Dlaczego krem się roluje? Błędy, które możesz popełniać
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Dlaczego krem roluje się na twarzy? Jeśli zamiast efektu gładkiej, nawilżonej cery, zauważamy małe grudki na powierzchni skóry, może to oznaczać, że jeden z produktów został niepoprawnie zaaplikowany. Rolowanie kremu może pojawić się na skórze niezależnie od użytego produktu. Jak zatem uniknąć tego efektu i jak prawidłowo zaaplikować kosmetyki pielęgnacyjne? Jeśli zastanawiacie się, czemu krem się zwarzył i dlaczego krem się roluje - koniecznie zapoznajcie się z poniższym wpisem!
Dlaczego krem się roluje na twarzy?
Czemu krem się roluje? Przyczyn może być wiele - od nieprawidłowo dobranej formuły, przez nieodpowiednią aplikację. Wałkowanie się czy warzenie kosmetyków pielęgnacyjnych możemy zauważyć, kiedy zaaplikowane kosmetyki nie wchłaniają się, a ich duża ilość pozostaje na powierzchni skóry. Istnieje kilka powodów, przez które możemy zauważyć rolowanie kremu na twarzy.

Rolowanie kremu - najczęstsze błędy
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego krem do twarzy się roluje, koniecznie sprawdź, czy nie popełniasz jednego z poniższych błędów.
Nakładasz kosmetyki w nieodpowiedniej kolejności
Kolejność aplikowania kosmetyków ma bardzo duże znaczenie w pielęgnacji. Nieodpowiednia kolejność nie tylko powoduje, że składniki aktywne mogą gorzej przenikać do skóry, ale może także powodować, że kosmetyki będą się rolować. Aby zapewnić skuteczność swojej pielęgnacji, a także jej poprawny wygląd na skórze, należy pamiętać o odpowiedniej kolejności stosowania poszczególnych kroków pielęgnacyjnych.
Nakładasz zbyt wiele warstw kosmetyków
W pielęgnacji skóry zasada “im więcej tym lepiej” nie zawsze się sprawdza. Duża ilość warstw na skórze może prowadzić do rolowania się kremu, ale także spowodować, że składniki aktywne z poszczególnych kosmetyków nie będą się wchłaniać, przez co nie będą skuteczne. Jeśli posiadasz dużą ilość kosmetyków, to postaraj się rozłożyć ich stosowanie na poszczególne pory dnia - część rano, a część w pielęgnacji wieczornej.
Nakładasz zbyt dużą ilość produktu
Kosmetyki takie jak serum do twarzy czy krem zawsze powinny być aplikowane w odpowiedniej ilości. Kilka dodatkowych kropel serum czy kolejna warstwa kremu nie spowoduje, że kosmetyk będzie bardziej skuteczny, a efekt może być wręcz odwrotny. Ilość nakładanego produktu zależy oczywiście od jego konsystencji, ale warto zwrócić uwagę na to, aby krem nie był nakładany grubą, obciążającą warstwą.

Nieodpowiednio aplikujesz kosmetyki
Pośpiech nie sprzyja pielęgnacji. Niedokładnie wsmarowany krem do twarzy może spowodować, że zauważymy na skórze widoczne grudki. Delikatny masaż twarzy podczas nakładania kosmetyków pielęgnacyjnych jest jak najbardziej wskazany. Nie tylko pobudza produkcję włókien kolagenowych i elastynowych, poprawia ukrwienie skóry, ale także zapobiega rolowaniu się kremu.
Wybierasz złe formuły
Odpowiednio dobrane kosmetyki powinny stanowić podstawę pielęgnacji. Aplikując bardzo gęsty produkt na skórę, która niekoniecznie potrzebuje treściwej formuły, możemy spodziewać się efektu rolowania. Gęste i treściwe konsystencje oczywiście świetnie sprawdzą się dla skór suchych i odwodnionych, ale w przypadku cery tłustej czy mieszanej mogą nie wchłaniać się całkowicie.
Nie złuszczasz naskórka
Złuszczanie to ważny element pielęgnacji, dzięki któremu usuwamy martwe komórki naskórka, wygładzamy teksturę skóry i sprawiamy, że substancje aktywne wchłaniają się lepiej. Nadmiar martwego naskórka może powodować, że kremy nie będą penetrować w głąb skóry, będą gorzej się wchłaniać, przez co mogą się rolować.

