Jaki wpływ na naszą skórę ma sen?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Czy wiecie, że każdego dnia kładąc się spać przesypiamy łącznie około 25-30 lat swojego życia? Dla wielu z nas wydawać by się mogło, że jest to czas zmarnowany. W dzisiejszych czasach narzucone tempo życia sprawia, że przesypiamy zaledwie 5 - 6 godzin na dobę. A jaki ma to wpływ na naszą skórę? Po zarwanej nocy każdy z nas boryka się z podkrążonymi oczami i ziemistą cerą. Aby ukryć niedoskonałości sięgamy po różne kosmetyki. Pamiętajmy jednak, że niezastąpioną (a w dodatku darmową) pielęgnacją dla naszej skóry jest zdrowy sen! W poniższym wpisie przeczytacie między innymi o tym dlaczego sen jest tak ważny dla skóry, jakie procesy zachodzą w skórze nocą oraz jak poprawić jakość swojego snu - nam pomaga w tym polska marka SLAAP, którą stworzono właśnie z myślą o spokojnym, zdrowym śnie.
Każdy z nas ma swój rytm dobowy
Wszystkie istoty na ziemi funkcjonują w 24 - godzinnym rytmie dobowym. Jednak okazuje się, że u każdego z nas wzór rytmu dobowego znacząco się różni.
U wielu z nas szczytowy moment stanu czuwania przypada na wczesne godziny poranne, a senność przychodzi we wczesnych godzinach wieczornych. Takie osoby nazywane są potocznie „skowronkami” - wstają rannym świtem, są pełne energii i gotowe na wyzwania, jakie przyniesie im dzień.
Istnieje także potocznie nazywana „sowa” - w odróżnieniu od rannego skowronka, sowa do długich godzin nocnych jest bardzo aktywna. Zasypiając dopiero po północy, sowa nie znosi rannego wstawania.
To czy jesteśmy, sową czy skowronkiem w dużej mierze nie jest kwestią naszego wyboru, a genetycznym przeznaczeniem.
Jak odpowiednia ilość snu, a także jego brak wpływa na wygląd naszej skóry?
Odpowiednia ilość snu powinna wynosić 7- 8 godzin. Właśnie wtedy:
- jesteśmy wyspani, pełni energii, czujemy się znacznie bardziej atrakcyjni,
- skóra jest dobrze ukrwiona, jej koloryt jest jasny i promienny,
- skóra pod oczami jest świetlista, a nasze spojrzenie świeże,
- produkowany kolagen zwiększa jędrność skóry,
- wydzielana melatonina działa antyoksydacyjnie, wspomagając neutralizację wolnych rodników.
Kiedy śpimy zbyt krótko albo nasz sen jest przerywany:
- chodzimy rozdrażnieni, zmęczeni, towarzyszy nam ból głowy,
- skóra pozbawiona jest energii, jej koloryt jest ziemisty,
- budzimy się z podkrążonymi i spuchniętymi oczami,
- wzrasta poziom kortyzolu, co przyczynia się do podrażnienia skóry,
- pobudza się aktywność pracy gruczołów łojowych, dochodzi do zaostrzenia trądziku,
- uszkadzają się włókna kolagenowe, skóra traci jędrność.
Warto pamiętać o zdrowym śnie w profilaktyce naszej codziennej pielęgnacji, który jak się okazuje, jest bezcennym “kosmetykiem” dla prawidłowego funkcjonowania naszej skóry.
Jakie procesy zachodzą w skórze nocą - czy skóra odpoczywa razem z nami?
Skóra pomimo nocnego odpoczynku pracuje na pełnych obrotach! Noc to idealny moment na regenerację uszkodzeń wywołanych w ciągu dnia.
- Tuż po zmroku zaczynamy być także bardziej senni, w naszym organizmie zaczyna wzrastać bardzo ważny hormon snu - melatonina. To zwany potocznie hormon ciemności. Melatonina daje nam sygnał i biologiczny rozkaz o nadejściu pory snu.
