Jak segregować opakowania zużytych kosmetyków?
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Podczas zakupów kosmetycznych przykładamy dużą uwagę do wyboru odpowiedniego produktu, tak aby, jak najlepiej służył naszej skórze. Czy zastanawiacie się jednak również nad tym, jak należy segregować opakowania po zużytych kosmetykach? Choć preparaty, które stosujemy, wybieramy w sposób bardzo świadomy, to niestety opakowania, w których się znajdują, często trafiają do kosza bez zastanowienia. Jak prawidłowo wyrzucać odpady po kosmetykach, a także przeterminowane produkty? Podpowiadamy poniżej!
Dlaczego warto segregować opakowania kosmetyczne?
Świadomość związana z tematem ekologii i zanieczyszczenia środowiska jest coraz większa wśród konsumentów. Z uwagi na wielkość przemysłu kosmetycznego, odpowiedzialne podejście zarówno do produkcji kosmetyków, jak i recyklingu oraz segregacji odpadów po produktach jest niezwykle istotne.
Z punktu widzenia użytkownika końcowego mamy wpływ nie tylko na wybór marek stawiających na ekologiczne rozwiązania i zrównoważony rozwój, ale także na świadomą utylizację opakowań zewnętrznych takich jak kartoniki oraz tych po zużytych produktach.

Jakie opakowania po kosmetykach podlegają segregacji?
Prawidłowa segregacja odpadów jest niezwykle istotna, gdyż umożliwia recykling części materiałów, czyli ich ponowne wykorzystanie. To, w jaki sposób należy segregować opakowania, może być jednak czasem niejasne. Poniżej przedstawiamy podpowiedzi, w jaki sposób należy segregować poszczególne materiały oraz rodzaje opakowań:
Żółty pojemnik - metale i tworzywa sztuczne:
Do pojemnika żółtego wyrzucamy plastikowe lub metalowe opakowania takie jak:
- butelki po żelach pod prysznic, balsamach, szamponach, odżywkach, mydłach w płynie, zmywaczach do paznokci,
- słoiczki i tubki po kremach, serach oraz paście do zębów,
- po kosmetykach kolorowych - szminkach, cieniach do powiek, podkładach, pudrach,
- typu roll-on,
- nakrętki po kosmetykach,
- a także folie i celofan.
Pojemnik zielony - szkło
W pojemniku zielonym powinniśmy umieścić opakowania szklane, między innymi:
- szklane słoiczki po kremach (bez nakrętki),
- szklane butelki po kremach, balsamach, dezodorantach czy serach (bez nakrętki, pipetki, pompki, jeśli są plastikowe lub wielomateriałowe),
- szklane fiolki po ampułkach,
- flakony po perfumach i wodach po goleniu.
Pojemnik niebieski - papier
Do niebieskich pojemników wrzucamy:
- kartoniki,
- papierowe opakowania po kosmetykach,
- papierowe ulotki,
- papierowe materiały wypełnieniowe.
Szczegółowe wytyczne odnośnie do segregacji mogą się jednak różnić, dlatego zawsze warto sprawdzić lokalne zasady segregacji w naszej gminie, a także oznakowanie materiału opakowania, jeśli jest ono umieszczone przez producenta. Przykładem są opakowania po aerozolach (np. dezodoranty, pianki, antyperspiranty), które zależnie od lokalnych regulacji należy umieścić w żółtym lub czarnym pojemniku, a nawet oddać bezpośrednio do PSZOK/MPSZOK.
Pojemnik czarny - odpady zmieszane
Inne opakowania nie nadają się do recyklingu i należy umieścić je w czarnych pojemnikach na odpady zmieszane:
- opakowania złożone z różnych materiałów,
- buteleczki po lakierach/odżywkach do paznokci z pędzelkami,
- tusze i odżywki do rzęs/brwi,
- zużyte pędzle, gąbeczki i aplikatory do makijażu,
- kosmetyki kolorowe z pędzelkiem,
- saszetki np. po próbkach kosmetyków, farbach do włosów, odżywkach,
- jednorazowe maszynki do golenia oraz wymienne ostrza,
- szczotki i grzebienie do włosów,
- szczoteczki do zębów,
- gąbki do kąpieli,
- wszystkie środki higieny osobistej (patyczki kosmetyczne, waciki, chusteczki, jednorazowe ręczniczki, rękawiczki, podpaski, tampony, wkładki, pieluchy),
- pompki/dozowniki/atomizery kosmetyków płynnych,
- kartoniki, które uległy zabrudzeniu przez produkt.
Jeśli nie jesteście pewni gdzie wyrzucić dany odpad, można skorzystać również z serwisów internetowych dostępnych w Waszej okolicy.
Jak przygotować opakowanie do recyklingu?
- Opakowania złożone z kilku materiałów należy rozdzielić przed wyrzuceniem np. oddzielić kartonik i pojemnik z tworzywa sztucznego lub szkła;
- Opakowania należy całkowicie opróżnić! Powinniśmy usunąć resztki kosmetyku, natomiast nie ma potrzeby mycia opakowania przed wyrzuceniem - proces mycia odbywa się w sortowniach;
- Nie należy oddzielać małych części opakowania - np. zakrętek w przypadku opakowań z tworzywa sztucznego;
- Nie ma potrzeby usuwania etykiet z opakowań z tworzywa sztucznego;
- Aluminiowe wieczko należy oddzielić i wyrzucić do żółtego pojemnika;
- Opakowania z tworzyw sztucznych warto zgnieść przed umieszczeniem w pojemniku;

Co zrobić z przeterminowanymi kosmetykami?
W przypadku kosmetyków, które przekroczyły datę ważności, ich zawartość należy oddzielić od opakowania i wyrzucić do odpadów zmieszanych. Natomiast pojemnik, zależnie od materiału, z którego został wykonany, powinien trafić do odpowiedniego kontenera do recyklingu – np. plastiku, szkła czy metalu.
Jeśli nie jesteśmy w stanie opróżnić opakowania, wówczas całość produktu powinniśmy umieścić w koszu na odpady zmieszane. Aby uniknąć zanieczyszczenia środowiska, nie należy wylewać pozostałości produktu do zlewu czy toalety!
Ekologiczne trendy w kosmetyce
Prawidłowa segregacja to jednak nie wszystko.
„Jeśli zależy nam na ograniczeniu ilości odpadów, dobrym rozwiązaniem jest wybór innych ekologicznych rozwiązań takich jak szampony i preparaty do mycia ciała w kostce, które nie posiadają plastikowych lub szklanych opakowań. Możemy sięgnąć również po kosmetyki, które możemy uzupełnieniać w postaci refilli”.
- kosmetolog Topestetic Aleksandra Jankowiak
Świadome podejście do recyklingu oraz wybór produktów w ekologicznych opakowaniach to sposób, by wprowadzać zrównoważony rozwój do naszej codziennej pielęgnacji.
Segregowanie opakowań po kosmetykach to mały krok, który może mieć duży wpływ na ochronę naszej planety.
Pamiętajmy, że każda decyzja, nawet ta dotycząca wyrzucania opakowań, ma znaczenie. Dzięki prostej segregacji i odpowiedzialnemu wyborowi kosmetyków możemy wspólnie zadbać o naszą przyszłość i środowisko.