Bezpieczne rozwiązania przeciw łupieżowi - wybór szamponów dla kobiet w ciąży
Polub: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok
Subskrybuj: Mailing, YouTube, Podcast Spotify
Łupież to dermatoza skóry głowy, której towarzyszy łuszczenie się naskórka oraz świąd. Zachodzące podczas ciąży zmiany hormonalne mogą zaostrzyć problem łupieżu bądź sprzyjać jego wystąpieniu. Czy wszystkie składniki zawarte w produktach przeciwłupieżowych są bezpieczne dla kobiet w ciąży? A może istnieją inne metody, by uporać się z łupieżem? W poniższym wpisie postaramy się odpowiedzieć Wam na te nurtujące pytania. Zapraszamy do lektury!
- Podstawowe informacje o łupieżu i jego wpływie na kobiety w ciąży
- Bezpieczeństwo składników szamponów przeciwłupieżowych w ciąży
- Rekomendacje dotyczące wyboru szamponów przeciwłupieżowych dla kobiet w ciąży
- Alternatywne metody leczenia łupieżu dostosowane do ciąży
- Suchy szampon w ciąży – kiedy można go używać?
Podstawowe informacje o łupieżu i jego wpływie na kobiety w ciąży
Łupież łac. pityriasis capillitii to jedno z najczęściej występujących schorzeń dotykających skórę głowy. Charakteryzuje się on nadmiernym drobnopłatkowym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka, a dodatkowo może mu towarzyszyć świąd oraz stan zapalny. Przybiera różne formy.
W zależności od objawów wyróżniamy łupież suchy - w przypadku przesuszonej skóry głowy oraz łupież tłusty, który jest związany z nadmiernym łojotokiem. U osób dotkniętych schorzeniem dochodzi do skrócenia cyklu odnowy komórkowej i pojawienia się białych łusek. Nie należy jednak łupieżu mylić z innymi dermatozami skóry głowy tj. łuszczyca, grzybica czy ŁZS.
Jakie mogą być przyczyny powstania łupieżu?
- Uwarunkowania genetyczne
- Zaburzony mikrobiom skóry
- Nieodpowiednia pielęgnacja
- Czynniki hormonalne
- Nadmierna produkcja sebum
Wszystkie wymienione powyżej czynniki mogą wpływać na powstawanie łupieżu. Bytujące na skórze dotkniętej łupieżem drożdżaki Malassezia namnażają się w warunkach lipidowych, żywiąc się trójglicerydami obecnymi na skórze głowy. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia równowagi lipidowej skóry, co z kolei skutkuje pojawieniem się podrażnienia, świądu oraz nadmiernego złuszczania martwego naskórka.
“Występujące w okresie ciąży zmiany hormonalne, a szczególnie wahania poziomu progesteronu i estrogenów mogą wpływać na aktywność gruczołów łojowych. Skóra głowy może stać się przesuszona bądź wręcz odwrotnie łojotokowa tym samym stwarzając warunki sprzyjające rozwojowi łupieżu”.
- kosmetolożka Topestetic Natalia Szymanowska
Należy pamiętać, że niewłaściwa dieta uboga w składniki odżywcze takie jak cynk czy witaminy z grupy B oraz narażenie na stres związany z ciążą wpływa na osłabienie kondycji skóry.
Bezpieczeństwo składników szamponów przeciwłupieżowych w ciąży
Podczas ciąży niezwykle ważną kwestią jest wybór produktów pielęgnacyjnych bezpiecznych w tym wyjątkowym dla kobiet okresie. Kosmetyki do skóry głowy powinny być delikatne, ale zarazem skuteczne. W razie wystąpienia wyjątkowo silnych i dokuczliwych objawów, warto skonsultować tę kwestię z dermatologiem bądź ginekologiem w celu dobrania odpowiedniego leczenia.
Podczas ciąży należy unikać szamponów przeciwłupieżowych, które w swoim składzie zawierają ketokonazol, siarczek selenu, czy kwas salicylowy.
Warto z kolei zaopatrzyć się w produkty, które posiadają składniki bezpieczne dla kobiet w ciąży, takie jak:
- Olejek z drzewa herbacianego - to naturalny składnik wykazujący działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Stosowany w niskim stężeniu, rozcieńczony oraz aplikowany zewnętrznie na skórę, może być bezpiecznie stosowany przez kobiety w ciąży.
- Ekstrakt z aloesu - znany ze swoich właściwości łagodzących i przeciwzapalnych skutecznie łagodzi oraz koi podrażnioną skórę głowy.
- Glinka - oczyszcza skórę głowy i reguluje produkcję łoju.
- Wyciągi roślinne - szczególnie wyciągi z roślin tj. pokrzywa czy łopian. Ograniczają one łojotok skóry, a ponadto działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
Rekomendacje dotyczące wyboru szamponów przeciwłupieżowych dla kobiet w ciąży
Wiele kobiet zadaje sobie pytanie: Jaki szampon na łupież w ciąży jest skuteczny i bezpieczny?