- W godzinach pomiędzy 00:00 - 1:00 w organizmie pojawia się ludzki hormon wzrostu HGH. Nocą dochodzi także do kilkukrotnie szybszej regeneracji komórek naskórka, a także poprawia się ukrwienie skóry.
- Już po północy, aż do godziny 2:00, nasz organizm rozpoczyna intensywny detoks. Przez skórę dochodzi do usunięcia nagromadzonych toksyn.
- Bardzo ważne dla regeneracji skóry są także godziny pomiędzy 2:00 a 3:00. W tym czasie skóra wchłania wszystkie składniki aktywne i dochodzi do wzmocnienia włókien elastyny. Wzrasta także ciśnienie oraz temperatura, co wspomaga dotlenienie i elastyczność tkanek.
- Od godz. 4:00 do godz. 5:00 wzrasta kortyzol - substancja o działaniu przeciwzapalnym.
- O godz. 7:00 nasz organizm spowalnia pracę na wysokich obrotach, dochodzi do stabilizacji krążenia krwi oraz ustania licznych procesów wzmożonej regeneracji.
Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które polecamy wprowadzić do nocnego rytuału, aby oddać się sennym marzeniom Morfeusza.
1. Dokładny demakijaż, a także odpowiednia pielęgnacja nocna
Przed zastosowaniem kosmetyków pielęgnacyjnych na noc, pierwszym krokiem do zdrowej i promiennej skóry jest wykonanie dokładnego etapu oczyszczania. Pisaliśmy o tym więcej w naszym wpisie: Skuteczny demakijaż i oczyszczanie skóry twarzy - jakie kosmetyki warto stosować?
W pielęgnacji wieczornej twarzy bardzo często stawiamy na bogatsze formuły kosmetyków. Marka Slaap stworzyła Moon Drops, czyli wielozadaniowe serum na noc zawierające w składzie aż 98,75% składników naturalnych. To obłędnie pachnąca kompozycja 100% naturalnych olejków eterycznych z bergamotki, drzewa sandałowego i trawy cytrynowej. Kosmetyk ma działanie przeciwzmarszczkowe, nawilżające i odżywcze. Stosując kilka kropli możemy rozkoszować się cudownym zapachem, a także wyciszyć nasze zmysły do błogiego snu.
Serum posiada symbol fundacji Viva, co oznacza że jest produktem wegańskim i wolnym od oleju palmowego.
2. Pozwólmy sobie na odrobinę relaksu przed snem
Warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do snu - nie tylko naszej sypialni, ale również nas samych i zadbać o wyciszenie oraz relaks. Pomoże nam w tym przykładowo odpowiednia praktyka jogi, medytacja, ulubiona książka lub rytuał pielęgnacyjny. W tym ostatnim doskonale sprawdzi się masaż skóry, my najbardziej lubimy go przy użyciu rollera.
Roller Rose Quartz to bardzo proste narzędzie do samodzielnego masażu i relaksu w zaciszu domowym. Pielęgnacja skóry rollerem wykazuje właściwości drenujące skórę (polecamy go szczególnie na opuchnięcia twarzy i okolic oczu), wygładzające, ponadto poprawia koloryt i ułatwia wchłanianie kosmetyków, a w dodatku sam masaż zimnym rollerem jest bardzo przyjemny!
Marka Slaap w swojej ofercie posiada dwa rollery wykonane z:
- różowego kwarcu, według medycyny chińskiej jest on uważany za najbardziej upiększający kamień leczniczy,
- kryształu górskiego, zwanego również „królem kryształów”, według medycyny chińskiej ma on najsilniejsze właściwości oczyszczające, poprawia stan cery i usuwa toksyny.
