystkie kosmetyki, które stosowaliśmy przed kuracją się sprawdzą. Dlaczego?
- Jednym z najczęstszych działań niepożądanych izotretynoiny jest przesuszenie skóry i błon śluzowych - powinniśmy zatem nastawić się na to, że skóra będzie potrzebowała bardziej “treściwych” kremów, a naszym najlepszym przyjacielem stanie się pomadka ochronna do ust.
- Ze względu na to, że promieniowanie UV ma wpływ na naszą skórę przez cały rok, także jesienią i zimą, nie można zapominać o bardzo wysokiej ochronie przeciwsłonecznej na cały okres leczenia. Wybór powinien paść na krem z filtrem, który gwarantuje wysoką ochronę przed UVA i UVB. Pamiętajmy, że skóra przy leczeniu retinoidami jest bardziej wrażliwa - także na promienie słoneczne.
- Na czas kuracji izotretynoiną powinniśmy zrezygnować z typowej pielęgnacji przeciwtrądzikowej. To znaczy - odstawiamy wszelkie kwasy złuszczające (AHA/BHA), peelingi, retinoidy zewnętrzne czy preparaty regulujące łojotok (maski ściągające, kosmetyki wysuszające).
Poniżej przygotowaliśmy dla Was zestawienie produktów, które doskonale sprawdzą się w trakcie kuracji izotretynoiną na każdym etapie pielęgnacji.
Dlatego, jeśli jesteście w trakcie leczenia lub przygotowujecie się do niego, nasze propozycje mogą okazać się bardzo przydatne.
Łagodny demakijaż
Aby dokładnie usunąć warstwę kosmetyków kolorowych i kremu z filtrem, które stosowaliśmy w ciągu dnia, warto poświęcić czas na oczyszczanie w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest demakijaż. W przypadku skóry podrażnionej, zaczerwienionej i suchej doskonale sprawdzą się delikatne mleczka, emulsje i preparaty na bazie olejów, które możemy wmasowywać w skórę przy użyciu dłoni, a następnie zmyć obfitą ilością wody. Dzięki temu ograniczymy pocieranie wacikami, które może dodatkowo podrażnić uwrażliwioną skórę.
Delikatnym kosmetykiem, który bardzo dokładnie usuwa makijaż, jest barierowy krem łagodzący do demakijażu z pantenolem marki Dr Grandel. W jego składzie znajdziemy nawilżające i odbudowujące barierę lipidową naskórka oleje - migdałowy i jojoba. Cleansing Balm dzięki dodatkowi pantenolu wykazuje także działanie łagodzące podrażnienia.
Łagodne oczyszczanie skóry
To kolejny etap pielęgnacji, którego nie można pominąć - nawet jeśli sumiennie wykonaliśmy demakijaż. W tym etapie usuwamy wszystko to, czego nie udało nam się zmyć za pierwszym razem i jeszcze lepiej przygotowujemy naszą cerę na kolejne etapy pielęgnacji. W dodatku preparat do delikatnego oczyszczania skóry sprawdzi się samodzielnie w pielęgnacji porannej - przed aplikacją kremu z filtrem i makijażu. W trakcie kuracji dermatologicznych wybierajmy kojące, łagodne formuły.
Chcielibyśmy także podkreślić, że takie kosmetyki zazwyczaj słabo się pienią - nie powinno nas to zrażać, a wręcz przeciwnie - takich kosmetyków do oczyszczania warto szukać na czas leczenia.
Pierwszą naszą propozycją jest emulsja myjąca do skóry ultrawrażliwej marki BasicLab. Sprawdzi się ona w przypadku skóry suchej i podrażnionej w wyniku kuracji dermatologicznych. W produkcie Dermatological Puryfing Emulsion znajdziemy olej z nasion ogórecznika lekarskiego, ceramidy, prebiotyki, alantoinę, skwalan oraz masło shea, które dbają o barierę lipidową i zapobiegają podrażnieniom. Po umyciu skóra pozostaje miękka i ukojona. Kosmetyk może być stosowany dwukrotnie w wieczornej pielęgnacji - do demakijażu i ponownego "doczyszczenia" skóry z jego pozostałości.