Rolowanie kremu na twarzy - jak tego uniknąć?
Jeśli wiemy już, dlaczego krem się roluje na twarzy, pora zastanowić się jak temu zapobiec. Poniżej zebraliśmy najważniejsze zasady, które pozwolą nam na uzyskanie efektu gładkiej skóry bez grudek.
Odpowiednia kolejność stosowania kosmetyków
Zasada jest prosta – kosmetyki aplikujemy od najlżejszego do najbardziej treściwego. Rozpoczęcie pielęgnacji od gęstej formuły spowoduje, że inne składniki aktywne z lżejszych kosmetyków będą miały utrudnioną drogę wchłaniania - składniki aktywne nie będą tak skuteczne.
Poprawna kolejność stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych to:
- pierwszy etap oczyszczania - np. olejek do demakijażu, mleczko do demakijażu, płyn micelarny
- drugi etap oczyszczania - np. żel do mycia twarzy, pianka do mycia twarzy
- tonik do twarzy, esencja do twarzy
- serum
- krem
- krem z filtrem przeciwsłonecznym
Oczywiście w swojej pielęgnacji nie musisz posiadać wszystkich sześciu kroków. Pielęgnacja będzie się także różnić rano i wieczorem. Natomiast mamy nadzieję, że powyższa rozpiska ułatwi poprawną aplikację kosmetyków.

Odpowiednia aplikacja kosmetyku
Ilość kosmetyku aplikowanego na skórę powinna być zgodna z zaleceniami producenta. Natomiast nie każdy preparat posiada widoczną informację o zalecanej ilości. Dlatego też sugerujemy, aby stosować najmniejszą możliwą ilość produktu, która sprawia, że twarz jest równomiernie pokryta, a aplikacja nie powoduje dyskomfortu.
To znaczy, że nie czujemy, że skóra jest nierównomiernie nawilżona, ale nie czujemy także nadmiernego obciążenia. Aby mieć pewność, że kosmetyk dobrze się wchłonie, warto poświęcić chwilę i wykonać delikatny masaż skóry. Tak, jak wspomnieliśmy, masaż nie tylko powoduje, że kosmetyk jest lepiej rozprowadzony, ale także pobudza skórę, poprawia jej ukrwienie, napięcie i stymuluje produkcję kolagenu i elastyny.
Dobór produktu do potrzeb cery
Zasadniczo wyróżniamy trzy typy skóry - sucha, tłusta, mieszana. Formuła kremu nie tylko powinna być dobrana do potrzeb skóry, ale także zapewniać nam odpowiedni komfort. Warto zastanowić się jakie formuły lubimy. Niektóre osoby ze skórą suchą będą preferować lekkie kosmetyki, a inne polubią się z treściwymi, gęstymi formułami. Poza działaniem kosmetyków warto zwrócić uwagę na jego formę. Dla skór tłustych najlepiej wybrać formułę kremu-żelu, żelu, emulsji, czy lekkiego kremu.
Dla skóry suchej wybieramy bardziej treściwe, kremowe formuły, które nie tylko nawilżają skórę, ale pozostawiają na skórze lekką warstwę okluzyjną, zapobiegającą utracie wody. Skóry mieszane natomiast polubią się z obiema formułami - lekkimi, jak i treściwymi, a przy wyborze należy kierować się tym, czy skóra ma tendencję do suchości, czy może do przetłuszczania.
Warto pamiętać, że bogate, otulające formuły kosmetyków najlepiej sprawdzą się na noc. Na dzień, pod makijaż, najlepiej wybierać nieco lżejsze preparaty.

Przygotowanie skóry
Znając już kolejność stosowania kosmetyków, wiemy, że krem jest ostatnim krokiem w pielęgnacji. Skóra lepiej wchłania składniki aktywne, jeśli regularnie ją złuszczamy. W zależności od typu peelingu i jego składu warto wykonać peeling raz do trzech razy w tygodniu. Przy cerach wrażliwych najlepiej wykonywać złuszczanie raz w tygodniu, natomiast w przypadku skór tłustych możemy zwiększyć częstotliwość.
Mamy nadzieję, że nasz wpis sprawił, że wiecie już dlaczego krem do twarzy się roluje i jak temu zapobiec.
Jeśli macie problem z doborem odpowiedniego kosmetyku, pamiętajcie że możecie skonsultować się z kosmetologami Topestetic poprzez czat, telefon czy mailowo w celu doboru odpowiedniej pielęgnacji.
Popełnialiście któryś z powyższych błędów? Jesteśmy bardzo ciekawi! Dajcie nam znać w komentarzach.