Oczywiście nie wszystkie produkty będą odpowiednie, a szampon przeciwłupieżowy w ciąży powinien być dobierany uważnie. Odpowiadając jednak na to pytanie, poniżej przedstawiamy szampony o działaniu przeciwłupieżowym, które są odpowiednie do stosowania przez kobiety w ciąży. Oto one:
Dermomedica Clarifying Azelaic Shampoo Szampon oczyszczający z kwasem azelainowym, migdałowym i piroktolaminą 300 ml
To uniwersalny produkt marki Dermomedica, który można stosować jako szampon na łupież w ciąży bądź peeling skóry głowy. Wykazuje on działanie przeciwłupieżowe, przeciwświądowe oraz przeciwzapalne. Jego łagodna formuła delikatnie oczyszcza skórę głowy, nie powodując przesuszenia. Skład szamponu bazuje na mieszance składającej się z kwasu azelainowego i migdałowego oraz piroktolaminy. Takie połączenie oczyszcza skórę głowy, a jednocześnie dba o jej mikrobiom.
Health Labs Care Balance On Shampoo Trychoszampon nawilżający z prebiotykami 250 ml
Jest to szampon trychologiczny marki Health Labs Care odpowiedni dla każdego rodzaju skóry głowy. Świetnie sprawdzi się również w przypadku skóry wrażliwej, podrażnionej i suchej oraz jako szampon przeciwłupieżowy dla kobiet w ciąży. Zawarte w jego składzie aminokwasy działają regenerująco na zniszczoną łodygę włosa. Dodatek ceramidów, alantoiny oraz prebiotyków sprawia, że bariera hydrolipidowa nabiera równowagi, a skóra głowy staje się nawilżona i ukojona.
Beaute Pacifique Volumizing Shampoo Szampon do włosów cienkich 200 ml
To propozycja szamponu od marki Beaute Pacifique dla skóry wrażliwej, podrażnionej bądź dotkniętej łupieżem. Dzięki delikatnej formule o neutralnym pH oczyszcza skórę głowy bez jej podrażniania. Łagodne środki myjące oraz pantenol sprawiają, że skóra głowy staje się bardziej nawilżona. Po zastosowaniu produktu włosy są widocznie odbite u nasady, gładkie i pełne blasku.
Alternatywne metody leczenia łupieżu dostosowane do ciąży
Domowe sposoby na radzenie sobie z łupieżem mogą być również odpowiednie dla kobiet w ciąży. Warto jednak zaznaczyć, że są to sposoby o działaniu wspomagającym odpowiednią codzienną pielęgnację skóry głowy.
Co w takim razie można stosować?
- Olej kokosowy - posiada właściwości nawilżające oraz antybakteryjne. Aplikowany na skalp na okres ok. 20-30 min., skutecznie niweluje suche łuski. Po wyznaczonym czasie olej należy zmyć szamponem lub zemulgować maską bądź odżywką, a następnie przystąpić do oczyszczania włosów szamponem.
- Płukanka z octu jabłkowego - wymieszana z wodą w proporcji 1:1 zmniejsza łuszczenie skóry oraz przywraca jej równowagę pH.
- Płukanka z rumianku - łagodzi podrażnienia oraz koi skórę. Płukankę z rumianku oraz płukankę z octu jabłkowego należy stosować po umyciu włosów szamponem.
Doskonałą opcją będzie również zastosowanie preparatu stworzonego do domowej pielęgnacji skóry dotkniętej łupieżem.
Orientana Ayurvedic Hair Therapy Gotu Kola Ajurwedyjska terapia do włosów - wąkrotka azjatycka 105 ml
To kosmetyk marki Orientana o oleistej formule oraz obłędnym kokosowo-ziołowym zapachu. W jego składzie znajdziemy zioła, olejki oraz naturalne ekstrakty tj. ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, ekstrakt z korzenia paciorecznika czy ekstrakt z lawsonii, które działają antybakteryjnie, łagodząco i nawilżająco. Mają one również za zadanie wzmocnić włosy oraz zahamować ich wypadanie.
Suchy szampon w ciąży – kiedy można go używać?
Suchy szampon w ciąży to wyjątkowo wygodna opcja w przypadku kiedy nie mamy czasu na umycie włosów. Po jego zastosowaniu włosy stają się świeże i odbite od nasady, jednak mimo swojej wygody powinna to być jedynie opcja doraźna. Suchy szampon nie zastąpi regularnego mycia włosów, a jego nadmierne używanie może przyczynić się zalegania resztek produktu na skórze głowy oraz powstania podrażnień.
Skóra podczas ciąży niejednokrotnie przechodzi wiele przemian, a jej odpowiednia pielęgnacja jest niezwykle ważna.
Wybierając kosmetyki w ciąży, należy zawsze przyglądać się skórze oraz bacznie obserwować jej reakcję na nowe produkty.
Jeśli borykacie się z problemem łupieżu w ciąży i nadal nie wiecie jaki szampon przeciwłupieżowy w ciąży będzie dla Was najlepszy, to zachęcamy do skontaktowania się z naszymi kosmetolożkami, które z ogromną przyjemnością odpowiedzą na Wasze pytania oraz dobiorą produkty skrojone pod Wasze preferencje i upodobania.