Kolejnym produktem, który polecamy jest wyjątkowo delikatny żel myjący do twarzy dla cer bardzo wrażliwych marki Dermalogica. W jego składzie znajdziemy wyłącznie delikatne składniki oczyszczające, które nie podrażniają skóry, usuwają resztki makijażu i pozostawiają cerę ukojoną, bez uczucia ściągnięcia. Ultracalming Cleanser polecamy także do oczyszczania skóry po zabiegach z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej.
Krem do twarzy na dzień i na noc, czyli nawilżanie i regeneracja
W trakcie przyjmowania izotretynoiny, ale także w czasie stosowania retinoidów zewnętrznych, niezastąpionym kosmetykiem jest treściwy, regenerujący krem do twarzy. Nie każdy produkt o bogatej konsystencji się sprawdzi, ponieważ powinniśmy wybierać kremy bezzapachowe, stworzone z myślą o pielęgnacji pozabiegowej lub pod kątem skóry nadwrażliwej.
Intensywnie odżywczy krem z kwasami Omega 3,6,9 dla skóry suchej krem marki Paula's Choice spełnia wyżej wymienione kryteria. W jego składzie znajdziemy między innymi ceramidy oraz przeciwutleniacze, dzięki czemu krem do twarzy odbudowuje naturalną barierę hydrolipidową. Omega+ Complex Moisturizer doskonale sprawdzi się w wieczornej pielęgnacji, ale jeśli skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia w ciągu dnia, można zaaplikować go również rano, pod krem z filtrem.
Kolejną propozycją jest krem głęboko nawilżający do skóry ekstremalnie suchej marki Cell Fusion C Expert, który daje wyraźne wrażenie ukojenia i odżywienia. Dzięki zawartości ceramidów, skwalanu oraz masła shea, zabezpiecza naskórek przed nadmierną utratą wody i doskonale regeneruje. Dodatkowo w produkcie Intensive Cream znajdziemy substancje łagodzące stany zapalne, takie jak olej z nasion słonecznika i prowitaminę B5.
Kosmetyki dodatkowe, regenerujące i łagodzące
Produkty dodatkowe, takie jak serum czy maska o działaniu łagodzącym nie są niezbędne w trakcie kuracji, ale mogą okazać się niezwykle pomocne - łagodzą zaczerwienienie, zmniejszają świąd, uczucie ściągnięcia i dyskomfort.
Szukajmy w składzie takich substancji jak:
- pantenol,
- witamina B3 (niacynamid),
- kwas hialuronowy,
- NNKT,
- śluz ślimaka,
- aloes.
Doskonałym produktem jest Dermomedica Healing B3-LA Serum, czyli serum na dzień i na noc, które może być stosowane jako wsparcie podczas leczenia przeciwtrądzikowego. Wykazuje działanie przeciwzapalne, regenerujące i przyspieszające łagodzenie podrażnień.
Ukojeniem dla podrażnionej i przesuszonej skóry będzie maska w płacie nasączona składnikami aktywnymi o działaniu łagodzącym i nawilżającym. Regenerująca maska marki Medik8 stworzona z biocelulozy nasączona jest esencją bazującą między innymi na cynku, kwasie hialuronowym i ekstrakcie z alg kanadyjskich. Maska Ultimate Recovery Bio Cellulose Mask doskonale sprawdzi w przypadku, kiedy skóra jest podrażniona, zaczerwieniona i tkliwa.
Dla dodatkowego ukojenia skóry, maskę przed aplikacją można schłodzić w lodówce.
Chcąc wzbogacić pielęgnację o silnie regenerującą, kremową maskę, warto sięgnąć po łagodzącą i wzmacniającą funkcje barierowe skóry propozycję marki Dr Grandel. W składzie Calming Mask znajdziemy olej z nasion konopii siewnych i olej migdałowy, masło karite, dzięki czemu kosmetyk intensywnie łagodzi stany zapalne i wspomaga regenerację warstwy lipidowej naskórka.
Maskę należy zaaplikować na oczyszczoną skórę twarzy i szyi, a następnie, w zależności od potrzeb skóry - zmyć po 15 minutach lub zostawić na całą noc.
Ochrona przeciwsłoneczna
Wybór kremu z filtrem w przypadku skóry trądzikowej, ale jednocześnie przesuszonej i podrażnionej to spore wyzwanie, dlatego przygotowaliśmy zestawienie aż 3 sprawdzonych produktów z najwyższym stopniem ochrony przed promieniowaniem UV.
Pierwszym z nich jest krem koloryzujący marki Jan Marini z ochroną przeciwsłoneczną SPF45. Marini Physical Protectant Tinted SPF 45 posiada uniwersalny barwnik dostosowujący się do wszystkich typów karnacji. W jego składzie znajdziemy filtry fizyczne (mineralne) oraz ekstrakt z zielonej herbaty i alfa bisabolol o działaniu antyoksydacyjnym.
Drugim produktem, który polecamy jest wyciszający i nawilżający krem z fotoprotekcją Aquatica Sunscreen 100 SPF 50+ / PA ++++ marki Cell Fusion C. Skutecznie przynosi ukojenie, nawilża i regeneruje naskórek - to wszystko za sprawą składników takich jak alantoina i kwas hialuronowy.
Ostatnim kosmetykiem jest fluid nawilżający marki Paula’s Choice. Będzie on doskonałym wyborem dla osób, które preferują lekkie konsystencje kremów z filtrem, ale jednocześnie potrzebują nawilżenia. Resist Youth Extending Daily Hydrating Fluid SPF 50 bardzo dobrze sprawdzi się także pod makijaż.
Hyaluronic Acid Lip Booster w swoim składzie zawiera Ultra FillingSpheres™, czyli mieszankę stanowiącą połączenie hialuronu sodu wraz ze sproszkowanym korzeniem dziwidła riviera o działaniu silnie nawilżającym. Balsam poprawia stan przesuszonej skóry, nawilża i zmniejsza dyskomfort.
Pielęgnacja ciała
Mimo iż skupiliśmy się na twarzy, nie powinniśmy zapominać o regeneracji skóry całego ciała. Wybierając balsamy, sięgajmy po te bardziej odżywcze, np. CBD Therapeutic Massage Cream marki Dermaquest.
Jeśli zależy nam na kosmetyku wielofunkcyjnym, który sprawdzi się także na dłonie i stopy, warto sięgnąć po Multitasking Cream All In One marki Diego dalla Palma. W swoim składzie zawiera oleje roślinne, między innymi ze słodkich migdałów, jojoba, acai, dzięki czemu skutecznie nawilża skórę i działa regenerująco.
Niezwykle ważna w tym okresie jest także ochrona skóry ciała przed promieniowaniem UV, zwłaszcza jeśli będziemy zmuszeni eksponować na słońce inne partie niż twarz, szyja i dekolt. Bardzo komfortową w aplikacji propozycją jest na przykład krem Face and Body Mineral Cream SPF30 marki Dermomedica.
Zapobieganie suchości okolicy oczu
W czasie przyjmowania doustnej izotretynoiny możemy także odczuwać dyskomfort związany z przesuszeniem okolicy oczu. Ten delikatny obszar warto pielęgnować stosując liposomowy spray ochronny do oczu marki Sesderma. W składzie Blepha Defense Liposomal Protective Spray znajdziemy laktoferynę i bisabolol, które poprawiają nawilżenie lipidowej warstwy filmu łzowego oraz łagodzą zaczerwienienia, świąd i podrażnienia.
Trądzik pospolity jest chorobą skóry, która wymaga od nas sporo cierpliwości, zrozumienia podłoża problemu oraz zastosowania jak najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb kuracji. W przypadku trądziku o łagodnym przebiegu może się okazać, że wystarczy zmiana pielęgnacji. Jeśli jednak mimo tego, zmiany trądzikowe nie zmniejszają się lub postać naszego trądziku jest nasilona, konieczna jest wizyta u dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie. Jednymi z częściej wybieranych substancji w leczeniu trądziku są retinoidy. Zarówno w przypadku stosowania retinoidów miejscowo, jak i po podjęciu decyzji o leczeniu doustnym izotretynoiną, powinniśmy zastosować odpowiednią pielęgnację łagodzącą i regenerującą naskórek. Mamy nadzieję, że nasz wpis okaże się dla Was pomocny. Trzymamy kciuki za efekty Waszego leczenia.
Podzielcie się z nami w komentarzach swoim doświadczeniem w walce z trądzikiem. Chętnie porozmawiamy i odpowiemy na najbardziej nurtujące Was pytania.