Jak stosować kwas azelainowy? Wytyczne dla różnych stężeń
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Kwas azelainowy to popularny składnik wykorzystywany w dermatologii i kosmetologii. Trądzik różowaty, pospolity, przebarwienia czy przewlekły rumień, to kilka wskazań do zapoznania się z tą substancją aktywną. Kwas azelainowy – jak stosować, jakie stężenie wybrać i o czym pamiętać? Zostańcie z nami.
- Czym jest kwas azelainowy i dlaczego warto go stosować?
- Jak dobrać odpowiednie stężenie kwasu azelainowego do swoich potrzeb?
- Kwas azelainowy do 10% – jak stosować w codziennej pielęgnacji?
- Kwas azelainowy 20% – jak stosować na problemy skórne?
- Kwas azelainowy 30% – jak stosować intensywniejsze stężenia?
- Jak często stosować kwas azelainowy w zależności od stężenia?
- Najczęstsze błędy podczas stosowania kwasu azelainowego
Czym jest kwas azelainowy i dlaczego warto go stosować?
Właściwości kwasu azelainowego znane są już od pokoleń. Składnik ten, spotykany również pod skrótem AzA, to substancja naturalne produkowana przez grzyby Malassezia furfur. Mimo wielokierunkowego i niezwykle skutecznego działania kwasu azelainowego, z powodzeniem zalecany jest również w pielęgnacji skóry wrażliwej.
W świetle aktualnego stanu wiedzy substancja ta wspomaga rozjaśnianie przebarwień jako inhibitor tyrozynazy, działa przeciwzapalnie i keratolitycznie usuwając martwe komórki naskórka, reguluje pracę gruczołów łojowych, działa antyoksydacyjnie, a przy tym nie powoduje oporności bakterii.
Ponadto kwas azelainowy wykorzystany jest w lecznictwie dermatologicznym, oddziałując na niektóre z przyczyn powstawania trądziku – redukując łojotok, nadmiar komórek warstwy rogowej, wykazując działanie antybakteryjne, tym samym łagodząc stany zapalne skóry.
Jak dobrać odpowiednie stężenie kwasu azelainowego do swoich potrzeb?
Podobnie jak w przypadku innych składników aktywnych - nie zawsze więcej znaczy lepiej. Kosmetyki z kwasem azelainowym często wykorzystane są w pielęgnacji skóry z objawami trądziku różowatego, która może cechować się znaczną wrażliwością. Zatem pojawia się pytanie „Kwas azelainowy - jakie stężenie wybrać?”. Warto pamiętać, by stopniowo włączać do pielęgnacji wspomniane produkty, rozpoczynając od najniższych stężeń.
Należy podkreślić, że nie samo stężenie decyduje o tym, jak działa kwas azelainowy, ale także dodatkowe składniki aktywne czy forma preparatu.
Kluczem jest indywidualne podejście do pielęgnacji. W sytuacji, gdy skóra dobrze toleruje serum z kwasem azelainowym, możesz rozważyć wprowadzenie kosmetyku wzbogaconego np. witaminą C, która zwalcza wolne rodniki. By wzmocnić działanie pielęgnacji połącz kwas azelainowy z kosmetykiem, który zawiera kwas glikolowy czy salicylowy. Pamiętaj jednak, że każda cera ma inne potrzeby.
Zachęcamy do lektury wpisu: Kwas azelainowy - z czym nie łączyć, a z czym łączyć ten składnik aktywny?
Kwas azelainowy do 10% – jak stosować w codziennej pielęgnacji?
Gdy stoimy przed wyborem odpowiedniego produktu, warto już wcześniej znać wskazówki ułatwiające stosowanie kwasu azelainowego. Częstotliwość czy sposób aplikacji zależy od kondycji skóry oraz jej wrażliwości. Często trafiacie do nas z pytaniem: „Wybrałam już kwas azelainowy 10 - jak stosować?”. Oto kilka naszych zaleceń:
- Stosujmy ten kosmetyk początkowo 2-3 razy w tygodniu i obserwujmy reakcję skóry. Jeśli nie pojawi się zaczerwienienie, podrażnienie lub suchość, możemy zwiększyć częstotliwość aplikacji.
- Nie łączmy w jednej pielęgnacji kilku kosmetyków z kwasem azelainowym lub innymi składnikami potencjalnie drażniącymi.
- Aplikując tonik z kwasem azelainowym czy serum, nie zapominajmy o zakończeniu pielęgnacji kremem nawilżającym.
- Ochrona przeciwsłoneczna to nasz przyjaciel, szczególnie jeśli aplikujemy kosmetyki z kwasem azelainowym rano.
