Jakie kwasy na twarz można stosować w ciąży?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Kwasy złuszczające są popularnym składnikiem wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, ze względu na działanie poprawiające wygląd skóry poprzez usuwanie martwych komórek naskórka i przyspieszanie odnowy komórkowej. Często jednak otrzymujemy pytanie, czy stosowanie produktów zawierających kwasy AHA i BHA w ciąży jest bezpieczne. W tym artykule podpowiadamy, jakie kwasy na twarz można stosować w ciąży, a także które kosmetyki wybrać w tym szczególnym czasie. Zapraszamy do lektury!
Jakie kosmetyki z kwasami do twarzy dla kobiet w ciąży?
- Wybierzmy kosmetyk, którego producent deklaruje bezpieczeństwo stosowania w tym okresie
- W przypadku wszelkich wątpliwości, przed wprowadzeniem nowego kosmetyku, zasięgnijmy konsultacji u lekarza prowadzącego
- W czasie ciąży warto wybierać kosmetyki z kwasami AHA/BHA o niższych stężeniach.
- Warto zwrócić uwagę na łagodniejsze kwasy złuszczające np. kwas mlekowy oraz polihydroksykwasy.
Jakie kwasy na twarz w ciąży?
Z uwagi na fakt, że badań kosmetyków nie przeprowadza się na kobietach w ciąży i karmiących piersią, brakuje jednoznacznych danych na temat bezpieczeństwa stosowania kosmetyków w okresie ciąży, w związku z tym trudno odpowiedzieć na to pytanie w oczywisty sposób.
Ze względu na to, że kwasy złuszczające są obecne na rynku kosmetycznym oraz farmaceutycznym już od wielu lat, dostępne są jednak dane wskazujące na niewielkie ryzyko stosowania kwasów złuszczających w stężeniach występujących w kosmetykach do pielęgnacji domowej.
Należy jednak pamiętać, że w związku z zachodzącymi zmianami hormonalnymi, skóra w okresie ciąży może być bardziej wrażliwa niż zwykle i łatwiej reagować podrażnieniem. W związku z tym kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność i unikać kosmetyków z kwasami o wysokich stężeniach, intensywniejszych peelingów chemicznych czy innych kuracji złuszczających.
Niektórzy producenci rekomendują także wybór kosmetyków z kwasami AHA i BHA, które mają kontakt ze skórą przez krótki czas tzw. “rinse off”, np. kosmetyków myjących zamiast kosmetyków “leave on” pozostawianych przez wiele godzin na skórze - np. kremy czy sera. Jest to jednak kwestia wysoce zróżnicowana i zależy od końcowej formulacji danego kosmetyku.
W okresie ciąży sugerujemy wybór kosmetyków z kwasami AHA oraz BHA o niższych stężeniach lub wybór łagodniejszych kwasów złuszczających takich jak np. kwas mlekowy, a także polihydroksykwasy - glukonolakton czy kwas laktobionowy. Za bezpieczny uznawany jest także kwas azelainowy.
Warto kierować się również zaleceniami producenta odnośnie do stosowanie danego kosmetyku u tej grupy osób i wybierać polecane przez producentów dedykowane kosmetyki dla kobiet w ciąży.
W przypadku wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa stosowania danego produktu w czasie ciąży, rekomendujemy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Przykładem kosmetyku odpowiedniego dla kobiet w ciąży zawierającego wspomniane wyżej 5% kwas mlekowy oraz 4% glukonolakton jest tonik złuszczający marki A. Florence Skincare - AHA/PHA Exfoliating Toner. Dzięki zawartości tych składników aktywnych preparat zapewnia delikatne, lecz skuteczne złuszczanie naskórka. Sprawia, że struktura naskórka wyrównuje się, a skóra staje się gładsza, bardziej miękka i pełna blasku.
Kwasy AHA w ciąży
Do kwasów AHA, czyli alfa-hydroksykwasów zaliczyć możemy m.in. kwas migdałowy, kwas glikolowy czy kwas mlekowy. Różnią się one między sobą rozmiarem cząsteczki, a co za tym idzie, aktywnością w skórze. Uważa się, że kosmetyki z kwasami AHA stosowane w odpowiednio niskich stężeniach i odpowiednio wysokim pH, są bezpieczne do stosowania w czasie ciąży.
Kwas migdałowy w stężeniu 5% możemy znaleźć w antybakteryjno-enzymatycznym żelu do mycia skóry - Dermaquest Dermaclear Cleanser. To preparat bezpieczny do stosowania przez kobiety ciężarne o właściwościach dogłębnie oczyszczających i usuwających martwe komórki naskórka.
