Kosmetyki dla kobiet w ciąży
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią od początku zasypywane są zakazami i nakazami, w sprawach zdrowia, żywienia, jak również pielęgnacji. Wiele z produktów jest niewskazanych do stosowania, a niektóre wręcz zakazane. Dobór odpowiedniej pielęgnacji jest niekiedy bardzo skomplikowany, a staje się prawdziwą udręką w momencie, gdy przyszła mama zaczyna mieć problemy skórne, takie jak trądzik, przebarwienia czy nadwrażliwość. Jedno jest pewne, pielęgnacja kobiet w ciąży powinna opierać się na bezpiecznych składnikach, które nie tylko pomogą pozbyć się niedoskonałości, lecz przede wszystkim nie zaszkodzą dziecku oraz przyszłej mamie.
Zakazane składniki w produktach dla kobiet w ciąży budzą wiele kontrowersji, gdyż w wielu przypadkach nie ma jednoznacznych badań potwierdzających niekorzystny wpływ tych produktów. Takich badań, z powodów etycznych, na kobietach w ciąży się nie wykonuje. Poniżej przedstawiamy składniki bezwzględnie zakazane dla kobiet w ciąży oraz składniki, na które trzeba szczególnie uważać lub stosować w niewielkiej ilości.
Co jest bezwzględnie zakazane dla kobiet w ciąży?
Witamina A oraz jej pochodne
Nadmiar witaminy A stosowanej doustnie może powodować wady wrodzone u płodu. Mimo, że kosmetyki nie wykazują działania ogólnoustrojowego tylko działają na skórę, dla całkowitego bezpieczeństwa niezalecane jest stosowanie kosmetyków z witaminą A oraz jej pochodnymi jak retinol, szczególnie jeśli składnik ten jest głównym składnikiem czynnym w produkcie i występuje w wysokim stężeniu.
Kwas salicylowy oraz acetylosalicylowy
Przyjmowane regularnie wewnętrznie oraz zewnętrznie w ciąży mogą wpływać na układ krzepnięcia matki i dziecka oraz mogą działać teratogennie. Zwiększają również ryzyko powikłań ciążowych.
Które składniki są niezalecane dla kobiet w ciąży oraz stosowanie wymaga szczególnej obserwacji skóry?
Olej sojowy i wyciąg z soi
Podejrzewane są o zaburzenia gospodarki hormonalnej i w czasie ciąży najlepiej odstawić te produkty albo ograniczyć ich używanie.
Filtry przeciwsłoneczne
Warto zrezygnować na czas ciąży z filtrów chemicznych, które mogą przenikać do krwioobiegu. Należy uważać na filtry takie jak: Ethexyl Methoxycinnamate, Homosalate, Benzophenone-3-4, Methylbenzylidene Camphor, Octyl Dimethyl PABA. W tym okresie lepiej wybierać filtry fizyczne, które również wykazują mniejsze ryzyko podrażnień.
Arbutyna
Składniki o działaniu rozjaśniającym jak arbutyna ze względu na potencjalne działanie alergizujące nie zaleca się stosować w czasie ciąży - często pojawiają się one w kosmetykach przeznaczonych do walki z przebarwieniami.
Kwasy (glikolowy, azelainowy, migdałowy, mlekowy itp.)
Nie są zakazane oraz nie mają negatywnego wpływu na przebieg ciąży i dziecko, jednak warto w tym okresie zrezygnować z wysokich stężeń, gdyż skóra może stać się bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Mogą również indukować przebarwienia, które w czasie ciąży niestety lubią się pojawiać - zwłaszcza jeśli nie wprowadzimy w tym samym czasie skutecznej ochrony przeciwsłonecznej.
Co w takim razie stosować w czasie ciąży i karmienia piersią?
W czasie ciąży mogą pojawiać się takie problemy jak przesuszanie się skóry, przebarwienia czy trądzik. Pomimo wielu zakazów można znaleźć odpowiedni, a co najważniejsze bezpieczny produkt do stosowania w tym wyjątkowym okresie. Jednak należy mieć na względzie, że jeśli skóra tego nie wymaga, lepiej jest zrezygnować z bardziej ingerujących zabiegów czy intensywniej działających produktów.
Pielęgnacja ciała
Szczególną uwagę należy przyłożyć do pielęgnacji skóry biustu oraz brzucha, gdyż to te części ciała najbardziej się zmieniają i są narażone na rozciąganie oraz powstawanie rozstępów.
Warto od początku ciąży stosować dobry krem wzmacniający skórę piersi, aby zapobiegać utracie jędrności i elastyczności. Świetnie sprawdzi się na przykład Phenome Deeply Firming Breast Relief.
Niezastąpione będą również produkty przeciw rozstępom np.
- Sesderma Estryses - Emulsja na rozstępy
- Dr. Hauschka Blackthorn Toning - Olejek do ciała z tarniną
- Colway Silver Natural Collagen
Warto wykonywać także regularne, delikatne peelingi. Do tego zabiegu polecamy szczególnie:

Pielęgnacja twarzy
Bardzo często pod wpływem zmian hormonalnych skóra staje się nadwrażliwa, przesuszona oraz ściągnięta. Ważne jest, aby dostarczyć jej wówczas wysokiej dawki nawilżenia oraz składników łagodzących, co ułatwią nam takie kosmetyki jak:
- Paulas Choice Omega+ Complex Moisturizer
- Sesderma C-VIT Moisturizing Facial Cream
- Cell Fusion C Expert Intensive Cream
Niestety w przypadku cery trądzikowej i problematycznej dobór pielęgnacji nie jest prosty, gdyż na wiele składników przeciwtrądzikowych trzeba w ciąży uważać. By wybrać bezpieczny produkt zachęcamy do skorzystania z indywidualnej konsultacji z kosmetologiem topestetic - przez czat mailowo lub telefonicznie. Więcej na temat takich produktów możemy również przeczytać w naszym wpisie Trądzik w ciąży - jak sobie z nim poradzić? 6 wskazówek kosmetologa topestetic
W ciąży kobiety powinny również szczególną uwagę przykładać do ochrony przeciwsłonecznej, gdyż są one bardziej podatne na powstawanie przebarwień. Wysoką ochronę mineralną zapewnia Clochee SPF50 Matte Cream oraz Dermaquest SunArmor SPF50. Świetnie spiszą się także kosmetyki mineralne jak Colorescience Sunforgetable Brush-On Sunscreen- Mineralny puder ochronny SPF 50 w pędzlu lub Jane Iredale Powder Me SPF - Ochrona przeciwsłoneczna w pudrze.
Niestety czasami pomimo wysokiej ochrony przeciwsłonecznej pojawiają się przebarwienia, na co warto od razu zareagować. Skutecznym rozwiązaniem rozjaśniającym przebarwienia oraz wyrównującym koloryt cery są produkty z witaminą C np. Obagi Professional - C Serum 15% lub Alkemie Wake Up Shot Serum z potrójną witaminą C. Można je również stosować w ramach prewencji powstawania przebarwień.