Dermomedica Azelaic Pads Płatki terapeutyczne z kwasem azelainowym 50 szt.
To kosmetyk marki Dermomedica w formie płatków nasączonych bogatym roztworem. Dzięki obecności 8% kwasu azelainowego, wyciągu z arniki oraz ogórka, produkt działa złuszczająco, przeciwzapalnie, wspiera rozjaśnianie przebarwień sprawiając, że koloryt skóry zostaje wyrównany, a także pielęgnuje cerę z trądzikiem różowatym.
Jan Marini Bioclear® Face Lotion Lotion korygujący wygląd skóry 30 ml
Kwas salicylowy, glikolowy i azelainowy to składniki, które odpowiadają za rezultaty działania serum od Jan Marini. Zawarty kwas hialuronowy zapewnia dogłębne nawilżenie. Połączenie kwasu azelainowego z innymi substancjami zapewnia silne właściwości przeciwzapalne, rozjaśniające i przeciwzaskórnikowe, dlatego kosmetyk ten często polecany jest w pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem.
Paulas Choice 10% Azelaic Acid Booster Serum wygładzające z kwasem azelainowym i salicylowym 30 ml
Serum Paulas Choice o lekkiej formule polecane dla skór łojotokowych, trądzikowych i naczyniowych. Opiera swoje działanie na kwasie azelainowym, salicylowym, składnikach rozjaśniających i łagodzących.
„Tę formułę doceniam za wielotorowe i skuteczne działanie. Serum wycisza rumień, redukuje stany zapalne i wyrównuje koloryt”.
- kosmetolog Topestetic Aleksandra Rolka
Kwas azelainowy 20% – jak stosować na problemy skórne?
Zastosowanie kwasu azelainowego w takim stężeniu zwykle zalecane jest przez lekarza dermatologa jako element terapii, jaką jest leczenie trądziku. Po zapoznaniu się ze stanem skóry pacjenta specjalista może zalecić stosowanie preparatu zawierającego wspomniany składnik, często w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu czy antybiotykoterapią.
Jak stosować kwas azelainowy w stężeniu 20%? Szczegółowo zapoznajmy się z zaleceniami umieszczonymi przez markę na opakowaniu oraz wskazówkami dermatologa odnośnie częstotliwości aplikacji. Co ważne, nie należy zapominać o delikatnym oczyszczaniu skóry twarzy, nawilżaniu i ochronie przeciwsłonecznej.
Kwas azelainowy 30% – jak stosować intensywniejsze stężenia?
Wysoka zawartość kwasu azelainowego najczęściej wykorzystywana jest w gabinetach kosmetologicznych. Takie stężenie wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Delikatny peeling z kwasem azelainowym wykonywany regularnie w zaciszu domowym może jednak przygotować skórę do zabiegu.
Warto zadbać o odpowiednie nawilżanie cery i odbudowę naturalnej bariery skórnej. Częstotliwość zabiegów gabinetowych zależna jest od kondycji cery oraz rodzaju wykorzystanego preparatu, jednak najczęściej mają one miejsce raz w miesiącu.
Jak często stosować kwas azelainowy w zależności od stężenia?
Niezależnie od wykorzystanego stężenia, kosmetyki z kwasami warto wprowadzać stopniowo, by obserwować reakcję skóry i natychmiastowo odpowiadać na jej potrzeby. Istotne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta, dermatologa lub kosmetologa. Warto podkreślić, że długotrwałe używanie kwasu azelainowego może prowadzić do suchości cery, dlatego w pielęgnacji nie może zabraknąć dogłębnego nawilżania, dokładnego oczyszczania i fotoprotekcji.
Najczęstsze błędy podczas stosowania kwasu azelainowego
Czego należy unikać podczas stosowania kwasu azelainowego? Oto kilka przykładów, z którymi najczęściej się spotykamy:
- aplikacja kosmetyku na wilgotną, nieosuszoną skórę twarzy,
- zbyt częste stosowanie produktu bez wcześniejszego wprowadzenia,
- stosowanie w jednej pielęgnacji z retinoidami lub innym kwasami,
- niestosowanie fotoprotekcji oraz produktów nawilżających,
- aplikacja kosmetyku na podrażnioną skórę z zaburzonym płaszczem hydrolipidowym.
Mamy nadzieję, że wpis poświęcony tej intrygującej substancji, jaką jest kwas azelainowy, przybliżył Wam jego właściwości. Jeśli macie pytania odnośnie swojej pielęgnacji, koniecznie kierujcie je do kosmetologów z naszego sklepu Topestetic.