W temacie jogi i wyciszenia polecamy Wam wpis Basi Tworek na naszym blogu: Stres piękności szkodzi, czyli jak joga i relaks pomogą Ci zadbać o skórę od wewnątrz
3. Chodźmy spać o tej samej porze
Bardzo często narzekamy, że nie jesteśmy wystarczająco wyspani, budzimy się niewyobrażalnie zmęczeni. Przyczyną tego jest odwlekanie momentu udania się do łóżka. Oglądanie telewizji do późnych godzin nocnych oraz surfowanie po internecie zdecydowanie uszczupla czas, który powinien być przeznaczony na zdrowy sen. Pamiętajmy, że kiedy tylko zaczniemy ziewać, natychmiast udajmy do łóżka. Warto wprowadzić także rytuał chodzenia spać o tej samej porze, ponieważ regularna godzina, w której kładziemy się spać, poprawia jakość odpoczynku. Przyczynia się również do naturalnego wybudzania o poranku.
4. Śpijmy w naturalnej pościeli
Spanie w jedwabnej pościeli wspomaga działanie nawilżające skóry, włókna jedwabiu mają mniejsze działanie absorpcyjne od tkaniny bawełnianej. Warto pamiętać, że zastosowane sera, maski, kremy wchłoną się w naszą skórę i nie zostaną wsiąknięte w poduszkę.
Silk Pillow White, to jedwabna poszewka marki Slaap. Spanie na szlachetnym jedwabiu jest jednym z najprostszych sposobów, aby sen pomagał urodzie - chroni skórę oczu przed powstawaniem „kurzych łapek”, zapobiega pogłębianiu bruzdy nosowo wargowej oraz zatrzymuje w skórze nawilżenie. Dodatkowo utrzymuje świeżość włosów i co więcej jest hipoalergiczny. Poszewka dostępna jest również w odcieniu różowym i granatowym.
5. Zadbajmy o ograniczenie światła w sypialni
Kiedy ograniczamy ilość światła w sypialni, nasz mózg może łatwiej produkować melatoninę, czyli tzw. naturalny hormon ciemności, który jest ważny w regulacji snu.
Wszelkiego rodzaju sprzęty elektroniczne takie jak: telewizor czy telefon komórkowy, generują światło niebieskie, hamując wydzielanie melatoniny.
Jedwabna opaska do spania Silk Mask (dostępna w kolorze białym, różowym i granatowym) od wewnętrznej strony ma kolor czarny co zapewnia maksymalne zaciemnienie podczas snu. To gwarancja na szybki i błogi sen, dzięki któremu budzimy się wyspani.
Opaska Slaap idealnie sprawdza również przy problemach z zasypianem, przy pracy w systemie zmianowym oraz podczas wszelkich podróży i w trakcie medytacji, aby w pełni się odprężyć. Jedwab także zapobiega powstawaniu odgnieceń, drobnych linii czy zmarszczek, nie powoduje podrażnień, a skóra może w pełni oddychać.
6. Unikajmy spożywania obfitych posiłków przed snem
Najadanie się na noc ciężkimi potrawami, a także picie zbyt dużej ilości napojów zdecydowanie może zaburzać nasz spokojny sen. Polecamy przekąsić coś zdrowego i lekkostrawnego. Spożywanie zbyt dużej ilości płynów przed snem również jest ryzykowne - możemy wybudzić się w nocy, aby pójść do toalety, co zakłóci już spokojny i ciągły sen.
Jak już wiemy - odpowiednia ilość snu stanowi fundamentalną potrzebę ludzkiego organizmu i odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Dla naszej skóry bardzo ważna jest odpowiednia ilość oraz jakość snu, aby była wypoczęta i zdrowa. Zacznijmy czerpać jak najwięcej z tego darmowego eliksiru, który nocą dostarczany jest wszystkimi możliwymi biologicznymi kanałami, aby przyczynić się do poprawy witalności skóry.
A Wy, wysypiacie się odpowiednio? Jaki jest Wasz sposób na dobry i długi sen?