Poza wspomnianym kwasem migdałowym o właściwościach złuszczających i komedolitycznych, w składzie znajdziemy kwas nordihydrogwajaretowy, a także enzymy pochodzenia roślinnego - bromelainę i papainę, które skutecznie wygładzają skórę, będąc jednocześnie łagodne i dobrze tolerowane również przez cery bardziej wrażliwe. Żel wspomaga redukcję zmian trądzikowych, zaskórników i przebarwień pozapalnych, zmniejsza przetłuszczanie się skóry i wspaniale przygotowuje ją na kolejne kroki pielęgnacyjne.
Kwas azelainowy w ciąży
Kwas azelainowy uznawany jest za bezpieczny do stosowania w okresie ciąży, a ze względu na swoje właściwości, świetnie sprawdzi się dla potrzeb skóry, które mogą się pojawić w tym okresie. Kwas azelainowy wykazuje działanie przeciwzapalne i redukujące zaczerwienienia, rozjaśniające przebarwienia i przeciwtrądzikowe. Ze względu na taką aktywność, idealnie wpisze się w najczęściej pojawiające się na skórze zmiany w tym czasie - zaskórniki i zmiany zapalne, przebarwienia czy zaczerwienienie skóry.
Kosmetykiem, który świetnie sprawdzi się przy takich wskazaniach jest krem z kwasem azelainowym, witaminą E i heksylorezyrcynolem - Dermomedica Azelaic Cream. Zawarty w kremie kwas azelainowy wykazuje właściwości antybakteryjne i regulujące wydzielanie łoju, dzięki czemu zapewnia redukcję zmian trądzikowych i delikatne złuszczenie martwego naskórka, a dodatkowo obecny w składzie heksylorezorcynol wzmacnia działanie rozjaśniające kremu, zapobiegając powstawaniu nowych zmian hiperpigmentacyjnych.
Skóra w okresie ciąży
Podczas ciąży skóra może ulegać wielu zmianom, w tym charakteryzować się zwiększoną suchością, wrażliwością i skłonnością do powstawania przebarwień, szczególnie melasmy, związanej z zachodzącymi zmianami hormonalnymi. Ze względu na zwiększony poziom prolaktyny, może występować także większa skłonność do łojotoku oraz powstawania zmian trądzikowych - zaskórników otwartych i zamkniętych oraz zmian zapalnych.
Więcej o melazmie przeczytacie w naszym wpisie: Melazma, inaczej ostuda - co warto wiedzieć o tym typie przebarwień?
Ze względu na często pojawiający się trądzik w ciąży, szczególnym zainteresowaniem cieszą się preparaty zawierające kwasy złuszczające, które ze względu na swoje właściwości ograniczają powstawanie niedoskonałości, zmniejszają błyszczenie się skóry i redukują widoczność zaskórników. Często jednak pojawiają się obawy, czy tego typu składniki aktywne mogą być stosowane w tym szczególnym czasie?
O czym jeszcze warto pamiętać?
W przypadku pielęgnacji obejmującej kwasy złuszczające w codziennej rutynie pamiętajmy o stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej, minimum SPF 30. Jest to szczególnie istotne, gdyż tak, jak wspominaliśmy, ze względu na zachodzące zmiany hormonalne związane z ciążą, skóra jest szczególnie narażona na powstawanie przebarwień.
W tym czasie świetnie sprawdzą się zwłaszcza filtry fizyczne. Więcej na temat ochrony przeciwsłonecznej w okresie ciąży pisaliśmy również w artykule na naszym blogu: Co warto wiedzieć o opalaniu w ciąży i jaki krem z filtrem wybrać?
Jak widać, stosowanie kwasów złuszczających w okresie ciąży nie jest zupełnie wykluczone. Należy jednak pamiętać o doborze kosmetyku odpowiedniego dla potrzeb naszej skóry, a także, jeśli to możliwe takiego, którego producent deklaruje bezpieczeństwo stosowania w tym okresie.
Ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry w tym czasie rekomendujemy zachować szczególną ostrożność, ponieważ łatwiej może dochodzić do podrażnienia skóry. W przypadku wszelkich wątpliwości, przed wprowadzeniem nowego preparatu do pielęgnacji najlepiej jest skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
A Wy? Macie swoje ulubione kosmetyki, które okazały się niezawodne w okresie ciąży? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach.